Polskie Radio
Section05
Kamila Gasiuk-Pihowicz

"Środowisko sędziowskie musi mieć swoją reprezentację w KRS"

– Projekty, które zaproponował prezydent, w wielu aspektach są niezgodne z polską konstytucją – powiedziała posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz. – Sejm nie jest Trybunałem Konstytucyjnym i zakładanie, że coś jest zgodne z konstytucją bądź nie, nie należy do zadań parlamentu – odpowiedział Dominik Tarczyński z Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz Kamila Gasiuk-Pihowicz Andrzej Duda Prawo i Sprawiedliwość Nowoczesna reformy Sąd Najwyższy krs dyskusja

"Posłanki Nowoczesnej znakiem rozpoznawczym"

- Katarzyna Lubnauer i Kamila Gasiuk-Pihowicz są świetne w swoich obszarach, merytoryczne. Posłanki Nowoczesnej stały się pewną marką i znakiem rozpoznawalnym w polskiej polityce, ale do tej polityki dobrał nas Ryszard Petru – mówiła Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej. Odniosła się także do sondaży i koalicji, do których mogłoby przystąpić jej ugrupowanie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nowoczesna Ryszard Petru Paulina Hennig-Kloska Katarzyna Lubnauer Kamila Gasiuk-Pihowicz

PiS: wszyscy mieli dostęp do Sali Kolumnowej. Opozycja zaprzecza

Posłowie opozycji mieli dostęp do Sali Kolumnowej podczas głosowań 16 grudnia, co pokazują udostępnione przez Kancelarię Sejmu nagrania - podkreślają politycy PiS. Tymczasem posłowie Nowoczesnej i PO nie mają wątpliwości: udostępnione nagrania nie są potwierdzeniem wersji rządzących i wzbudzają kolejne zastrzeżenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ryszard Terlecki Andrzej Halicki Kamila Gasiuk-Pihowicz budżet Stanisław Tyszka Sejm

Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucji w ograniczonym składzie orzekł zgodność z ustawą zasadniczą przepisu o wyborze prezesa tej instytucji. Wcześniej trzej sędziowie odmówili udziału w posiedzeniu. Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej uważa, że ci sędziowie, łamiąc swoje ślubowanie, złamali prawo. Z kolei poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski jest ostrożny w wydawaniu osądów, kto postąpił wbrew przepisom, a kto nie.
Zobacz więcej na temat:  Kamila Gasiuk-Pihowicz Łukasz Karusta Tomasz Rzymkowski Trójka Trybunał Konstytucyjny

Komisja rozpatrzy projekt "Stop Aborcji". Opozycja oburzona

Opozycja jest oburzona, że dziś o 17:00 sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka rozpatrzy obywatelski projekt komitetu "Stop Aborcji". Zaostrza on przepisy dotyczące dopuszczalności usuwania ciąży. Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz zwróciła uwagę, że w tym samym czasie na sali plenarnej toczyć się będzie dyskusja nad projektem ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz więcej na temat:  aborcja Joanna Mucha Kamila Gasiuk-Pihowicz manifestacje protest Sejm Trybunał Konstytucyjny

Co dalej z aferą reprywatyzacyjną?

Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiada audyt w ratuszu w związku z reprywatyzacją, a obecni właściciele działki przy dawnej Chmielnej 70 w Warszawie przekonują, że pozyskali nieruchomość zgodnie z prawem i dlatego proponują powtórzenie procesu reprywatyzacji. Rozwój afery reprywatyzacyjnej skomentowali w "Śniadaniu w Trójce" politycy z różnych ugrupowań.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Halicki Beata Michniewicz Joachim Brudziński Kamila Gasiuk-Pihowicz Małgorzata Sadurska Marek Sawicki reprywatyzacja Stanisław Tyszka Trójka Warszawa