Polskie Radio
Section05
Gazprom

Premier: walka w trybunale arbitrażowym to nie "poklepywanie po plecach", jak polityka PO i Trzaskowskiego

- Od wczoraj na naszych rachunkach jest 6 mld zł z Gazpromu w wyniku wyroku arbitrażu w Sztokholmie. Walka w trybunale arbitrażowym to nie jest "poklepywanie po plecach", jak polityka PO i Rafała Trzaskowskiego - mówił premier Mateusz Morawiecki w środę podczas spotkania z mieszkańcami Chełma.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka energetyka Gazprom Rosja premier Mateusz Morawiecki

"Będziemy całkowicie energetycznie suwerenni". Prezydent zapowiedział budowę kolejnego gazoportu

- Będziemy stawiali następny gazoport w rozbudowywanym porcie w Gdańsku; mamy już gazoport w Świnoujściu, budujemy Baltic Pipe i będziemy rzeczywiście całkowicie energetycznie suwerenni - powiedział w środę w Złotowie (woj. wielkopolskie) prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdańsk gaz ziemny Gazprom PGNiG prezydent Andrzej Duda wybory prezydenckie 2020 bezpieczeństwo energetyczne

NASZ WYWIAD Nowe sankcje USA zabójcze dla Nord Streamu 2. Ekspert: mają przypieczętować los gazociągu

Od kilku miesięcy dzięki amerykańskim sankcjom uchwalonym w grudniu, budowa Nord Streamu 2 stoi w miejscu. A obecnie w Kongresie jest już projekt nowych restrykcji – które mają ostatecznie przypieczętować los gazociągu. Dlaczego tak trudne, a może niemożliwe może okazać się dobudowanie około 100 km rurociągu – o tym Mariusz Marszałkowski z portalu Biznesalert.pl.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD gaz Gazprom Rosja wojsko Białoruś Raport Białoruś Nord Stream 2

NASZ WYWIAD Z Dalekiego Wschodu Gazprom śle dwa statki, by wozić rury dla NS2. Kluczą, ale ich cel zdradza adres dostawy telewizorów

Z powodu nowych sankcji USA, których projekt jest już w Kongresie, kolejne firmy zachodnie odmawiają współpracy przy Nord Streamie 2 – i zapewne dlatego Gazprom Fłot wysłał aż z Dalekiego Wschodu dwa statki zaopatrzeniowe, są one eskortowane na Bałtyk przez marynarkę wojenną – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Mariusz Marszałkowski z portalu Biznesalert.pl.  Nie jest pewne, czy to w czymkolwiek pomoże Gazpromowi.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD gaz Gazprom Rosja wojsko Białoruś Raport Białoruś Wojciech Jakóbik Nord Stream 2

NASZ WYWIAD Ten gaz finansuje rosyjskie czołgi. Trzeba pamiętać o prawdziwej twarzy Gazpromu i uczyć się na błędach

Zobowiązanie zwrotu 1,5 mld dol. dla PGNiG nie powinno sprawiać, że zapomnimy o prawdziwej naturze Gazpromu, który jest narzędziem polityki Kremla. Trzeba uczyć się na błędach –  mówi portalowi PolskieRadio24.pl Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu Biznesalert.pl. Jak podkreśla, to w efekcie tej polityki Kremla Polska i Litwa płaciły najwięcej za rosyjski gaz, znacznie więcej niż niektóre kraje Europy Zachodniej, pamiętamy też, jak Gazprom szantażował odłączeniem dostaw surowca z przyczyn politycznych.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD gaz Gazprom Rosja PGNiG wojsko Białoruś Raport Białoruś Wojciech Jakóbik

Piotr Naimski: żaden kolejny dolar z Polski nie powinien trafić do rosyjskiego budżetu

- Wpływy do budżetu Rosji pochodzą głównie ze sprzedaży gazu i ropy naftowej. Pieniądze z polskiego kontraktu są używane na finansowanie rakiet, którymi Rosjanie grożą Polsce z Kaliningradu - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. energetycznej infrastruktury. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Naimski Gazprom bezpieczeństwo energetyczne Rosja PGNiG Nord Stream 2 POLSKA USA Baltic Pipe

NASZ WYWIAD Nowa broń przeciw NS2. Kongres USA zwiększa nacisk na Rosję, by skutecznie zablokować gazociąg

- Zmiany w ustawie o sankcjach przeciwko gazociągowi Nord Stream 2 są tylko na pozór kosmetyczne. Kilka niuansów sprawia, że mogą poważnie uderzyć w ten projekt  - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Bartosz Bieliszczuk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jak podkreśla, część kongresmenów jest zdania, że NS2 nie może powstać - stąd sankcje zaostrzono, bo pierwsza ich odsłona nie zatrzymała projektu w pełni.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Nord Stream 2 Rosja gaz USA sankcje USA Gazprom

Jacek Sasin: zwrot ponad 6 mld zł od Gazpromu pozwoli PGNiG m.in. na pozyskanie nowych złóż

Gazprom zwróci PGNiG półtora miliarda dolarów nadpłaty za gaz dostarczany do Polski po 1 listopada 2014 roku - poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak mówił podczas konferencji prasowej, z rosyjskim przedsiębiorstwem podpisano aneks do umowy, który reguluje sprzedaż Polsce gazu po cenie rynkowej oraz zwrot ponad sześciu miliardów złotych, zgodnie z wyrokiem Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie.
Zobacz więcej na temat:  PGNiG Jerzy Kwieciński Jacek Sasin Ministerstwo Aktywów Państwowych Gazprom