Polskie Radio
Section05

Gazprom

Świnoujście: dzisiaj pierwsza dostawa amerykańskiego gazu

O 13.00 zostanie odebrany pierwszy transport gazu skroplonego w ramach wieloletniego kontraktu z Cheniere Energy. To 65. dostawa LNG do Polski od momentu powstania gazoportu. W trakcie 24-letniej umowy amerykańska firma ma dostarczyć Polski w sumie 39 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego. Dziś w Świnoujściu pojawią się przedstawiciele rządu oraz ambasady USA.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA USA gaz ziemny energetyka Rosja PGNiG

Dr Łukasz Tolak: najważniejsze, by mieć zdywersyfikowane źródła energii

- W ciągu najbliższej dekady będziemy mieli jeszcze większą możliwość pozyskania gazu z innych kierunków, co pogarsza pozycję negocjacyjną strony rosyjskiej. To nie znaczy, że tego gazu w ogóle nie będziemy od nich kupować. Będziemy mieli różne opcje na stole - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Łukasz Tolak (Collegium Civitas).
Zobacz więcej na temat:  gaz ziemny LNG energetyka POLSKA Rosja

NASZ WYWIAD B. szef ochrony Łukaszenki w celi. Domysły o spisku Rosji

- W internecie można znaleźć domysły, że areszt Andrieja Wtiurina dotyczył próby zamachu na Aleksandra Łukaszenkę. Trudno jednak stwierdzić z pewnością, co tak naprawdę ma miejsce - mówił białoruski działacz, polityk opozycyjny Wiaczesław Siwczyk. Możliwe są według niego różne warianty, niekoniecznie związane z Kremlem. Opozycjonista zwrócił też uwagę, że w ostatnim czasie silne są represje wobec opozycji demokratycznej.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś Raport Białoruś Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Wiaczesław Siwczyk NASZ WYWIAD

Areszt b. szefa ochrony Łukaszenki. Łapówka od firmy z Rosji

Były szef ochrony Aleksandra Łukaszenki Andriej Wtiurin (Andrej Uciuryn) został zatrzymany na gorącym uczynku podczas brania łapówki od rosyjskiego przedsiębiorstwa za lobbowanie jego interesów na Białorusi – podało w swoim komunikacie białoruskie KGB. Według części ekspertów chodzi o Gazprom. Uciuryn 1 maja został odwołany ze stanowiska wiceszefa Rady Bezpieczeństwa Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Białoruś Raport Białoruś Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi

Polska odzyskuje gazową suwerenność

Już za cztery lata Polska ma szanse na pożegnanie z Gazpromem, jeszcze dekadę temu najważniejszym dostawcą gazu do Polski. Jeżeli do 2023 roku zostanie ukończony gazociąg Baltic Pipe, który da nam rocznie 10 mld m sześc. gazu, gazoport LNG w Świnoujściu da 7,5 mld m sześc., a produkcja krajowa gazu wyniesie 4,5 mld m sześc.,  to import surowca z Rosji nie będzie już właściwie potrzebny.
Zobacz więcej na temat:  gaz ziemny LNG Świnoujście energetyka

Piotr Naimski: chcemy uniezależnić się od dyktatu Rosji

- Gazociąg Baltic Pipe to element długoterminowej strategii uniezależnienia sprowadzania gazu do naszego kraju od monopolistycznego dostawcy, którym jest rosyjski Gazprom - powiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. - Baltic Pipe i terminal w Świnoujściu spowodują, że będziemy suwerenni i niezależni pod względem dostaw gazu - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 energetyka Piotr Naimski gaz ziemny gaz polityka bezpieczeństwo energetyczne Baltic Pipe Ministerstwo Energii

W 2023 r. rosyjski gaz nie będzie już Polsce potrzebny?

Czy już za cztery lata Polska pożegna się z Gazpromem? Zdaniem pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimskiego, jeżeli do 2023 roku zostanie ukończony gazociąg Baltic Pipe, który da nam rocznie 10 mld m sześc. gazu, gazoport w Świnoujściu da 7,5 mld m sześc., a produkcja krajowa gazu wyniesie 4,5 mld m sześc., "to razem będzie się bilansowało z zapotrzebowaniem Polski".
Zobacz więcej na temat:  gaz ziemny energetyka Baltic Pipe