Polskie Radio
Section05
Jan Matejko

Jan Matejko i Stańczyk. Co mistrz chciał przekazać w swoim programowym dziele?

Obraz przedstawiający słynącego z politycznej przenikliwości błazna króla Zygmunta Starego z zafrasowaną miną, będący jednocześnie autoportretem samego malarza, uczynił z Matejki rozpoznawalnego artystę. Był przy tym wzorcowym przykładem kursu, jaki obrała kariera mistrza malarstwa historycznego. Jego cechami charakterystycznymi stały się operowanie symbolem i - niekiedy gorzka - refleksja nad punktami zwrotnymi w dziejach Polski. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Jan Matejko Stańczyk

Jan Matejko jako dyrektor Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. "Uczniowie go kochali"

Jeden z najwybitniejszych polskich malarzy znany jest głównie jako twórca przedstawiający dzieje naszego narodu, chwałę i upadek państwa. Mniej znana jest natomiast działalność dydaktyczna wielkiego mistrza malarstwa historycznego, który przez dwie dekady, nie bez kontrowersji, prowadził Szkołę Sztuk Pięknych w Krakowie. Mistrz i niestrudzony dydaktyk Jan Matejko zmarł dokładnie 130 lat temu, 1 listopada 1893 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan Matejko Kraków Stanisław Wyspiański Akademia Sztuk Pięknych

PR24 "Jan Matejko. Przedobrazy" w Kordegardzie. Nieznane oblicze wielkiego artysty

Do 15 października w Kordegardzie oglądać można wystawę "Jan Matejko. Przedobrazy". - Znamy Jana Matejkę w innym obliczu, innym wydaniu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Haber, kuratorka wystawy. - To od razu świetny, dojrzały rysunek doskonałego artysty; tam nie ma dziur, nie ma momentu zawahania kreski, nie ma poszukiwań - podkreśliła. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler KULTURA Jan Matejko malarstwo

Jan Matejko. Wystawa twórczości wybitnego malarza w Muzeum Narodowym w Krakowie

Nie ma chyba w naszym kraju bardziej znanego malarza niż Jan Matejko. Jego obrazy nie tylko towarzyszą kolejnym pokoleniom Polaków, ale również kształtują ich spojrzenie na historię. W tym roku obchodzimy w Polsce Rok Jana Matejki ustanowiony przez Senat RP na wniosek Muzeum Narodowego w Krakowie. I właśnie tam można zobaczyć wystawę "Matejko. Malarz i historia", honorującą 185. rocznicę urodzin oraz 130. rocznicę śmierci artysty.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo wystawa Jan Matejko Muzeum Narodowe w Krakowie Rok Jana Matejki Michał Żołądkowski Trójka

Tadeusz Reytan – obrońca honoru Rzeczypospolitej

- Tadeusz Reytan odebrał sobie życie w 1780 roku w majątku Hruszówka koło Nowogródka. Samobójcę pochowano w zakątku ogrodu, bodaj nawet bez nagrobka. 150 lat później mój wuj, Henryk Grabowski wystawił ładną, neogotycką kaplicę i złożył w krypcie odnalezione szczątki swego przodka – opowiadał prof. Stefan Kieniewicz, historyk.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Jan Matejko Stanisław August Poniatowski Tadeusz Reytan Targowica

Powojenne losy "Panoramy Racławickiej" i innych polskich zbiorów ze Lwowa

Po II wojnie światowej podjęto trud odzyskania pozostałych we Lwowie zabytków polskiej kultury, w tym "Bitwy pod Racławicami". Starania zakończyły się sukcesem i 18 lipca 1946 roku słynny obraz Wojciecha Kossaka i Jana Styki wraz z częścią zbiorów lwowskiego Ossolineum został przekazany polskiej stronie. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Lwów zabytki Adam Mickiewicz Jan Matejko ZSRR II wojna światowa III Rzesza okupacja niemiecka

"Bitwa pod Grunwaldem" - monumentalne dzieło Jana Matejki

"Bitwa pod Grunwaldem" to najsłynniejszy polski obraz, a jego twórca Jan Matejko, uchodzi za najwybitniejszego malarza nad Wisłą, chociaż nie dla wszystkich znawców sztuki jest to zrozumiałe. Zapewne duży udział w wielkiej sławie malarza ma rola, jaką odegrał w trudnym momencie polskiej historii. Jego wielkoformatowe obrazy podczas zaborów przywoływały sławę i chwałę dawnej Rzeczypospolitej, jej sukcesy polityczne i zwycięskie bitwy.
Zobacz więcej na temat:  Jan Matejko malarstwo Dwójka Michał Montowski Grażyna Bastek

Powstała dokładna kopia "Bitwy pod Grunwaldem". Gdzie można ją zobaczyć?

Prawie dziewięć lat zajęło Tomaszowi Jaxie Kwiatkowskiemu namalowanie szczegółowej kopii "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki. Praca niezwykle żmudna, ale zarazem bardzo potrzebna, gdyż oryginał, ze względu na swoje gabaryty, jak i wiek, a przede wszystkim wartość dla kultury polskiej, nie może być swobodnie przewożony.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo bitwa pod grunwaldem Jan Matejko Katarzyna Cygler