Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Sprawiedliwości

Konflikt na linii KRS-resort sprawiedliwości. Kto ma rację?

Asesorzy z listy resortu sprawiedliwości, których nominacje zablokowała Krajowa Rada Sądownictwa, we wspólnym stanowisku napisali, że sprzeciw KRS „nie jest oparty na okolicznościach, które w świetle przepisów mogą stanowić podstawę takiej decyzji”. W Polskim Radiu 24 komentarz dra Jacka Sokołowskiego z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Sprawiedliwości krs Zbigniew Ziobro reforma sądownictwa asesorzy

Asesorzy odpierają zarzuty KRS: nie mieliśmy szansy wyjaśnienia wątpliwości

"Krajowa Rada Sądownictwa nie dała kandydatom możliwości usunięcia ewentualnych braków" - napisali we wspólnym stanowisku asesorzy mianowani przez Zbigniewa Ziobrę. We wspólnie wypracowanym dokumencie podkreślają, że decyzja KRS jest przedmiotem kontrowersji wewnątrz środowiska sędziowskiego i poza nim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA krs asesorzy Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości list

Za fałszywe faktury zakaz działalności gospodarczej?

To ma być kolejny element walki z oszustami i uszczelniania systemu podatkowego. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nowelizacją Kodeksu karnego skarbowego, która ma umożliwiać sądowi orzekanie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej wobec przedsiębiorców, którzy posługują się fałszywymi fakturami. O sprawie pisze w internetowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".
Zobacz więcej na temat:  faktury Ministerstwo Sprawiedliwości

Konflikt na linii KRS-resort sprawiedliwości. "To wojna"

Kandydaci na asesorów sądowych przedstawieni Krajowej Radzie Sądownictwa spełnili wszystkie ustawowe wymogi formalne, a potwierdzające to dokumenty zostały w całości przekazane Radzie – oświadczyło ministerstwo sprawiedliwości. W aktach nie było żadnych braków ani błędów – zaznaczył resort. W Debacie Dnia o napiętych relacjach miedzy KRS a ministerstwem sprawiedliwości mówili publicyści – Jakub Jałowiczor i Wojciech Szacki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa

KRS blokuje asesorów. "To była bardzo zła decyzja"

Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła nie powoływać 265 asesorów sądowych z listy przesłanej przez ministra sprawiedliwości z powodu niespełnienia kryteriów ustawowych. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro stwierdził, że „swoją decyzją pokazała, że jest niereformowalna”. O postanowieniu KRS ws. asesorów mówił w Polskim Radiu 24 prawnik Adam Tomczyński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krajowa Rada Sądownictwa Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa Adam Tomczyński asesorzy

"Asesorzy są ofiarami wojny jaką KRS wytoczył ministrowi"

W poniedziałek wieczorem rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek poinformował, że KRS postanowiła nie powoływać asesorów sądowych z listy przesłanej przez ministra sprawiedliwości. Jak dodał wobec wszystkich 265 kandydatów wyrażono sprzeciw i stwierdzono, że nie spełniają kryteriów ustawowych. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że tą decyzją KRS „stanęła wbrew interesom całego polskiego społeczeństwa”. Postanowienie KRS ws. niepowołania asesorów komentował w Polskim Radiu 24 rzecznik ministra sprawiedliwości Jan Kanthak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro Krajowa Rada Sądownictwa Sąd Najwyższy reforma sądownictwa POLSKA

O reformie sądownictwa: "Następuje ucieranie stanowisk"

- Jeżeli ustawy są tworzone w zaciszu gabinetów i jako obywatele nie wiemy co się tam dzieje, a potem czeka nas szybka ścieżka legislacyjna, to nie czuję się komfortowo. Nie dlatego, że większość decyduje, ale dlatego, że prawo decydowania większości nie oznacza inkwizycyjności – tego, że coś dzieje się za kulisami, za moimi plecami, bez mojej wiedzy – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Chojniak z Uniwersytetu Warszawskiego. Gość odniósł się w ten sposób do zapowiadanej reformy sądownictwa i nadzwyczajnego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy krs Andrzej Duda reforma sądownictwa prawo Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości

Prawo do obrony koniecznej. Komentarze polityków

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro przekonuje, że państwo powinno stawać po stronie osób napadanych, nie napastników. W Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie projektu poszerzającego w kodeksie karnym granice obrony koniecznej. Szef resortu sprawiedliwości mówił, że zmiany byłyby dobre dla osób napadanych, którzy broniliby się we własnych domach. O obronie koniecznej oraz transparentności życia publicznego mówili w audycji Rozmowa PR24 Mirosław Pampuch (Nowoczesna) i Agnieszka Ścigaj (Kukiz’15).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 obrona konieczna Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości Kukiz'15 Nowoczesna Adrian Klarenbach Agnieszka Ścigaj

TK: Ustawa o SN częściowo niezgodna z konstytucją

Wskazanie kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego było wadliwe, jednak powołanie przez prezydenta I prezesa SN jest skuteczne – orzekł Trybunał Konstytucyjny. TK rozpatrzył wniosek złożony przez grupę parlamentarzystów PiS, którzy zwrócili uwagę na możliwą niezgodność z konstytucją regulaminu Zgromadzenia Ogólnego Sądu Najwyższego. W magazynie Północ-Południe relacja reporterki Polskiego Radia 24, Olgi Bobienko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy reforma sądownictwa Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości Prawo i Sprawiedliwość PiS