Historia

Nie żyje Milan Kundera. "Był pisarzem uwikłanym w historię"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2023 14:30
– Kundera, jak chyba nikt inny, opowiedział o doświadczeniu pokoleniowym zaangażowania w komunizm i o wielkim rozczarowaniu oraz porażce lewicowego projektu, którego on był uczestnikiem, wyznawcą, a także w jakimś sensie ofiarą – mówił w Polskim Radiu tłumacz i eseista Aleksander Kaczorowski. Milan Kundera, wybitny czeski pisarz, autor głośnej powieści "Nieznośna lekkość bytu", zmarł 12 lipca 2023 roku w wieku 94 lat.
Milan Kundera w 1967 roku
Milan Kundera w 1967 rokuFoto: Oldřich Škácha / Forum

- On być może w ogóle nie byłby powieściopisarzem, gdyby nie urodził się wtedy i tam, gdzie się urodził – dodawał Aleksander Kaczorowski o tym ścisłym powiązaniu, w przypadku tego twórcy, między dziełem a biografią.

Leszek Engelking z kolei wskazywał w Polskim Radiu na jeszcze inny poziom powiązania między literackim żywiołem a biograficzną materią. - Deklarując niechęć do mówienia o własnym życiorysie, Kundera prowadził literacką grę, wielokrotnie umieszczając w swoich książkach partie mniej lub bardziej jawnie autobiograficzne – mówił tłumacz.


Posłuchaj
49:49 Dwojka Zycie na miare literatury 06.02.2014.mp3 "Milan Kundera – biografia nie całkiem ukryta". Mówią: Aleksander Kaczorowski, Leszek Engelking oraz Andrzej Jagodziński. Audycja Doroty Gacek i Andrzeja Franaszka z cyklu "Życie na miarę literatury" (PR, 6.02.2014)

 

Muzyka w rodzinie

Milan Kundera urodził się 1 kwietnia 1929 roku w Brnie. Był synem pianisty i muzykologa, rektora brneńskiej akademii muzycznej Ludwika Kundery. Co istotne, te rodzinne fascynacje muzyczne można odnaleźć w jego twórczości literackiej.

- Jego książki są kompozycyjnie wzorowane w jakieś mierze na kompozycji utworu muzycznego, na powracających tematach – mówił Leszek Engelking.

Milan Kundera początkowo studiował literaturę i estetykę na Uniwersytecie Karola w Pradze, potem przeniósł się na Wydział Filmowy praskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Ustalanie fundamentów: literatura i kobiety

- To, co mnie najbardziej w pisarstwie Kundery pociąga, to olśniewająca inteligencja, widoczna od jego wczesnej prozy, od "Śmiesznych miłości", niesłychanie błyskotliwych opowiadań, aż po jego rzeczy najnowsze – mówił w 1992 roku w Polskim Radiu Leszek Engelking, znakomity tłumacz.

Jak dookreślał Engelking, cechą charakterystyczną tych nowych dzieł Kundery było "coś w rodzaju mieszaniny prozy epickiej z eseistyką, stawiającą śmiałe tezy, choć czasem dyskusyjne".

Ale droga twórcza Milana Kundery była długa.

Pisarz, przypominał Leszek Engelking, jak to bywa w wypadku bardzo wielu znanych prozaików, zaczynał jako poeta. Potem właściwie do swojej poezji nie bardzo się przyznawał, ale w tym pierwszy etapie już jakby skrystalizowały się najważniejsze dla tego twórcy tematy.

- To są wiersze, których tematem zasadniczym jest miłość, związek dwojga ludzi czy też brak miłości. I widać, że ten problem zetknięcia dwojga ludzi jest dla Kundery zasadniczy – mówił Leszek Engelking. - W pewnym momencie po prostu zdał sobie sprawę, że interesują go w życiu, a był jeszcze młody, dwie rzeczy: literatura i kobiety.

Milan Kundera z żoną Verą we francuskim Rennes w 1978 roku. Fot. Ferdinando Scianna / Magnum Photos / Forum Milan Kundera z żoną Verą we francuskim Rennes w 1978 roku. Fot. Ferdinando Scianna / Magnum Photos / Forum

Wielka polityka i "Żart"

Wspomniane wiersze Milana Kundery stanowiły jego debiut – działo się to w roku 1953, a zbiór "Człowiek rozprzestrzenia ogród" utrzymany był w obowiązującej wówczas konwencji realizmu socjalistycznego.

Pięć lat wcześniej bowiem, w 1948 roku, wstąpił do Czechosłowackiej Partii Komunistycznej. "Komunizm oczarował mnie wtedy tak samo jak Strawiński, Picasso i surrealizm. Obiecywał cudowne zmiany, które uczynią świat absolutnie innym i nowym. Ale potem komuniści naprawdę opanowali mój kraj i wprowadzili terror. Miałem wtedy dziewiętnaście lat. Poznałem na własnej skórze, co to jest dogmatyzm, procesy polityczne, wiedziałem, co to znaczy być upojonym władzą i odtrąconym od niej, jak to jest czuć się winnym wobec władzy i buntować się przeciw niej" - tłumaczył.

- Jest jednym z pisarzy, którzy w swojej twórczości byli bardzo związani ze środowiskiem rodzimym, czechosłowackim, bowiem - mało się o tym wie i mówi - w latach 50. wśród tak zwanych młodych pisarzy czeskich Kundera był twórcą zaangażowanym, tworzył wiersze, które się odnosiły bezpośrednio do sytuacji społeczno-politycznej. Stąd jego twórczość w późniejszych latach jest rozliczeniem z tą działalnością – podkreślał w radiowej audycji Petr Poslední, literaturoznawca.

Później Milan Kundera (usunięty z partii za działalność antypartyjną i "tendencje indywidualistyczne". i wyrzucony z uniwersytetu) zwrócił się ku prozie. Miejsce wśród najwybitniejszych czeskich pisarzy zapewniła mu powieść "Żart" (1967), w której rozliczał się z czechosłowackim stalinizmem i - jak wielu twierdzi - z własnymi "błędami i wypaczeniami".

Od tego czasu mechanizmy działania polityki – mechanizmy historii - stały się elementem trwale obecnym w jego twórczości.

Władze umieściły Milana Kunderę na czarnej liście pisarzy, a "Żart" został zakazany. Podobnie jak wielu czeskich intelektualistów, w tym Vaclav Havel, zaangażował się w Praską Wiosnę. Choć w 1956 roku przywrócono mu legitymację partyjną, to w 1970 roku został ponownie wydalony z partii.


Posłuchaj
17:44 kompleks emigranta - milan kundera_emigrant pr iii.mp3 "Kompleks emigranta - Milan Kundera". Audycja Hanny Bielawskiej (PR, 12.12.1993)

 

Emigracyjna "nieznośna lekkość bytu"

Objęty zakazem publikowania swoich dzieł Milan Kundera w 1975 r. wyemigrował do Francji (po wydaniu "Księgi śmiechu i zapomnienia" władze Czechosłowacji odebrały mu obywatelstwo).

- Wydaje mi się, że Kundera jest emigrantem z konieczności. Wyjechał na wykłady do Paryża i uniemożliwiono mu powrót, odebrano mu obywatelstwo. Stąd wynikały jego kompleksy – oceniał w Polskim Radiu w 1993 roku Andrzej Czcibor-Piotrowski, tłumacz.

O wpływie emigracji na dzieło Kundery mówił również w radiowej audycji Petr Poslední, literaturoznawca. - Niewątpliwie emigracja zostawiła ślad w jego twórczości. On po prostu powiązanie z nowym, obcym środowiskiem odczuwał dosyć ciężko i znajdziemy wyraziste ślady tego w jego twórczości. Na przykład w powieści "Życie jest gdzie indziej". Odznacza się tutaj między innymi właśnie wątek emigracyjny.

Osobiste doświadczenia pisarza z komunistycznym totalitaryzmem i stłumieniem w 1968 roku Praskiej Wiosny znalazły odzwierciedlenie w dwóch emigracyjnych powieściach: "Księdze śmiechu i zapomnienia" oraz "Nieznośnej lekkości bytu" (1984). Akcja tej drugiej książki, najsłynniejszej powieści pisarza, jest historią małżeństwa, które wiedzie życie w Pradze właśnie tamtego czasu.

Milan Kundera we Francji w 1981 roku. Fot. Louis Monier / Bridgeman Images – RDA / Forum Milan Kundera we Francji w 1981 roku. Fot. Louis Monier / Bridgeman Images – RDA / Forum

***

Czytaj także:

***

– W latach 80. w PRL Milan Kundera był to pisarz kultowy i, mimo że wydawany w obiegu podziemnym, masowo czytany, przynajmniej w kręgach inteligenckich czy studenckich – dopowiadał w Polskim  tłumacz literatury czeskiej Aleksander Kaczorowski. 

 Trzy rzeczy szczególnie robiły na nas wrażenie. Pierwszą była ta jego nieprawdopodobna umiejętność filozofowania w powieści. Drugą: specyficzny styl tego powieściopisarstwa, właściwie bliski aforystyce. Trzecią i moim zdaniem najistotniejszą było to, że Kundera jak chyba nikt inny opowiedział o doświadczeniu zaangażowania w komunizm i o porażce lewicowego projektu. Kompromitacja idei lewicowych, która miała miejsce na Wschodzie, dotyczyła przecież także Zachodu. 1968 rok, Praska Wiosna i późniejsza interwencja sowiecka były szokiem nie tylko dla Czechów, którzy wtedy wierzyli w socjalizm ludzką twarzą, ale także dla czytelników na Zachodzie – podkreślał Aleksander Kaczorowski.

jp/mc 

Czytaj także

Gustaw Herling-Grudziński nie lubił, gdy porównywano go do Katona

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 05:42
- Słowo "moralista" w stosunku do mnie jest niesłychanie nadużywane. Ja po prostu uważam, że w życiu ludzkim jest parę podstawowych i ważnych przekonań, których człowiek powinien się trzymać – mówił Gustaw Herling-Grudziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Bobkowski. Najlepszy rowerzysta polskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 05:50
Ponad półtora tysiąca kilometrów na rowerze, m.in. przez Alpy. Po drodze nieustanne zapisywanie miejsc i wrażeń. W tle zwyciężona przez Niemców Francja. Andrzej Bobkowski, główny bohater tej wyprawy, to nie tylko szalony rowerzysta, lecz także ten, kto może uczyć afirmacji życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hanna Malewska. Opowieści o Grekach, budowaniu katedry i końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2024 05:49
– Nie interesowała ją historia kronikarska w stylu Kraszewskiego. Była również antysienkiewiczowska – opowiadał w Polskim Radiu literaturoznawca Jan Pieszczachowicz o twórczości Hanny Malewskiej. 27 marca wspominamy 41. rocznicę śmierci tej cenionej pisarki, uczestniczki Powstania Warszawskiego, wieloletniej redaktorki miesięcznika "Znak".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Między grzesznym językiem a świętą mową". Ryszard Krynicki w poszukiwaniu słów

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023 06:00
- Najważniejsze jest, żeby wiersz spróbował nazwać to, co mnie porusza, co mnie oburza, co czyni mnie bezradnym – podkreślał w Polskim Radiu Ryszard Krynicki. Ten znakomity poeta i tłumacz kończy 28 czerwca 80 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rysowałem mapy idealnego kraju". Czesław Miłosz o swoim dzieciństwie

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2023 05:55
– Szczęśliwe wydarzenia w dzieciństwie pomagają nam w życiu późniejszym. Moje było "dość urozmaicone" ze względu na I wojnę światową i rewolucję w Rosji. Ale szczęśliwe momenty też były: kiedy w Szetejniach sobie hasałem. To było bardzo szczęśliwe – opowiadał przed mikrofonem Radia Wolna Europa w 1997 roku Czesław Miłosz.
rozwiń zwiń