Polskie Radio
Section05
Główny Inspektor Sanitarny

Rzecznik GIS: krótkotrwałe spożycie skażonych jaj niegroźne

- Spożycie jajka, w którym są pozostałości antybiotyków, nie jest niebezpieczne dla zdrowia. Natomiast gdyby to spożycie było długotrwałe, mogłoby wpłynąć na florę bakteryjną konsumenta. Takie wypadki niestety zdarzają się we wszystkich krajach unijnych - mówił w audycji "W samo południe" Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Główny Inspektor Sanitarny konsument zdrowie Krzysztof Grzesiowski

Potencjalnie skażone jaja w Polsce. Szybka reakcja GIS

Do Polski trafiło około 40 tysięcy jaj które mogą być skażone fipronilem - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Rzecznik prasowy inspektoratu Jan Bondar powiedział w Polskim Radiu 24, że dystrybucję jaj udało się zatrzymać zanim trafiły one do klientów. - To były jaja ugotowane na twardo, już bez skorupek. Miały trafić do produkcji garmażeryjnej - mówił przedstawiciel GIS.
Zobacz więcej na temat:  Jaja w kuchni jajka faszerowane Główny Inspektor Sanitarny

Jak uniknąć chorób tropikalnych. Porady eksperta

Gorączka, bóle brzucha, biegunka i bóle stawów po wakacjach spędzonych w odległych krajach mogą świadczyć o nabytej chorobie. Takie objawy trzeba skonsultować z lekarzem. O tym jak ustrzec się przed przykrymi „pamiątkami” z wakacji mówił w Polskim Radiu 24 Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie wypoczynek podróże wakacje Główny Inspektor Sanitarny

"Skutki zatruć dopalaczami mogą być śmiertelne"

W 2015 roku tych zatruć było około 7 tysięcy, a w ubiegłym roku - 4 tysiące. Obecnie notuje się około 300 zatruć miesięcznie. W Polskim Radiu 24 Tomasz Białas - dyrektor Departamentu nad Środkami Zastępczymi GIS - poinformował, że spada liczba dzieci i młodzieży zażywających dopalacze, ale najczęściej trują się młodzi dorośli w wieku 19-24 lat.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 narkotyki dopalacze Główny Inspektor Sanitarny

Problemy z kręgosłupem zaczynają się… w szkole

Wielu pacjentów musi korzystać z pomocy ortopedy z powodu problemów powstałych na własne życzenie. Układ szkieletowo-mięśniowy jest zaprogramowany na znoszenie rozmaitych ciężarów. Niemniej jednak, jeśli jest to ciężar za duży, i co istotne – noszony latami - powoduje wiele dolegliwości. Wszystko zaczyna się zaś w szkole…
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie i dieta zdrowie dzieci szkoła lekarz badania stawy Główny Inspektor Sanitarny

Główny Inspektor Sanitarny: staramy się działać nowocześnie

Według nieujawnionego projektu ustawy Główny Inspektorat Sanitarny, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Krajowe Centrum ds. AIDS i Państwowa Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych mają zostać zlikwidowane. Ich działania przejmie Urząd Zdrowia Publicznego. O konsekwencjach tej zmiany mówił w Polskim Radiu 24: Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz

Suplementy diety groźne dla zdrowia

"Rynek suplementów diety w Polsce to obszar wysokiego zagrożenia, niedostatecznie zdiagnozowanego i nadzorowanego przez służby państwowe" - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Kontrole NIK wykazały wiele szkodliwych substancji w badanych preparatach. O problemie opowiedział gość Polskiego Radia 24 Grzegorz Hudzik, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie suplementy diety Główny Inspektor Sanitarny Najwyższa Izba Kontroli

Na co wracać uwagę przy świątecznych zakupach spożywczych

Jeśli zależy nam, by potrawy świąteczne były zdrowe i bezpieczne, powinniśmy zwracać uwagę na informacje na produktach. O bezpieczeństwie produktów żywnościowych mówili goście audycji Pogotowie konsumenckie Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Grzegorz Chudzik, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 żywność święta zakupy UOKiK Główny Inspektor Sanitarny ryby pasztet