Polskie Radio
Section05

Dwójka

Nikola Kołodziejczyk: muzyka to wzajemne zrozumienie i ciekawa podróż [ZOBACZ WIDEO]

- To niesamowite przeżycie, w moich projektach ludzie z różnych światów muzycznych zwykle spotykają się po raz pierwszy. Oprócz wcześniej zapisanych nut tworzy się bardzo ciekawa energia. Dochodzi do spotkania muzyka jazzowego, który całe życie improwizował na temacie, z artystą ludowym, który nigdy nie widział nut. Obok nich jest muzyk klasyczny, który nigdy nie znalazł się w sytuacji braku nut - mówił w Dwójce Nikola Kołodziejczyk.
Zobacz więcej na temat:  Nikola Kołodziejczyk dyrygent Roch Siciński

Hina Maeda: występ na festiwalu w Dusznikach-Zdroju to dla mnie wielka radość

- Jestem niezwykle szczęśliwa mogąc występować w tak historycznym miejscu na Festiwalu Chopinowskim i słuchać recitali z udziałem wyjątkowych pianistów. Oczywiście muszę sama trochę poćwiczyć, ale to miły dla mnie czas  - mówiła w Dwójce znakomita skrzypaczka Hina Maeda.
Zobacz więcej na temat:  Hina Maeda skrzypce koncert Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Marcin Majchrowski Róża Światczyńska Lidia Grychtołówna

Dzień Konserwatora Zabytków - jakie są wyzwania tego zawodu?

- Nasz rynek jest trudny, konserwatorzy to nie jest jedna grupa aktywności, mamy różne specjalizacje. Zajmujemy się kamieniem, malarstwem, drewnem, papierem, metalem, tkaniną. W to rozgraniczenie wchodzi się już na etapie studiów - mówił w Dwójce Paweł Jędrzejczyk, konserwator dzieł sztuki z Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika".
Zobacz więcej na temat:  zabytki Jakub Jamrozek SZTUKA

Sławomir Mrożek - archiwalne gawędy w dziesiątą rocznicę śmierci pisarza [POSŁUCHAJ]

W cyklu "Głosy z przeszłości" przypominamy nagrane w 2005 roku gawędy Sławomira Mrożka. Dramaturg opowiadał w Dwójce o sobie i - nakładającej się na plan życia - najnowszej historii Polski. 15 sierpnia przypada dziesiąta rocznica jego śmierci. 
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek rocznica literatura literatura emigracyjna po 1939 literatura polska historia Polski Małgorzata Szymankiewicz