Polskie Radio
Section05
HISTORIA

Publicystka: wśród Niemców panuje niewiedza na temat Powstania Warszawskiego

- Ze smutkiem i wstydem oddajemy hołd pamięci ofiar niewyobrażalnego niemieckiego okrucieństwa w Powstaniu Warszawskim - napisał w środę na Twitterze ambasador Niemiec w Polsce, Rolf Nikel. - Branie odpowiedzialności waży dzisiaj znacznie mniej niż ważyłoby w latach powojennych – mówiła w audycji "Świat w powiększeniu” w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk, dziennikarka Gazety Polskiej Codziennie i Nowego Państwa.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie HISTORIA Michał Żakowski

Debata dnia: Eksperci o Powstaniu Warszawskim

74. lata temu o godzinie 17. wybuchło Powstanie Warszawskie. Pierwsze walki zaczęły się jeszcze przed godziną "W" na Żoliborzu. W obronie stolicy przez 63 dni walczyli żołnierze, harcerze oraz ludność cywilna. O celowości powstańczego zrywu dyskutowali w "Debacie dnia” w Polskim Radiu 24 Łukasz Kobeszko ("Nowa konfederacja”), historyk, prof. Antoni Dudek (UKSW) i Piotr Legutko (TVP Historia).
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Piotr Legutko Antoni Dudek HISTORIA Warszawa

Premiera płyty "Fogg - pieśniarz Warszawy"

Był przede wszystkim warszawiakiem, dopiero potem Polakiem, a lokalny patriotyzm miał we krwi. Mieczysław Fogg stał się symbolem chwil, kiedy piosenka dodawała otuchy i była ważnym elementem powstańczej walki. Dziś jego twórczość znajdziemy na płycie, która jest hołdem złożonym artyście w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O pracy nad krążkiem opowiedzieli członkowie zespołu Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Powstanie Warszawskie Jan Młynarski Mieczysław Fogg Marcin Masecki MUZYKA HISTORIA

Podczas Powstania warszawiacy czuli niezwykłą wspólnotę

Po 10 latach ukazało się drugie wydanie książki o takich konkretnych ludziach "Czterdzieści twardych. Wojenne losy Polaków i Żydów. Prawdziwe historie". Książka pokazuje czym była wojna i okupacja dla ludności cywilnej, kiedy żyło się w poniżeniu. Wśród opowieści, które dzieją się w różnych miejscach w Polsce jest kilka, które dzieją się w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi II wojna światowa Barbara Stanisławczyk Warszawa Powstanie Warszawskie HISTORIA historia warszawy

Miłość w czasach Powstania Warszawskiego

Jak się okazuje chęć walki o wolność ojczyzny w czasie Powstania Warszawskiego bywała tak silna jak miłość, która rodziła się w tym czasie między młodymi powstańcami. Średnio odbywały się cztery śluby dziennie. Jak wyglądała ceremonia? Skąd para młoda miała obrączki? Zdradził Adrian Sobieszczański, przewodnik warszawski i historyk, z którym rozmawiała Agnieszka Ciecierska.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Agnieszka Ciecierska małżeństwo II wojna światowa historia Polski HISTORIA