Polskie Radio
Section05

COVID-19

Szkoły w czasie pandemii. Wiceszef MEN: wydaje się, że w maju dzieci będą mogły wrócić do szkół

- Wydaje się, że maj jest wielce prawdopodobny, jeżeli chodzi o powrót dzieci do szkół. Opieram się na danych statystycznych, ale również na kwestiach związanych z liczbą osób zaszczepionych - powiedział o sytuacji uczniów w czasie pandemii prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister edukacji i nauki.
Zobacz więcej na temat:  pandemia koronawirus szkoła Ministerstwo Edukacji Narodowej nauczyciel nauczanie domowe POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

NASZ WYWIAD Ryszard Czarnecki: przepustką szczepionkową Unia Europejska odwraca uwagę od własnej klęski

Dyskusja o paszporcie szczepionkowym ma w dużej mierze na celu odwrócenie uwagi od podstawowego problemu, jakim jest wielka afera dotycząca fatalnie wynegocjowanych przez Unię Europejską umów z koncernami farmaceutycznymi. Owe umowy nie zapewniły UE prawa pierwokupu i były pod tym względem gorsze niż kontrakty zawierane przez Wielką Brytanię i USA – stwierdza europoseł Ryszard Czarnecki (PiS) w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ryszard Czarnecki szczepionka szczepienia koronawirus

Szczepionka AstraZeneki. Ekspert: w Wielkiej Brytanii nie stwierdzono żadnych powikłań

- Do tej pory szczepionką AstraZeneca zostało zaszczepionych ponad 11 milionów osób. W Europie zaszczepiono około 5 milionów. Mimo takich różnić w Wielkiej Brytanii nie zaobserwowano poważnych skutków ubocznych - powiedziała o szczepieniach preparatem firmy AstraZeneca Emilia Skirmuntt, wirusolog z Uniwersytetu Oxfordzkiego.
Zobacz więcej na temat:  szczepionka koronawirus pandemia szczepienia zdrowie szpital ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Szczepionka AstraZeneki a zakrzepy krwi. Prof. Horban: zjawisko prawdopodobnie niepołączone ze sobą

- Na kilka czy kilkanaście milionów osób zaszczepionych szczepionką AstraZeneki zakrzepica wystąpiła u kilkunastu. Prawdopodobnie jest to zjawisko niepołączone ze sobą - ocenił prof. Andrzej Horban. Mówił, że spodziewa się decyzji EMA o dalszym jej stosowaniu.
Zobacz więcej na temat:  szczepionka szczepienia Koronawirus w Polsce Andrzej Horban społeczeństwo infografika POLSKA

KE chce wprowadzić paszporty covidowe. Piasecki: rodzi się pytanie, czy nie będzie to dyskryminacja

- Pomysł Komisji Europejskiej z jednej strony wydaje się rozsądny, bo ci, którzy są w jakimś sensie bezpieczni, będą mogli spokojnie pojechać np. na wakacje, z drugiej strony rodzi się pytanie, co z resztą ludzi, czy nie będą dyskryminowani - powiedział Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Komisja Europejska Unia Europejska koronawirus pandemia