Polskie Radio
Section05
Andrzej Zybała

Postęp, tradycjonalizm czy konserwatyzm? Jaką drogą podążamy?

Czym w dzisiejszych czasach jest postęp, a jaką drogą podąża polski konserwatyzm? Czy Polacy podzielili się na bezkrytycznych zwolenników Unii Europejskiej i zagorzałych przeciwników Wspólnoty? W Programie 1 Polskiego Radia dyskutowali o tym: dr Tymoteusz Zych z Ordo Iuris, prof. Andrzej Zybała ze Szkoły Głównej Handlowej i prof. Bogdan Szlachta z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Andrzej Zybała Unia Europejska konserwatyzm postęp technologiczny

Ekspert: Banaś musi się bronić, bo czuje, że nie ma poparcia

- Zakładając, że Marian Banaś jest niechętny bądź obojętny PiS, to ta operacja mogłaby się wydawać korzystna dla polskiego państwa - kontrole NIK byłyby bardziej obiektywne. Z drugiej strony mamy na tym stanowisku człowieka, który jest obciążony bardzo poważnymi zarzutami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Andrzej Zybała, ekspert ds. polityki publicznej (SGH).
Zobacz więcej na temat:  Marian Banaś Najwyższa Izba Kontroli Prawo i Sprawiedliwość polityka Andrzej Zybała Krzysztof Świątek Polskie Radio 24 POLSKA

Prof. A. Zybała: od czasów PO trwa regres w życiu publicznym

- Od kliku lat widzę w życiu publicznym regres. Wydaje mi się, że to się zaczęło za PO. Premier Donald Tusk absolutnie ponosi odpowiedzialność profesjonalną - jako polityk - i odpowiedzialność moralną - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Zybała, ekspert ds. polityki publicznej ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Najwyższa Izba Kontroli Ryszard Gromadzki reforma sądownictwa Donald Tusk Andrzej Zybała

Kampania wyborcza do PE. Spór o LGBT wpłynie na wynik?

- Rywalizacja między PiS i PO jest wyrównana - stwierdził w audycji "Spory i kontrowersje" prof. Andrzej Zybała (SGH). Według Bartłomieja Biskupa (UW) natomiast jest spora grupa wyborców niezdecydowanych, których głosy przesądzą o wyniku wyborów do PE. Henryk Domański (PAN) zaś odniósł się do sporu dotyczącego LGBT, mówiąc, że "w tej sprawie dominujące partie ustawiają się na przeciwległych biegunach".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Zybała Henryk Domański polityka wybory do Parlamentu Europejskiego Marek Mądrzejewski

Polityczne wyzwania 2019 roku. Komentarze ekspertów

- Prawo i Sprawiedliwość wchodzi w ten rok z zadyszką wizerunkową - oceniła w "Pulsie Trójki" Ewa Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego. Andrzej Zybała ze Szkoły Głównej Handlowej wymienił natomiast wyzwania stojące przed opozycją w 2019 roku. Jednym z nich - jak stwierdził ekspert - będzie utworzenie szerokiej koalicji. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Beata Michniewicz polityka Andrzej Zybała PiS Platforma Obywatelska

Polityczne napięcie po wypadku premier Beaty Szydło

- Wypadek premier Beaty Szydło wykorzystywany jest przez opozycję jako instrument przeciwko rządzącym – stwierdził na antenie Trójki prof. Andrzej Zybała ze Szkoły Głównej Handlowej. Prof. Henryk Domański z Polskiej Akademii Nauk powiedział z kolei, że "opozycja chce poprzez to wydarzenie pokazać, że jest po stronie zwykłego obywatela".
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło wypadek Trójka Łukasz Walewski POLSKA Andrzej Zybała Henryk Domański

"To jest represja dla nieswoich sędziów"

Sejm uchwalił ustawę o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Projekt zawiera przepisy określające m.in. prawa i obowiązki sędziów, sprawy immunitetu, nietykalności osobistej, odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, a także jawność ich majątków. Sprawę w "Pulsie Trójki" komentowali specjaliści, prof. Kazimierz Kik i prof. Andrzej Zybała.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Zybała Kazimierz Kik Łukasz Walewski Trójka Trybunał Konstytucyjny