Polskie Radio
Section05

Komisja Europejska

Spór o praworządność w Polsce. Komentarz eksperta

Jak podkreślał po spotkaniu z szefową bułgarskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, Polska jest nastawiona na dialog z Unią Europejską. Polityk jednocześnie zaznaczył, że – z perspektywy Warszawy – w wyjaśnianie kwestii spornych na linii Polska-UE powinien zostać włączony Trybunał Sprawiedliwości UE. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Roberta Grzeszczaka, eksperta ds. prawa europejskiego z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bruksela Jacek Czaputowicz Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Puszcza Białowieska Bułgaria Rumunia

"Spór z KE dotyczy pieniędzy, nie sądownictwa"

– Konflikt z Komisją Europejską nie jest sporem o kształt polskiego sądownictwa, a o pieniądze. Mateusz Morawiecki uszczelnił system podatkowy i wielkie pieniądze nie wypływają już gdzieś poza granice Polski. Brukseli chodzi o to, żeby nasza gospodarka nie rozwijała się zbyt szybko – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera.
Zobacz więcej na temat:  Marek Suski PiS Prawo i Sprawiedliwość Bruksela kancelaria premiera

Ofensywa dyplomatyczna. Wizyty szefów MON i MSZ

W poniedziałek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, spotka się w Brukseli z Naczelnym Dowódcą Sił NATO w Europie oraz z Sekretarzem Generalnym NATO. Tego samego dnia minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz odwiedzi Bułgarię. Co mogą przynieść pierwsze wizyty zagraniczne szefów MON i MSZ? Mówił o tym prof. Maciej Drzonek z Instytutu Politologii i Europeistyki z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak Ministerstwo Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Polityka zagraniczna Polski Bułgaria Prawo i Sprawiedliwość

"Artykuł 7 to test sojuszy. Pokaże na kogo możemy liczyć"

Bułgaria, kierująca pracami Unii liczy na to, że Polska porozumie się z Komisją Europejską. To - jak mówią władze w Sofii - pozwoli uniknąć głosowania nad wnioskiem, który miałby stwierdzić zagrożenie dla praworządności w Polsce. Do poparcia art. 7 potrzeba zgody 22 państw. O ewentualnym poparciu Bułgarii ws. art. 7 mówili Debacie Dnia Jakub Jałowiczor („Gość Niedzielny”), Tomasz Pietryga („Rzeczpospolita”) i Michał Wróblewski („Fakt”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bułgaria reforma sądownictwa Unia Europejska

Debata na temat dyrektywy dotyczącej Nord Stream 2

Komisja PE debatowała w czwartek nad nowelizacją dyrektywy, której przyjęcie mogłoby ograniczyć opłacalność Nord Stream 2. Niemieccy europosłowie z SPD i CDU skrytykowali tempo prac nad przepisami, parlamentarzyści innych frakcji i krajów wyrazili poparcie dla projektu. O perspektywach zmiany podejścia UE do Nord Stream 2 mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nord Stream 2 Rosja Niemcy energetyka bezpieczeństwo energetyczne Zdzisław Krasnodębski Parlament Europejski

"Celem Bułgarii szybsza integracja Bałkanów Zachodnich z UE"

Władze Bułgarii oraz szefowie instytucji europejskich zainaugurowali w czwartek, oficjalnie, półroczne przewodnictwo tego kraju w Unii Europejskiej. O oczekiwaniach wobec Sofii, mówili w audycji Świat w Powiększeniu Jakub Pieńkowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Bułgaria Rada Unii Europejskiej

"Nie możemy się godzić na nierówne traktowanie w UE"

Komisja Europejska po spotkaniu jej szefa Jean-Claude'a Junckera z premierem Mateuszem Morawieckim oczekuje teraz na ruch ze strony Polski ws. rozwiązania kwestii praworządności - poinformowało w środę dziennikarzy w Brukseli źródło w KE. O relacjach Polski z Brukselą mówił w audycji Światowa Szachownica Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych. W PR24 również rozmowa z prof. Tomaszem Grzegorze Grosse, europeistą z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Jean Claude-Juncker Mateusz Morawiecki Bruksela Unia Europejska Światowa Szachownica - archiwalne

Paweł Zalewski: Polskie stanowisko w Unii jest osamotnione

W maju Komisja Europejska zadecyduje, czy zaproponować powiązanie wypłaty unijnych funduszy z przestrzeganiem praworządności. Poinformował o tym komisarz do spraw budżetu Guenther Oettinger. Komisja rozmawia na temat takiej możliwości. W maju ma zaproponować projekt 7-letniego budżetu Wspólnoty po 2020 roku. O solidarności europejskiej mówił w audycji 24 Pytania europoseł PO Paweł Zalewski.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Platforma Obywatelska Paweł Zalewski budżet unijny Donald Tusk Europarlament Viktor Orban