Polskie Radio
Section05
Główny Inspektor Sanitarny

Rzecznik GIS: możliwe, że pewne obszary kraju będą otwierane wcześniej niż inne

- Najwięcej przypadków zakażeń notujemy na Mazowszu, Dolnym i Górnym Śląsku. W związku z tymi różnicami, nie jest wykluczony scenariusz, w którym pewne obszary kraju będą otwierane wcześniej niż inne - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia Główny Inspektor Sanitarny POLSKA

GIS: informacje o zgonach z powodu COVID-19 powiązane są z miejscem zamieszkania pacjenta

Informacje o zgonach z powodu koronawirusa raportowane są do sanepidu ze względu na miejsce zamieszkania osoby zmarłej, a nie jej śmierci. Taka sytuacja miała miejsce w Warszawie - wskazał w środę GIS, odnosząc się do wypowiedzi prezydenta stolicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo GIS Główny Inspektor Sanitarny koronawirus Koronawirus w Polsce Rafał Trzaskowski pandemia COVID-19 śmierć Warszawa

Ciężkie zachorowania na COVID-19. Ryzyko u palaczy większe 14 razy

Według doniesień naukowych, palenie papierosów zwiększa nawet do 14 razy ryzyko ciężkiego zachorowania na COVID-19. Rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Bondar wyjaśniał, że osoby palące papierosy zwykle mają przewlekły stan zapalny dróg oddechowych, które stają się osłabione.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus wirus pandemia COVID-19 zdrowie społeczeństwo Główny Inspektor Sanitarny GIS papierosy POLSKA

Infolinia GIS nie dla każdego. Gdzie zwracać się z pytaniami o koronawirusa?

– Miliony ludzi ma mnóstwo wątpliwości, natomiast telefony do stacji sanitarno-epidemiologicznych to telefony quasi ratownicze, które służą już będącym w kwarantannie, np. do tego, by zgłosić pogorszenie stanu zdrowia – apeluje Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marcin Pośpiech pomoc społeczeństwo infolinia Główny Inspektor Sanitarny Justyna Godz