Polskie Radio
Section05
KulturaPR24

Jak Polacy urządzają wnętrza?

W PRL-u projektant wnętrz nie miał zbyt wielu zleceń od prywatnych osób. Jego byt i zarobki zależały od zamówień państwowych. Zmieniło się to po 1989 roku. Jak rodacy "się urządzają", czy miewają własne wizje i ekstrawaganckie życzenia i jak manifestują swoje bogactwo? Opowiadali o tym w audycji Kwadratura Kultury architektka wnętrz Elżbieta Carton de Wiart i projektant mebli Piotr Grzybowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa design architektura

Znamy laureatów Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Złoty Opornik, czyli główną nagrodę za najlepszy film Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci otrzymała Krystyna Krazue, reżyserka produkcji „Braciszek Karel”. Na temat zakończonej IX edycji wydarzenia mówił Karol Darmoros, wysłannik Polskiego Radia na gdyński festiwal. Patronem imprezy było Polskie Radio. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gdynia festiwal filmowy historia Polski Żołnierze Wyklęci komunizm Karel Kryl

Rusza I Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej

Panele eksperckie, dyskusje teologów, przedstawicieli środowisk biznesu, edukacji, kultury i  polityki oraz kompleksowe warsztaty przedsiębiorczości. W ten sposób organizatorzy I Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej chcą pokazać, że każda z przestrzeni życia społecznego może być zagospodarowana na sposób Ewangeliczny. Gościem Polskiego Radia 24 był organizator wydarzenia Marcin Kluczyński.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół katolicki teologia

„Tymem do przodu” – nowa wystawa w Muzeum Karykatury

W Muzeum Karykatury w Warszawie otwarta zostanie 28 września wystawa „Tymem do przodu. Retrospektywa Stanisława Tyma”. Na ekspozycji zobaczyć będzie można żarty drukowane w „Tygodniku Kulturalnym”, gdzie jako rysownik zadebiutował w 1986 roku, oraz w „Rzeczpospolitej” (2001-2005). Prace reprezentują satyrę zaangażowaną, dotykają tematów społecznych i politycznych. O satyrze w audycji Kwadratura Kultury mówili Elżbieta Laskowska (dyrektor Muzeum Karykatury) oraz Edward Lutczyn (satyryk, rysownik).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stanisław Tym Edward Lutczyn satyra Warszawa

Nowości w Teatrze Powszechnym w Łodzi, "teatrze blisko ludzi"

Nowy sezon w Teatrze Powszechnym w Łodzi będzie wypełniony po brzegi wydarzeniami kulturalnymi i nie tylko. Odbędą się m.in.: prapremiera sztuki Juliusza Machulskiego, spektakle w reżyserii Pawła Szkotaka, Giovanniego Castellanosa, XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, a także będą miały miejsce dalsze etapy modernizacji siedziby placówki. O repertuarze Teatru Powszechnego w Łodzi mówiła w audycji Rozmowa Kulturalna dyrektorka placówki Ewa Pilawska.
Zobacz więcej na temat:  Łódź

Historia intryg w królewskim rodzie Piastów

"Płomienna korona" to trzeci i ostatni tom "Odrodzonego Królestwa", który niedawno ukazał się staraniem wydawnictwa Zysk i s-ka. Elżbieta Cherezińska tym razem zabrała czytelników w czasy średniowiecza i przywołała takie postaci jak król Władysław Łokietek czy jego żona Jadwiga. O "Płomiennej koronie" mówiła w Polskim Radiu 24 autorka Elżbieta Cherezińska.
Zobacz więcej na temat:  królowie Polski książki czytelnictwo historia Polski literatura polska literatura

Festiwal Kultury Bez Barier. "Nie bój się chcieć"

Zrealizowanie ponad 265 wydarzeń dla osób z niepełnosprawnościami w 19 miastach to plan na 5. edycję Festiwalu Kultury Bez Barier. Impreza, której misją jest zniesienie wszelkich przeszkód uniemożliwiających swobodny dostęp do wydarzeń i miejsc kultury, rozpocznie się 29 września i potrwa do 15 października. O szczegółach opowiedział Robert Więckowski, wiceprezes Fundacji "Kultura Bez Barier".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepełnosprawni

Powieść o kraju na granicy jawy i snu

W XII wieku kapłani Światowida uciekli przed chrześcijańskimi krzyżami na wschód. Schronili się nad Świtezią i tak pogańskie wierzenie pomieszało się z chrześcijańskim i miesza się do dziś. Miesza się też to, co było, z tym, co jest. Świętą wodę dowożą w cysternach, szeptuchy, chociaż używają telefonów komórkowych, od setek lat leczą tymi samymi metodami. Prosty człowiek na równi z mińskim intelektualistą zdają się żyć na pograniczu świata baśni, niewidocznych sił i namacalnej rzeczywistości. Obok tego, gdzieś po drodze działa się historia. O białoruskiej rzeczywistości w audycji Między Kropkami mówił Mateusz Marczewski, autor książki „Koliste jeziora Białorusi”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura literatura polska Białoruś

„Najlepszy” Łukasza Palkowskiego – „połączenie »Trainspottingu« i »Rocky’ego«”

Trwa 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 17 filmów, w tym 8 autorstwa debiutantów oraz m.in. nowe produkcje Łukasza Palkowskiego, Agnieszki Holland i Roberta Glińskiego, powalczy o Złote Lwy w Konkursie Głównym. Festiwal potrwa do 23 września. Gośćmi audycji Trendy Kultury z festiwalu w Gdyni byli reżyser filmu „Najlepszy” Łukasz Palkowski i aktorka Kamila Kamińska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 film polski Gdynia festiwal filmowy Jerzy Gruza

48 Hour Film Project – zrób film w 2 dni

48 Hour Film Project to międzynarodowy konkurs i festiwal filmowy, który co roku odbywa się w ponad 130 miastach na 6 kontynentach. Przez 13 lat wzięło w nim udział 25 000 ekip, czyli około 325 000 filmowców z całego świata. Wśród nich są również ekipy z edycji polskiej, które już czwarty raz  wezmą udział w tym filmowym szaleństwie rozpoczynającym się 26 września. O wydarzeniu mówiła w audycji Rozmowa Kulturalna Anna Karczewska z 48 Hour Film Project.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 film polski kino

Rusza IX edycja Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

27 września w Gdyni rusza IX edycja Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Tegorocznym mottem jest zdanie z manifestu Janusza Krupskiego „Wolna Polska w wolnym świecie”. Na widzów czekają pokazy filmów dokumentalnych i fabularnych, reportaży radiowych oraz dyskusje panelowe. O festiwalu w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania mówił jego dyrektor, Arkadiusz Gołębiewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci II wojna światowa film polski festiwal filmowy FILM

Włosy - ich znaczenie w polskiej kulturze

Dawniej kobiety w ciąży i w żałobie nie mogły się czesać, mężatki nosić długich warkoczy, zaś używanie grzebienia po zmarłym mogło przynieść nieszczęście. Jakie przesądy i wierzenia obecne w polskiej kulturze dotyczą włosów? Opowiedzieli o tym goście audycji Kultura nie całkiem osobista autorzy książki "Cięcie - włosy ludu polskiego" -  Joanna Ambroz oraz Paweł Ziegler.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo literatura polska dzieci macierzyństwo