Krzysztof Penderecki i Andrzej Chłopecki. "Nie znam na polskim gruncie podobnej relacji"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 20:00
"Pasja do Pendereckiego" to tytuł najnowszego, czwartego tomu serii PWN przybliżającej najistotniejsze teksty wybitnego teoretyka i krytyka muzycznego Andrzeja Chłopeckiego. - Była to relacja bardzo długotrwała i różnorodna; dwie linie, które na początku biegły bardzo równolegle i w zbliżeniu, a potem zaczęły falować i oddalać się od siebie w jakimś przedziwnym kontrapunkcie - mówił w Dwójce w dniu 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego (23.11) Jan Topolski, współredaktor wydawnictwa.
Krzysztof Penderecki - w tym roku przypada 90. rocznica urodzin kompozytora
Krzysztof Penderecki - w tym roku przypada 90. rocznica urodzin kompozytoraFoto: Janusz Marynowski
  • Krzysztof Penderecki (1933-2020) był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów w historii i jednym z najbardziej znanych polskich twórców na świecie.
  • W 90. rocznicę urodzin Mistrza sięgnęliśmy w "Poranku Dwójki" po czwarty tom serii PWN przybliżającej najistotniejsze teksty Andrzeja Chłopeckiego poświęcone Pendereckiemu.
  • Gościem audycji był Jan Topolski, współredaktor wydawnictwa i krytyk muzyczny.

"Pasja do Pendereckiego" to tytuł najnowszego tomu serii PWN przybliżającej najistotniejsze teksty wybitnego teoretyka i krytyka muzycznego Andrzeja Chłopeckiego.

Penderecki - ważny punkt odniesienia

- Andrzej Chłopecki zawsze powtarzał, że Penderecki stworzył go jako krytyka. To jemu poświęcił pierwsze artykuły i towarzyszył jego twórczości aż do swojego końca, do momentu premiery VIII Symfonii Pendereckiego. Był to okres pogodzenia, jakiejś harmonii. Znów te linie zbliżyły się do siebie, bo wcześniej było dużo zawirowań - zauważył Jan Topolski.

Tom pełen pasji

Tytuł publikacji PWM dobrany został nieprzypadkowo, bowiem nawiązując do ogromnego zaangażowania Andrzeja Chłopeckiego w twórczość Mistrza, jednocześnie przywołuje dzieło niezwykle dla niego ważne.

Zobacz także: Krzysztof Penderecki - serwis specjalny Polskiego Radia.

"Pasja według św. Łukasza" to utwór, któremu Chłopecki poświęcił swoją pracę magisterską, tym samym przypieczętowując swoją drogę zawodową. To także element wyznaczający architekturę publikacji - rozważania o "Pasji..." rozpoczynają zbiór, zarazem zamykając go skróconym wariantem wspomnianej pracy dyplomowej. - Nigdy wcześniej nie była ona drukowana. Tutaj znalazła się niemal w całości, z nieznacznymi skrótami - podkreślał gość Dwójki.

Chłopecki o Pendereckim

W książce, która ukazała się pod redakcją Jana Topolskiego i Sławomira Wieczorka, przeplatają się zarówno recenzje, sprawozdania, relacje i szkice, jak i obszerne eseje, diagnozy, artykuły i felietony, omawiające kolejno twórczość Pendereckiego - religijną, filmową, operową i instrumentalną.


Posłuchaj
12:10 Poranek Dwójki topolski 23.11.2023.mp3 Jan Topolski o książce "Pasja do Pendereckiego" (Poranek Dwójki) 

"Pasja do Pendereckiego" to także świadectwo niezwykłej, ale i skomplikowanej relacji, która ukształtowała się pomiędzy krytykiem a kompozytorem i która ewoluowała na przestrzeni czasu.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jan Topolski (krytyk muzyczny, współredaktor tomu "Pasja do Pendereckiego" Andrzeja Chłopeckiego)

Data emisji: 23.11.2023

Godz. emisji: 9.35

mgc/pg

Czytaj także

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Cztery lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 06:00
Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skandal w operze! Penderecki i jego "Diabły z Loudun"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 05:50
– Ta opera miała najwięcej wykonań, jeśli chodzi o współczesne opery. W wielu krajach były protesty Kościoła, biskupów, ale nigdy w Polsce – mówił w 2013 roku Krzysztof Penderecki o dziele, które zajmowało szczególne miejsce w jego twórczości.
rozwiń zwiń