Jak zamienić historię Polski w towar eksportowy?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 09:00
- Ekscytująca dla wielu obcokrajowców może być dawna Rzeczpospolita, która stworzyła coś nowego, łącznie z kulturą sarmacką i kulturą tolerancji - mówił w Dwójce prof. Andrzej Chwalba.
Audio
  • Jak zamienić historię Polski w towar eksportowy? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Husaria to jedna z unikatowych polskich formacji wojskowych (fragment obrazu Rycerz wśród kwiatów pędzla Leona Wyczółkowskiego)
Husaria to jedna z unikatowych polskich formacji wojskowych (fragment obrazu "Rycerz wśród kwiatów" pędzla Leona Wyczółkowskiego)Foto: Wikipedia/domena publiczna

Historyk w audycji "O wszystkim z kulturą" zauważał, że po II wojnie światowej Polska, schowana za żelazną kurtyną, stała się krajem egzotycznym. Prof. Chwalba przywoływał opowieść Andrzeja Seweryna, którego w latach 70. wielu Francuzów pytało, czy Polacy mają dostęp do morza i w jakim języku się porozumiewają. Oczy świata zwróciły się w kierunku Warszawy dzięki takim wydarzeniom, jak powstanie Solidarności, wybory w 1989, czy wejście do Unii Europejskiej.

Dr Hieronim Grala podkreślał, że dziś warto kreować zainteresowanie polską historią w krajach, które są dla nas ważne. Kluczem do każdego z państw powinny być odpowiednie wątki historyczne. I tak, zdaniem historyków, w Ameryce dobrze postrzegane będą polskie tradycje republikańskie, z kolei w Japonii można wykorzystać popularność króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: prof. Andrzej Chwalba, dr Hierniom Grala

Data emisji: 8.12.2015

Godzina emisji: 18.00

bch/kd

Czytaj także

Sprzedaż i propaganda. Pakt Hollywoodu z Hitlerem

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 17:00
- Hollywood traktowało film jako produkt. Chcąc go sprzedać z zyskiem, producenci godzili się na szereg ustępstw – mówiła prof. Barbara Giza o przyczynach proniemieckich postaw amerykańskich filmowców w czasach III Rzeszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak ze zbrodnią katyńska poradzili sobie... kaci?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 19:55
- Sprawca zbrodni musi ją sobie jakoś wytłumaczyć, znaleźć dla siebie usprawiedliwienie. Bo inaczej - jak dalej żyć? - pytał retorycznie Nikita Pietrow, autor książki "Poczet katów katyńskich".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Dehnel na spacerze po życiu Muzeum Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 10:30
– Początkowo miała to być po prostu książka o Muzeum Narodowym w Warszawie na jego 150-lecie – mówił pisarz o "Proteuszu", nietypowej historii stołecznej placówki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyrektor MOCAK-u: mówienie o Zagładzie nie może być przyjemne

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 19:31
- To nie jest prowokacja, lecz niepozbawione szacunku operowanie symbolem cywilizacyjnym, by powiedzieć coś istotnego - mówiła dyrektor Maria Anna Potocka o kolejnej pracy prezentowanej w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, która wywołała kontrowersje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przywracanie pamięci i inne plany Magdaleny Gawin

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 20:30
Rozpowszechnianie polskiej kultury na Zachodzie i projekt związany z pamięcią i dziedzictwem narodowym to dwa główne cele nowej wiceminister kultury.
rozwiń zwiń