Historia

Pękające garnki z Cypru. Polki zbadały starożytne naczynia kuchenne z Nea Pafos

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 05:30
Dr Edyta Marzec i Monika Miziołek z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN oraz dr Kamila Nocoń z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego opisały ceramikę kuchenną, którą przed wiekami posługiwali się mieszkańcy cypryjskiego Nea Pafos.
Miejsce prowadzonych przez polskich archeologów prac wykopaliskowych w Nea Pafos
Miejsce prowadzonych przez polskich archeologów prac wykopaliskowych w Nea PafosFoto: PAP/Mateusz Marek

Polskie archeolożki są współautorkami (obok badaczek z Grecji) artykułu na temat cypryjskich naczyń opublikowanego w najnowszym numerze czasopisma "Journal of Archaeological Science: Reports". Z badań ekspertek wynika, że mieszkańcy cypryjskiego Nea Pafos naczynia kuchenne produkowali sami, garncarze nie wkładali wiele czasu w ich produkcję, a garnki i rondle wykonywali w dużych ilościach. Naczynia - zrobione z gliny, pozbawione dekoracji - często pękały.

Miasto z przeszłości

W starożytności Cypr znajdował się najpierw na granicy wpływów bliskowschodnich i egipskich, a od II tysiąclecia p.n.e. w obrębie cywilizacji greckiej. Olbrzymi wpływ na rozwój cywilizacyjny wyspy miały miasta portowe, w tym Nea (Nowa) Pafos. Miejscowość powstała pod koniec IV wieku p.n.e. Z biegiem czasu stała się głównym ośrodkiem administracyjnym i politycznym hellenistycznego, a następnie rzymskiego Cypru (od ok. 200 p.n.e. do ok. 350 n.e.).

Korzystne położenie nad morzem i blisko gór bogatych w złoża miedzi oraz porośniętych lasem zapewniało łatwy dostęp do bogactw naturalnych, takich jak drewno wykorzystywane do budowy statków; miejscowość ta stała się także ważnym centrum handlowym.

Obecnie Nea Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze, badanym przez Cypryjczyków oraz liczne misje zagraniczne, w tym polskie.

Niedbali garncarze

Polki badały garnki, rondle, patelnie, dzbanki, pokrywki. Naczynia i ich fragmenty pochodziły z wykopalisk prowadzonych przez Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski na dwóch stanowiskach w obrębie miasta: Agorze i Maloutenie, czyli na placu handlowym oraz w bogatej części Nea Pafos, gdzie dominowały wille mieszkalne. Łącznie przebadano 136 próbek różnego rodzaju ceramiki.

Jak wyjaśnia "Nauce w Polsce" dr Edyta Marzec z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, takie dane to źródło wiedzy nie tylko o lokalnych zwyczajach i sposobie życia, ale też o miejscach i technologii produkcji, siatkach połączeń ekonomicznych, przepływie materiałów i towarów.

Z zebranych podczas badań informacji wynika, że w produkcję naczyń i ich wygląd nie wkładano raczej wiele czasu i wysiłku. – Naczynia nie są dekorowane, jedynie gładzone na powierzchni. Nie służyły długo, były cienkie, przez co dość często pękały, często je wymieniano. Bogatsi mieszkańcy przypuszczalnie mieli też naczynia metalowe – mówi dr Edyta Marzec.

Naczynia kuchenne ze starożytnego Cypru - jak podano - były dość zróżnicowane pod względem kształtu i masy ceramicznej, być może różni garncarze nieco inaczej przygotowywali glinę. Nie było też widocznych specjalizacji dla konkretnych warsztatów. Prawdopodobnie naczynia produkowano poza murami miasta, bo potrzebne było miejsce do ich suszenia oraz dostęp do wody i gliny.

Patelnie z importu

Większość naczyń kuchennych z Nea Pafos produkowano lokalnie, a jedynie część importowano - zarówno w okresie hellenistycznym jak i rzymskim. Ponieważ mieszkańcy mieli dostęp do materiałów służących do wyrobu naczyń, to były one tańsze niż importowanie, masowo produkowane narzędzia.

– Dużą rolę mogła odgrywać też tradycja. Archeologia wysp pokazuje nam, że choć są połączone ze światem to jednak stanowią zamknięte terytorium. Mieszkańcy szanują swoją tradycję, są konserwatywni i mimo kontaktów z innymi kulturami nie ulegają tak szybko ich wpływom – tłumaczy archeolożka.

W okresie rzymskim w basenie Morza Śródziemnego w wielu miastach, na przykład w Atenach, używano głównie importowanych naczyń kuchennych. – Wtedy działały już ośrodki specjalizujące się w masowej niemal produkcji na przykład garnków kuchennych, które eksportowano wszędzie. Były trochę jak dziś chińskie produkty, które zalewają rynek – opowiada badaczka.

Jednym z takich ośrodków produkujących naczynia na szeroką skalę w wczesnym okresie rzymskim była Fokaja położona w dzisiejszej Turcji. Jak wyjaśnia dr Marzec, ceramika stamtąd była dość dobrej jakości, a jej produkcja ustandaryzowana.

W Nea Pafos importowano też produkty z Italii. – Uważa się, że italska ceramika kuchenna była transportowana i używana przez armię rzymską. Pomimo braku rzymskich legionów w Nea Pafos, italskie płaskie patelnie zostały zidentyfikowane w mieście. Naczynia te były prawdopodobnie używane do gotowania tradycyjnych potraw przez Italczyków mieszkających w Nea Pafos. Cypryjskie garnki nie nadawały się do tego zadania – mówi dr Marzec.

***

Zabytki Nea Pafos zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Polskie wykopaliska w tym miejscu rozpoczął nestor polskiej archeologii śródziemnomorskiej prof. Kazimierz Michałowski. Kontynuowała je misja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytet Jagielloński. Kierownikiem obu projektów jest prof. Ewdoksia Papuci-Władyka. Badania ceramiki finansowane są ze środków Narodowego Centrum Nauki .

"Nauka w Polsce", Ewelina Krajczyńska-Wujec / mc

Czytaj także

Zachodniopomorskie. Średniowieczna bulla papieska znaleziona w okolicy Wysokiej Kamieńskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2024 05:40
Fragment ołowianej bulli papieskiej z czasów średniowiecza odkryto w pobliżu Wysokiej Kamieńskiej – poinformował we wtorek (19.03) dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorz Kurka. To trzecia bulla, która w ostatnich latach trafiła do muzeum, a druga w ciągu roku!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachodniopomorskie: szukano odkładnicy do pługa, odkryto bezcenną monetę

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 05:40
W okolicy Duniewa w powiecie kamieńskim odkryto renesansowy talar książąt saksońskich. Informację o znalezisku podało Stowarzyszenie im. św. Korduli. Okazało się, że na monetę natrafiono podczas przeszukiwania pola jednego z rolników, który zgubił część od pługa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lis najlepszym przyjacielem człowieka? Odkryto dowód w Patagonii

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 05:50
W Ameryce Południowej przed wiekami lisy były zwierzętami domowymi – informują naukowcy w magazynie "Royal Society Open Science". Archeolodzy byli bardzo zaskoczeni, gdy w Patagonii (Argentyna) odkryli pochówek, w którym obok człowieka pochowany był lis. Grób liczy sobie 1,5 tys. lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelskie. Neolityczne narzędzie odnalezione w dolinie rzeki Wieprz

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 05:40
W miejscowości Drążgów w powiecie ryckim dokonano przypadkowego odnalezienia narzędzia określanego jako wiórowiec – sztylet. Artefakt pochodzi z neolitycznej kultury lubelsko-wołyńskiej, datowanej na 4100 – 3650 p.n.e. Ze względu na kunszt wykonania przypuszcza się, że przedmiot należał do osoby o wysokim statusie społecznym.
rozwiń zwiń