Polskie Radio
Section05
KSIĄŻKA

Izaak Babel. Czarodziej słów, kronikarz wojny, wróg Stalina

"Dostrzegał to, czego inni nie dostrzegali, kiedy mówił, głos jego zadziwiał" - pisał o Izaaku Bablu jego przyjaciel Ilia Erenburg. Konstanty Paustowski po lekturze Bablowskiego "Króla" stwierdził: "wszystko, co ten człowiek napisze, nie będzie nigdy bezbarwne i mdłe". Ale wielki talent nie uchronił Izaaka Babla przed zbrodniczą machiną ZSRR.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi KSIĄŻKA książki literatura opowiadanie proza ZSRR Jerzy Pomianowski Odessa Rosja wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bolszewicy Siemion Budionny

Rzym z innej perspektywy. Piotr Kępiński w PR24 o książce "Szczury z via Veneto"

Nigdy nie myślałem, żeby w ten sposób "ugryźć" Rzym. (...) Dla mnie elementarnym szokiem było zobaczenie szczurów w zupełnym centrum, niedaleko synagogi, vis-à-vis Wyspy Tyberyjskiej. Byłem tym absolutnie zaszokowany - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kępiński o swojej nowej książce "Szczury z via Veneto".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA KSIĄŻKA literatura czytelnictwo turystyka Rzym Włochy Katarzyna Cygler

Zamek Książ: nowa wystawa i nowe, podwójne wydawnictwo

"Książ od kuchni / Z albumu księcia" - taki podwójny tytuł nosi podwójna (w pewnym sensie) książka, która niedawno się ukazała. To piękne, bogato ilustrowane i pełne zdjęć wydawnictwo poświęcone zamkowi Książ, jednej z najsłynniejszych budowli na Dolnym Śląsku i w Polsce, ale przede wszystkim życiu rodu Hochbergów, jego właścicieli.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wałbrzych KSIĄŻKA Zamek Książ Dolny Śląsk Anna Popek Trójka

"Książka o pewnych mechanizmach społecznych". Marek Ławrynowicz o "Malinówku"

Są postaci trochę - powiedziałbym - symboliczne. Burmistrz reprezentuje władzę. (...) Proboszcz - wiadomo, w małej miejscowości jest postacią bardzo ważną. Chciałem napisać książkę o pewnych mechanizmach społecznych, właśnie pokazanych poprzez taki mikro-świat - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Ławrynowicz o swojej książce "Malinówek".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA radio KSIĄŻKA czytelnictwo literatura słuchowisko Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska

"Rety, jakie to jest dobre". Orbitowski o twórczości Orwella

"Folwark zwierzęcy" się broni. To dobra historia o władzy, mechanizmach zaprzeczania, o tym, w jaki sposób jesteśmy manipulowani, jak tej manipulacji ulegamy - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz Łukasz Orbitowski, który razem z Piotrem Goćkiem zrecenzował "Folwark zwierzęcy. Dziennik z folwarku" i "Czy naprawdę schamieliśmy?" George'a Orwella.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA George Orwell czytelnictwo książki KSIĄŻKA

"Wszystkie moje domy". Jagielska: lekko, przyjemnie i w miarę możliwości zabawnie

Główna bohaterka powieści Grażyny Jagielskiej "Wszystkie moje domy" musi zbudować swoje życie na nowo po tym, jak dzieci odchodzą z domu w dorosłe życie, zaś jej mąż, oblatywacz samolotów, przechodzi na emeryturę. - Napisałam tyle smutnych książek, że aż mnie to znużyło i chciałam zobaczyć, czy da się popatrzeć przede wszystkim na siebie z lżejszej, humorystycznej strony - mówi Grażyna Jagielska.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki KSIĄŻKA