Raport Białoruś

Rusza kampania na Białorusi. "Przewidywalna"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2012 13:00
Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidia Jarmoszyna oceniła, że na razie wszystko przebiega "dość przewidywalne".
Posiedzenie białoruskiej Izby Reprezentantów
Posiedzenie białoruskiej Izby ReprezentantówFoto: house.gov.by

Na Białorusi rozpoczęła się kampania przed wyznaczonymi na 23 września wyborami do Izby Reprezentantów, niższej izby parlamentu - poinformowała Centralna Komisja Wyborcza (CKW).

Opozycja zarejestrowała część swych kandydatów, ale ma znikomą reprezentację w komisjach wyborczych. Szefowa CKW Lidia Jarmoszyna jeszcze w czwartek ogłosiła, że okręgowe komisje wyborcze zarejestrowały 363 kandydatów, a 122 osobom odmówiono rejestracji. W białoruskiej Izbie Reprezentantów zasiada 110 deputowanych.

Lidia
Lidia Jarmoszyna, fot. Wlodzimierz Pac, Polskie Radio

Wśród kandydatów na posłów jest kilkudziesięciu przedstawicieli partii opozycyjnych. Szef Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka poinformował, że z ramienia jego ugrupowania zarejestrowano 35 osób, w tym jego samego. Lider Partii Białoruski Front Narodowy Alaksiej Janukiewicz powiadomił zaś o zarejestrowaniu 30 kandydatów z jego partii, w tym jego samego oraz wiceprzewodniczącego BNF Ryhora Kastusioua. Są też kandydaci z lewicowej partii Sprawiedliwy Świat oraz z Białoruskiej Partii Socjaldemokratycznej "Hramada".

Nie został natomiast zarejestrowany kandydat opozycji na prezydenta w wyborach w 2006 roku, lider ruchu "O Wolność" Aleksander Milinkiewicz, który chciał startować w jednym z mińskich okręgów wyborczych. Jak powiedział szef jego grupy inicjatywnej Jury Mielaszkiewicz, komisja okręgowa nie uznała ponad 15 proc. podpisów pod kandydaturą Milinkiewicza. Zarzucono mu również, że choć do deklaracji o dochodach i majątku wpisał prywatny dom, to nie umieścił w niej działki, na której on stoi.

Szef opozycyjnej kampanii "Mów Prawdę!" Uładzimir Niaklajeu powiedział Radiu Swaboda, że z 25 kandydatów ruchu komisje odrzuciły 12, w tym praktycznie wszystkich wysuniętych w Mińsku. Kastusiou podkreślił, że "we wszystkich okręgach wciągnięto na listy wyborcze kandydatów władzy" i wyraził przekonanie, że kandydaci opozycji nie zostaną dopuszczeni do Izby Reprezentantów.

Do składu komisji wyborczych, które będą liczyć głosy oddane w wyborach, trafiło zaledwie 61 przedstawicieli opozycji. To mniej niż 0,1 proc. całego składu i ponad dwukrotnie mniej niż podczas poprzednich wyborów w 2008 roku. Wówczas opozycji udało się wprowadzić do komisji wyborczych 180 swoich przedstawicieli.

Strategia ugrupowań opozycyjnych wobec tegorocznych wyborów nie jest jednolita. Na przykład niezarejestrowana Białoruska Chrześcijańska Demokracja ogłosiła bojkot wyborów, natomiast Sprawiedliwy Świat zamierza w nich uczestniczyć do końca. Niektóre ugrupowania, jak Zjednoczona Partia Obywatelska, zamierzają wykorzystać kampanię wyborczą do przeprowadzania legalnych spotkań z obywatelami, ale wycofać wszystkich kandydatów przed głosowaniem.

27 sierpnia rozpocznie się emitowanie wystąpień kandydatów w radiu i telewizji.
W wyniku poprzednich wyborów we wrześniu 2008 roku do parlamentu nie trafił żaden z przedstawicieli opozycji. Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie uznała wówczas, że wybory nie spełniły demokratycznych standardów, a w szczególności, władze nie dotrzymały obietnic dotyczących zapewnienia przejrzystości liczenia głosów.

PAP/IAR

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: debaty wyborcze nie będą na żywo

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 00:20
- Ma się rozumieć, jeśli znajdzie się tam wezwanie „Wszyscy idziemy na plac świętować” jak podczas wyborów prezydenckich, to oczywiście zostanie wycięte – oświadczyła szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidia Jarmoszyna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś zaprosiła obserwatorów OBWE

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 18:00
MSZ Białorusi skierował zaproszenie do obserwacji wyborów parlamentarnych do biura ODIHR w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarmoszyna i Łazawik dostali unijne wizy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 15:00
Szefowa komisji wyborczej Białorusi Lidia Jarmoszyna i sekretarz komitetu wyborczego Nikołaj Łazawik dostali wizy do Wiednia, mimo że są na uniijnej czarnej liście objętych sankcjami za naruszenia praw człowieka na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tylko 13 opozycjonistów w komisjach wyborczych

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 14:39
Zakończyło się formowanie komisji wyborczych przed zaplanowanymi na 23 września wyborami do Izby Reprezentantów, niższej izby parlamentu Białorusi. W ich skład weszło niewielu przedstawicieli opozycji - poinformowało w poniedziałek Radio Swaboda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opozycjonista nie mógł pojechać na szczyt OBWE

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 17:16
Władze Białorusi nie wypuściły z kraju lidera kampanii "O sprawiedliwe wybory" Wiktara Karniajenki, który leciał do Wiednia na seminarium OBWE na temat wyborów - podało w czwartek Radio Swaboda, dodając, że do Wiednia pojechała za to szefowa CKW Lidia Jarmoszyna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Štefan Füle: po uwolnieniu więźniów, granicą jest niebo

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 23:00
Komisarz Štefan Füle uważa, że przyjazd szefa białoruskiego MSZ do Brukseli to doskonała okazja, aby porozmawiać o sytuacji na Białorusi. Najważniejsze, według niego, to „wyjść poza bieżącą politykę”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Milinkiewicz chce wziąć udział w wyborach parlamentarnych

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 10:30
23 września będzie wybierana niższa izba białoruskiego parlamentu, Izba Reprezentantów. Wśród opozycyjnych ugrupowań na Białorusi nie ma zgody co do przedwyborczej strategii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarmoszyna skarży się na "prowokacje ze strony opozycji"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 02:00
Zdaniem szefowej białoruskiej komisji wyborczej Lidii Jarmoszyny prowokacją są nielegalne publikacje przedstawiające w negatywnym świetle władze i wybory, wrzucane do skrzynek pocztowych wyborców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prześladowanych opozycjonistów nie rejestrują w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 12:52
Dwaj byli kandydaci na urząd prezydenta Białorusi nie będą mogli uczestniczyć w tegorocznych wyborach parlamentarnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Milinkiewicz zebrał podpisy do startu w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 14:30
Lider ruchu „O wolność” Aleksander Milinkiewicz zebrał w jednym z okręgów wyborczych 1000 podpisów. Podczas kampanii chce zaprezentować „Program narodowy”, mapę reform dla Białorusi.
rozwiń zwiń