Polskie Radio
Section05
KSIĄŻKA

Prof. Joanna Zach: "Ojcu" to książka przeznaczona szczególnie dla polskiego czytelnika

- Jaan Kapliński to jedna z najważniejszych postaci kultury estońskiej. Wielokrotnie znalazł się na tzw. krótkiej liście kandydatów do Nagrody Nobla, kilka lat temu otrzymał Europejską Nagrodę Literacką, tłumaczył go Czesław Miłosz, a znajomość z nim zawarła także inna nasza noblistka, Olga Tokarczuk - mówiła w Dwójce literaturoznawczyni i wykładowczyni akademicka.
Zobacz więcej na temat:  Kinga Michalska literatura Estonia Dwójka KSIĄŻKA

"Poczytnik". Tomasz Stańczyk o książce "Najdalsze Kresy. Ostatnie polskie lata"

- Feliks Jaworski jest nadal postacią dosyć małą znaną. Jego historia wiąże się z tym, co działo się na Ukrainie w latach 1917-1918 - czasach zamętu, rewolucji, ukraińskiego państwa, które istniało teoretycznie - jednym słowem w czasach anarchii - powiedział w Polskim Radiu 24 o głównym bohaterze książki "Najdalsze Kresy. Ostatnie polskie lata" Tomasz Stańczyk, jej współautor. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo KSIĄŻKA literatura historia Polski

"Bardzo mieszane wrażenia na granicy niechęci". Orbitowski o książce Dołęgi-Mostowicza

- Moje wrażenia są bardzo mieszane i na granicy niechęci, przy całej sympatii do postaci autora - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz Łukasz Orbitowski, który razem z Piotrem Goćkiem zrecenzowali książkę "Pechowy literat i inne opowiadania, nowele, humoreski" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, wydawnictwo Iskry.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KSIĄŻKA książki KULTURA literatura czytelnictwo

Autorka książki "To my wychowamy Kościół": kobiety Kościoła są bardzo różnorodne

- Okazuje się, że tak naprawdę my, kobiety Kościoła, jesteśmy bardzo różne, oczekujemy różnych rzeczy, mamy różne pragnienia dotyczące i naszej wiary, i naszej obecności w Kościele, i też różne pomysły. Starałam się pokazać różne punkty widzenia - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Magdalena Kędzierska-Zaporowska, autorka książki "To my wychowamy Kościół".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Popek kobieta Kościół Kościół i kultura KSIĄŻKA literatura czytelnictwo chrześcijaństwo

Gilbert Keith Chesterton. W Polsce drugi po Panu Bogu

85 lat temu, 14 czerwca 1936 roku, zmarł brytyjski pisarz Gilbert Keith Chesterton, autor słynnej powieści "Człowiek, który był czwartkiem". W międzywojennej Polsce był jednym z najpopularniejszych zachodnich twórców, do czego przyczyniło się jego tournée po naszym kraju w 1927 roku.
Zobacz więcej na temat:  Gilbert Chesterton literatura KSIĄŻKA książki RWE Józef Piłsudski Edward Raczyński Ignacy Mościcki proza poezja Bolesław Wieniawa-Długoszowski

Jerzy Koch: "Niepokój przychodzi o zmierzchu" to książka bardzo holenderska

- Nie jest to opowieść o Holandii wielkomiejskiej. Nie ma tu uznanych stereotypów, zarówno tych tradycyjnych: wiatraki, ser, tulipany, drewniaki, jak i tych bardziej współczesnych: olbrzymia tolerancja, która ociera się już nawet o pewną obojętność wobec inności i odmienności. Tutaj mamy Holandię wiejską - mówił w Dwójce tłumacz książki "Niepokój przychodzi o zmierzchu".
Zobacz więcej na temat:  literatura tłumacz Dwójka Kinga Michalska KSIĄŻKA