X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
Instytut Pamięci Narodowej

Jakub Kumoch: to była akcja na światową skalę

Polskie Radio dotarło do wyników badań przeprowadzonych przez Instytut Pileckiego, który stworzył pierwszą listę Żydów ocalonych z Holokaustu w wyniku działalności polskich dyplomatów i działaczy żydowskich z tzw. Grupy Berneńskiej. - Akcja pokazuje wierzchołek góry lodowej. Za tym kryje się nieznana do tej pory skala współpracy polskiego rządu i organizacji żydowskich – mówił Jakub Kumoch, Ambasador RP w Szwajcarii.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej II wojna światowa Holokaust POLSKA Szwajcaria Żydzi

Polscy dyplomaci ratowali Żydów. "Docieramy do białych plam"

- O niektórych sprawach, albe do 1989 roku nie mogliśmy mówić, albo było to z jakiegoś powodu utrudnione, na przykład kontakty archiwalne, czy kontakty między historykami. To czasami wydaje się może bardzo prozaiczne, ale czasami wystarczy spotkać kogoś i porozmawiać i okazuje się, że ten człowiek wie gdzie sa jakieś dokumenty, które dla niego nie mają większego znaczenia, a dla nas one są perłą - mówił historyk IPN dr Mariusz Urynowicz na antenie Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej II wojna światowa Holokaust POLSKA Szwajcaria Żydzi

"Historia na dziś”. Wspomnienie gen. Józefa Hallera w 145. w rocznicę urodzin polskiego patrioty

145 lat temu, 13 sierpnia 1873 roku, urodził się generał Józef Haller, dowódca II Brygady Legionów Polskich, wódz naczelny Błękitnej Armii i uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. – W domu rodzinnym Józefa Hallera panowała atmosfera patriotyczna – mówił w audycji "Historia na dziś” dr Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Pleskot Instytut Pamięci Narodowej Tadeusz Płużański Polskie Radio 24

Polska i Izrael potępiają antysemityzm i odrzucają antypolonizm

Polska i Izrael podpisały wspólną deklarację. Ogłosili to na równoległych konferencjach w Warszawie i Tel Awiwie premierzy obu krajów - Mateusz Morawiecki i Benjamin Netanjahu. Poparto wolność badań historycznych. Oba rządy potępiły też antysemityzm i zapowiedziały wspólne zaangażowanie przeciwko wszelkim jego formom i przeciwko antypolskim stereotypom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier kancelaria premiera Mateusz Morawiecki IPN Instytut Pamięci Narodowej Michał Dworczyk Benjamin Netanjahu

Wojciech Polak o nowelizacji ustawy o IPN

Senat bez poprawek przyjął zmiany w ustawie o IPN. Nowelizację poparło 76 z 78 obecnych na sali senatorów. Modyfikacja, przedstawiona dziś rano przez rząd i przegłosowana przed południem przez Sejm, przewiduje wycofanie się z przepisów karnych ze styczniowej nowelizacji ustawy. Szef gabinetu prezydenta A. Szczerski poinformował o tym, że Andrzej Duda podjął decyzję o podpisaniu uchwalonej nowelizacji. Gościem Polskiego Radia 24 był Wojciech Polak, przewodniczący kolegium IPN. 
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej Holokaust

Zmiany w ustawie o IPN. "Przepis karny nie był kluczowy"

Do Sejmu wpłynął projekt zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej. Rząd chce wycofać się z przepisów karnych, które znajdują się w dokumencie. – Należy to odbierać jako racjonalne działanie, które ma wyciszyć szum wokół ustawy o IPN – powiedział w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Sebastian Kaleta, prawnik, wiceszef komisji weryfikacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Weryfikacyjna Sebastian Kaleta Instytut Pamięci Narodowej Izrael Polityka zagraniczna Polski polityka historyczna

Termin rozpatrywania ustawy o IPN do końca lipca

Trybunał Konstytucyjny do końca lipca podejmie decyzje co do terminu rozpatrzenia ustawy o IPN. - Nie minęło jeszcze pół roku. To jest wyjątkowo szybki termin – podkreśliła prezes Trybunału Julia Przyłębska. Wniosek o zbadanie zgodności przepisów noweli popisując ją złożył prezydent Andrzej Duda. M.in. na temat ten temat rozmawiali w Debacie Poranka Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego) i Dominik Zdort (tygodnik.tvp.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 debata Instytut Pamięci Narodowej POLSKA Izrael Stany Zjednoczone Holokaust Eliza Olczyk

Stosunki z Ukrainą. "Hruszowice papierkiem lakmusowym"

Na cmentarzu w Hruszowicach k. Przemyśla Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął w czwartek prace archeologiczne. Ich celem jest ustalenie, czy w miejscu stojącego tam do ub. roku pomnika ku czci UPA znajdują się - jak twierdzi strona ukraińska - pochówki członków tej formacji.  O pracach IPN w Hruszowicach mówili w Polskim Radiu 24 dziennikarz Tadeusz Płużański i wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina UPA IPN Instytut Pamięci Narodowej POLSKA

Walki Uderzeniowych Batalionów Kadrowych na wschodnich krańcach II RP

Walka Uderzeniowych Batalionów Kadrowych, oddziałów partyzanckich sformowanych przez Konfederację Narodu, trwała kilka lat, konspiracyjną organizację wywodzącą się z przedwojennego ruchu narodowego, scaloną w 1943 Konfederacja Narodu, dostrzegając zagrożenie komunistyczne nadciągające ze wschodu. O działalności zbrojnej Uderzeniowych Batalionów Kadrowych mówił w audycji Wszystko Jest Historią dr Kazimierz Krajewski z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Związek Sowiecki historia Polski Instytut Pamięci Narodowej Niemcy

Szef IPN o odnalezieniu ludzkich szczątków: bulwersujące

Nigdy nie powinno było dojść do sytuacji, by na przebadanym przez IPN terenie odnajdywane były szczątki ludzkie - powiedział w piątek wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, pytany o odnalezione w Białymstoku szczątki ludzkie. Jak dodał, jest to niezwykle bulwersująca sprawa i zwróci się do kierownictwa pionu śledczego Instytutu o jej wyjaśnienie.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej POLSKA IPN Krzysztof Szwagrzyk