Rozmowa z Elżbietą Isakiewicz o jej książce "Chwile"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 07:00
Niemal trzy lata temu, w związku z COVID-19, ogłoszono w Polsce stan epidemii. Zamknięcie w domach, rzadkie spotkania z ludźmi, praca zdalna - część skutków pandemii wydaje się nieodwracalna. Czas ten pozostawił też świadectwa literackie.
Elżbieta Isakiewicz
Elżbieta IsakiewiczFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Jednym z nich jest książka Elżbiety Isakiewicz, prozatorki, reportażystki, eseistki, w przeszłości dziennikarki. "Chwile" to jest i nie jest dziennik pandemiczny. Są tam odniesienia do dalekiej i bliskiej przeszłości autorki.

Elżbietę Isakiewicz zapytaliśmy, czy lubi czerwone spódnice - w przeszłości jej matka szyła je dla niej z flag wywieszanych na ich domu z okazji 1 maja - czy jest dziewczyną z ramion Czesława Miłosza, o jej spotkania z pułkownikiem Kuklińskim i profesorem Michałem Hellerem, o panią Heinz i jej koty na poddaszu domu oraz o panią "Grosik", o staż dziennikarski w Anglii, o jej specjalny stosunek do kwiatów i do kotów. Zapytaliśmy także o M. i inżyniera kosmicznego z USA, o ucieczkę Elżbiety Isakiewicz od dziennikarstwa do literatury oraz o to, czy Czechow to jej miłość bezwarunkowa.


Posłuchaj
28:59 2023_01_17 21_30_21_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Rozmowa z Elżbietą Isakiewicz o jej książce "Chwile" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Wybucha zaraza. W jej ciszy i grozie rodzi się dziennik. Czyta się go jak powieść, gęstą, wielowarstwową, buszującą w czasie. Autorka sięga do wspomnień z dzieciństwa, by ze stękającej biedą poniemieckiej kamienicy w nadmorskim miasteczku wyprowadzić je na drogę, na której los spotyka narratorkę z postaciami z wielkiej historii, m.in. Lechem Wałęsą, Czesławem Miłoszem, Ryszardem Kuklińskim czy Janem Nowakiem-Jeziorańskim. Widziane z bliska sceny z najnowszych dziejów Polski przenikają się z intymnymi wątkami osobistymi, te zaś z dźwigającymi swoją dramaturgię historiami poznanych ludzi, lektur i społecznych zjawisk.
Różnorodność gatunkową "Chwil", od reportażu po prozę poetycką, łączy energia języka, wyłuskującego niecodzienne skojarzenia, odsłaniającego ukrytą esencję zdarzeń i nadającego książce własny styl, a także klimat pokory i respektu wobec niezgłębionej tajemnicy istnienia.

Elżbieta Isakiewicz - prozatorka, reportażystka, eseistka, poetka. Ważniejsze książki: "Szelma i inne opowieści przyziemne", "Niewyśnione historie", "Lekkie halki czarownic i inne mikroopowieści", "Kaprys. Przypowieść o kobiecie i mężczyźnie", "Czerwony ołówek. O Polaku, który ocalił tysiące Żydów", "Piekło ocalonych". Laureatka m.in. Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000) i Nagrody Dziennikarskiej UE w konkursie "Razem przeciw dyskryminacji" (2011).

(opis wydawcy)

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Elżbieta Isakiewicz (prozatorka, reportażystka, eseistka)

Data emisji: 17.01.2023

Godzina emisji: 21.30

mg/kor

Czytaj także

Nie tylko "Dżuma" Camusa. Co czytać w czasach zarazy?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 05:50
Wydawcy i serwisy sprzedaży we Francji i Włoszech donoszą o rosnącej popularności arcydzieła francuskiego noblisty. Więcej "Dżumy" sprzedaje się także w Polsce. Według mediów ma to związek z pandemią koronawirusa. Powieść Alberta Camusa to bez wątpienia najsłynniejsze dzieło na temat zarazy, ale nie jedyne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wioletta Grzegorzewska: w czasie pandemii stałyśmy się z córką bezdomne

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 09:00
- Od dziecka wszystko zapisuję, przerabiam własne życie na literaturę. Właśnie takie autobiograficzne rzeczy najlepiej mi wychodzą, w ruchu, w drodze - mówiła w Dwójce Wioletta Grzegorzewska, autorka opartej na prawdziwych wydarzeniach książki pt. "Wilcza rzeka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Śpiewać każdy może". Piotr Beczała o swojej książce "W daleki świat. Moje życie z operą w trzech aktach"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 13:50
- Gdy śpiewa się w Metropolitan Opera i Covent Garden, życie nie składa się z kawioru, szampana i czerwonych dywanów, tylko to najczęściej ciężka praca - mówił Piotr Beczała o książce "W daleki świat. Moje życie z operą w trzech aktach".
rozwiń zwiń