Raport Białoruś

Prezydent i komisarz Hahn o Ukrainie i Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 18:27
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z komisarzem Unii Europejskiej ds. europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannesem Hahnem. Rozmowa była poświęcona m.in. sytuacji na Ukrainie i kryzysowi migracyjnemu.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/EPA/SEBASTIAN KAHNERT

Jak poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezydenta, rozmowa dotyczyła głównie aktualnej sytuacji na Ukrainie. Omówiono także relacje Unii Europejskiej z Białorusią.

- Kolejną kwestią poruszoną w trakcie spotkania był kryzys migracyjny, z którym mierzy się obecnie zjednoczona Europa. Rozmówcy zgodzili się, że w dalszym ciągu należy rozwijać współpracę z wschodnimi sąsiadami Unii Europejskiej oraz szukać wspólnego rozwiązania kwestii imigrantów - napisano w komunikacie.

Na szczycie UE w nocy ze środy na czwartek przywódcy unijnych państw uzgodnili, że zmobilizują dodatkowo co najmniej 1 mld euro na pomoc dla uchodźców w obozach poza UE. Wspólnota ma też skorygować politykę otwartych drzwi i lepiej chronić swoje granice zewnętrzne.

Wcześniej komisarz Hahn odwiedził Kolegium Europejskie w Warszawie. Mówił tam m.in. o tym, że w listopadzie przedstawiona będzie propozycja reformy polityki sąsiedztwa.

PAP/in./agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czego Białorusini oczekują od prezydenta Andrzeja Dudy i innych polskich polityków?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 08:46
Sytuacja na Białorusi jest tak skomplikowana, że jeśli nie podejmiemy żadnych działań teraz, możemy po prostu stracić ją na zawsze. Białorusini pokładają w polskim prezydencie nadzieję na politykę pryncypialną, opartą na wartościach, oczekują wsparcia białoruskich mediów i demokratyzacji Białorusi, uznania, że to społeczeństwo białoruskie jest gwarantem niepodległości i niezależności kraju, a nie Aleksander Łukaszenka – tak pisze w swoim blogu białoruski działacz i dziennikarz Franciszak Wiaczorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa gra Łukaszenki? Politycy i eksperci o perspektywach Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2015 08:20
Białoruś stała się dla Polski i Unii Europejskiej jeszcze ważniejsza po wybuchu wojny na Ukrainie. To ostatnia dyktatura Europy, w której brak demokracji, podupadła gospodarka, ludzie są prześladowani za swoje poglądy. Czy coś się może zmienić i czego należy oczekiwać w przyszłości po Aleksandrze Łukaszence? Co oznacza jego nieoczekiwany gest - uwolnienie sześciu więźniów politycznych? Swoje refleksje na ten temat przedstawili portalowi PolskieRadio.pl dziennikarze, działacze, eksperci i politycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mocne uderzenie Brukseli. KE pozywa 19 krajów, w tym Polskę, za łamanie prawa azylowego

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2015 13:51
Komisja Europejska upomina Polskę za brak właściwego wdrożenia unijnych przepisów azylowych. Bruksela rozpoczęła dziś 40 postępowań wobec państw, które ignorują prawo Wspólnoty. Nasz kraj znalazł się wśród 19 krajów, które znalazły się na celowniku Komisji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja wkrótce zacznie manewry na Morzu Śródziemnym

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 15:27
Rosja przeprowadzi we wrześniu i październiku manewry we wschodniej części Morza Śródziemnego - powiadomiło w czwartek ministerstwo obrony. Wśród jednostek wykorzystanych podczas manewrów będzie krążownik rakietowy, niszczyciel rakietowy i okręt desantowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obama i Putin spotkają się podczas szczytu ONZ, będzie mowa o Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 20:21
Prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Władimir Putin, spotkają się - na prośbę rosyjskiego przywódcy - w kuluarach obrad Zgromadzenia Generalnego ONZ - informuje przedstawiciel administracji Obamy. Rozmowy według Kremla odbędą się w poniedziałek. Tego dnia Putin wystąpi też na forum ONZ.
rozwiń zwiń