Polskie Radio
Section05
Donald Tusk

"Donald Tusk jątrzy, próbuje wkładać kij w mrowisko"

– Donald Tusk takimi wypowiedziami jątrzy i próbuje wkładać kij w mrowisko – w ten sposób wpis szefa Rady Europejskiej na Twitterze, krytykujący politykę polskiego rządu, skomentował dr Andrzej Gil, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Tusk zarzucił m.in. odejście od rządów prawa, atak na sądy i sektor pozarządowy oraz zasugerował realizowanie przez rządzących planu Kremla.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Tusk Ukraina Rosja

Tusk ostro atakuje rząd. Premier: nic nie zrobił dla Polski

"Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawiłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie" - napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Na tweeta zareagowała premier Beata Szydło oraz politycy obozu władzy oraz opozycji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Donald Tusk Kreml Prawo i Sprawiedliwość Ukraina

Wpis Donalda Tuska na Twitterze. "Drugi atak na Polskę"

"Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawiłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie" – napisał w niedzielę na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jego wpis skomentował w audycji Jeden na Jednego poseł PiS Jarosław Krajewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Tusk Platforma Obywatelska Parlament Europejski Europarlament POLSKA

"Donald Tusk przekroczył cienką czerwoną linię"

"Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawiłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie" – napisał w niedzielę na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jego słowa komentował w audycji Gorący Temat Piotr Skwieciński z tygodnika Sieci.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Tusk Beata Szydło Stanisław Karczewski

"Grzegorz Schetyna wysyła sprzeczne sygnały"

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej ocenił w czwartek, że rząd PiS jest odpowiedzialny za przyzwolenie dla mowy nienawiści podczas Marszu Niepodległości. Zapowiedział, że jeśli Beata Szydło nie poda rządu do dymisji, PO razem z Nowoczesną i PSL, zgłosi wniosek o konstruktywne wotum nieufność. O propozycji przewodniczącego PO mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Rydliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Schetyna Platforma Obywatelska Donald Tusk

W Europarlamencie debata o Polsce. „Ocean absurdu”

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu w środę kolejna debata o sytuacji w Polsce. Wnioskowali o nią zieloni i liberałowie w związku z prowadzoną reformą wymiaru sprawiedliwości, ale pomysł poparła większość grup politycznych. Debatę zakończy przyjęcie rezolucji. – Ten dokument ma powoływać się na różne rzeczy. Tylko nie na fakty – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Kosma Złotowski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Parlament Europejski Unia Europejska PiS Prawo i Sprawiedliwość Donald Tusk Frans Timmermans

Debata Poranka. „Prowokacja Donalda Tuska się udała”

- Dwa lata z rzędu nie było Donalda Tuska na obchodach 11 listopada, a teraz - kiedy Andrzej Duda jest skonfliktowany z ośrodkiem rządowym - nagle jego zaproszenie Tusk przyjął. Duda dla najtwardszego elektoratu okazał się po raz kolejny zdrajcą, który zaprasza zdrajcę z Brukseli – powiedział w Debacie Poranka Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego. O przyjętym przez byłego premiera zaproszeniu na Święto Niepodległości mówił także Adam Ostolski z Krytyki Politycznej.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Święto Niepodległości Andrzej Duda

Andrzej Duda zaprosił Donalda Tuska. "Normalny gest"

Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy potwierdził, że były premier Donald Tusk przyjął zaproszenie do udziału w sobotnich obchodach Święta Niepodległości. Kancelaria Prezydenta przychyliła się do prośby Donalda Tuska o możliwość złożenia wieńca. W Polskim Radiu 24 komentarz Marcina Makowskiego z Do Rzeczy i prof. Kazimierza Kika, politologa. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Tusk Andrzej Duda Święto Niepodległości 11 listopada Ministerstwo Obrony Narodowej BBN prezydent

Proces Tomasza Arabskiego. Kolejne przesłuchania

Sąd Okręgowy w Warszawie przesłuchał kolejnych świadków w procesie dotyczącym organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu. W tej sprawie sądzeni są Tomasz Arabski oraz czwórka innych urzędników państwowych. Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej zarzucają im niedopełnienie obowiązków. O przebiegu środowej rozprawy, opowiada reporter Polskiego Radia 24 Michał Fabisiak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tomasz Arabski Smoleńsk katastrofa smoleńska Donald Tusk sąd

Ryszard Czarnecki o sytuacji w Hiszpanii: UE poprze Madryt

– Unia Europejska w tej sprawie jednoznacznie poprzez Królestwo Hiszpanii, bojąc się uruchomienia podobnych procesów w innych krajach – mówił w Rozmowie Polskiego Radia 24 Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Hiszpański Senat przyjął dokument zezwalający na zawieszenie autonomii Katalonii, a wcześniej parlament lokalny w Barcelonie zagłosował za niepodległością regionu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katalonia Hiszpania Madryt Ryszard Czarnecki Unia Europejska Rada Europy Donald Tusk Hanna Gronkiewicz-Waltz ŚWIAT