Polskie Radio
Section05

Jan Matejko

"Bitwa pod Grunwaldem" - monumentalne dzieło Jana Matejki

"Bitwa pod Grunwaldem" to najsłynniejszy polski obraz, a jego twórca Jan Matejko, uchodzi za najwybitniejszego malarza nad Wisłą, chociaż nie dla wszystkich znawców sztuki jest to zrozumiałe. Zapewne duży udział w wielkiej sławie malarza ma rola, jaką odegrał w trudnym momencie polskiej historii. Jego wielkoformatowe obrazy podczas zaborów przywoływały sławę i chwałę dawnej Rzeczypospolitej, jej sukcesy polityczne i zwycięskie bitwy.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka Michał Montowski Grażyna Bastek

Matejko w Krakowie. "To nie będzie zwykła monografia"

- To będzie synteza wystawy poświęconej pojedynczemu twórcy i zarazem pokazującej pewien problem, czyli dlaczego historia jest ważna i w jaki sposób ją przedstawiać tak, żeby była ważnym elementem także współcześnie - mówił w "Poranku Dwójki" o wystawie "Genius loci. Miejsce - ludzie - zbiory" w Muzeum Narodowym w Krakowie prof. Andrzej Szczerski.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie Rok Jana Matejki Paweł Siwek SZTUKA malarstwo wystawa

"Reytan. Upadek Polski". Andrzej Mastalerz: za każdym razem znajduję w tej książce coś, co mnie intryguje

- "Reytana..." odbieram bardzo dobrze. Czytałem go parokrotnie, teraz czytając dla Trójki uświadomiłem sobie, że jak to w dobrych książkach bywa, za każdym razem znajduję coś, co mnie w nim intryguje i zaciekawia - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Mastalerz, aktor, reżyser, laureat nagrody Polskiego Radia Festiwalu Dwa Teatry.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mastalerz literatura KSIĄŻKA Jarosław Marek Rymkiewicz literatura polska Tadeusz Reytan Polskie Radio 24

PR24 "Geniusz, który ukształtował świadomość narodu". Prof. Jerzy Miziołek o Janie Matejce

- Miał wielkie umiłowanie historii. Z atakiem na Kraków zetknął się osobiście, a z udziałem w powstaniu - poprzez braci. A więc ukształtowały go najrozmaitsze powiewy patriotyzmu. Dlatego popłynęły arcydzieła, które dziś nas zachwycają - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo obywatelskie historia Polski malarstwo