Konkurs kompozytorski Festiwalu ArteFonie

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 11:00
- Chcemy zachęcić kompozytorów, nie tylko młodych, żeby przysyłali swoje kompozycje i kierowali się też w kierunku mieszanych chórów amatorskich - mówiła w Dwójce kompozytorka, pianistka i dyrygentka Anna Rocławska-Musiałczyk, współorganizatorka konkursu.
Chór mieszany - zespół złożony z głosów żeńskich i męskich zwykle prowadzony przez dyrygenta lub chórmistrza
Chór mieszany - zespół złożony z głosów żeńskich i męskich zwykle prowadzony przez dyrygenta lub chórmistrzaFoto: Pavel Suhov/Shutterstock

Maria Konopnicka na chór amatorski

Trwa II odsłona konkursu kompozytorskiego w ramach Festiwalu ArteFonie - na utwór chóralny do tekstu polskiej poetki, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Marii Konopnickiej. Organizatorem wydarzenia jest oktet wokalny Art'n'Voices.

- Poszukujemy utworów, które nas zaciekawią, które będą oryginalne i które będą dla nas wyzwaniem. Założeniem tegorocznej edycji jest utwór na chór mieszany z tendencją dla chórów amatorskich - mówiła Anna Rocławska-Musiałczyk.

Jak zaznaczyła, w tym roku nacisk położony jest na chóry amatorskie.

- Chcemy rozwinąć literaturę chóralną w Polsce. Wiemy, że chóry, zwłaszcza po pandemii, są mocno spragnione koncertów, nowych kompozycji i prawykonań. Chcemy zachęcić kompozytorów, nie tylko młodych, żeby przysyłali swoje kompozycje i kierowali się też w kierunku mieszanych chórów amatorskich - zaznaczyła.

Termin przedłużony

Współorganizatorka konkursu Małgorzata Priebe podkreśliła z kolei, że utwór powinien być napisany na chór mieszany a cappella lub z towarzyszeniem fortepianu.

- Chcieliśmy ogłosić przedłużenie terminu na wysyłanie prac konkursowych. Początkowo miał to być 20 lipca, chcemy przedłużyć termin jeszcze o tydzień, serdecznie zachęcamy do wysyłania prac do 27 lipca - mówiła.

Festiwal ArteFonie to nowy, muzyczny przystanek kulturalny na mapie północnej Polski. Jego organizatorem i pomysłodawcą jest Art’nVoices - oktet wokalny, który zdobył uznanie w Polsce i za granicą, laureat Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2021 w kategorii Album Roku – Muzyka Współczesna.

Posłuchaj
14:48 2022_07_18 09_33_47_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Konkurs kompozytorski Festiwalu ArteFonie (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: "Poranek Dwójki"

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Anna Rocławska-Musiałczyk i Małgorzata Priebe (oktet wokalny Art'n'Voices)

Data emisji: 18.07.2022

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Trzy lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 06:00
Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Igor Strawiński - od romantyzmu do XX wiecznej awangardy

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 05:35
17 czerwca 1882 roku w Oranienbaumie pod Petersburgiem urodził się jeden z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku - Igor Strawiński. Był Rosjaninem o polskich korzeniach, jednym z głównych przedstawicieli modernizmu muzycznego.
rozwiń zwiń