Polskie Radio
Section05
Najwyższa Izba Kontroli

"To obrona, która zaskakuje". Piotr Müller o skardze prezesa NIK do prokuratury ws. Jarosława Kaczyńskiego

- Jestem bardzo zaskoczony tym, że taką formułę obrony wybrał prezes NIK Marian Banaś - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do informacji o zawiadomieniu prezesa NIK do prokuratury ws. wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka PiS Marian Banaś Najwyższa Izba Kontroli Jarosław Kaczyński Piotr Müller

"Jeżeli poczuł się urażony, powinien to załatwić inaczej". Karczewski o zawiadomieniu prezesa NIK

Szef NIK Marian Banaś w zawiadomieniu skierowanym do prokuratury stwierdził, że prezes PiS miał go "publicznie znieważyć lub poniżyć" - jako organ konstytucyjny państwa. - Jeżeli prezes NIK poczuł się urażony, to powinien wystąpić do sądu w innym trybie - powiedział w Polskim Radiu 24 senator PiS Stanisław Karczewski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Stanisław Karczewski Jarosław Kaczyński Marian Banaś Najwyższa Izba Kontroli

Zawiadomienie prezesa NIK ws. Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS komentuje

- To nerwowe ruchy człowieka, który znajduje się w trudnej sytuacji. Jeśli zawiadomienie zostanie złożone, gdy poznamy szczegóły, będziemy się do niego odnosić - powiedziała rzecznik PiS Anita Czerwińska, odnosząc się do doniesień ws. zawiadomienia prezesa NIK ws. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Najwyższa Izba Kontroli Marian Banaś prokuratura Jarosław Kaczyński Anita Czerwińska POLSKA polityka

"Do podjęcia działań zobowiązywała nas konstytucja". Szef KPRM o wyborach korespondencyjnych

- Dla nas sprawa była dość oczywista. Nadrzędnym prawem jest konstytucja, która zobowiązuje władze do podjęcia działań, aby wybory zostały przeprowadzone w określonym w ustawie zasadniczej terminie - mówił szef KPRM Michał Dworczyk, odnosząc się do raportu i zawiadomień NIK do prokuratury.
Zobacz więcej na temat:  NIK Michał Dworczyk wybory w Polsce polityka POLSKA Najwyższa Izba Kontroli kancelaria premiera

"Ciosy opozycji w stronę rządu są coraz słabsze". Jan Mosiński o raporcie NIK ws. wyborów korespondencyjnych

- Marzeniem opozycji jest, by dokopać rządowi jeszcze bardziej. Te ciosy są coraz słabsze, więc przyda się kolejna instytucja - NIK, która wyręczy w tym opozycję - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński, poseł PiS. Gościem "Dwóch stron" był także Krzysztof Paszyk z PSL.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS opozycja polityka wybory prezydenckie Najwyższa Izba Kontroli Marian Banaś

"To jest stanowisko dla ludzi, którzy są poza jakimkolwiek podejrzeniem". Jarosław Kaczyński o prezesie NIK

- Jest wielkim błędem naszego systemu prawnego, że człowiek, wobec którego toczą się poważne śledztwa, może być prezesem Najwyższej Izby Kontroli - ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Sieci", pytany o to, czy prezes NIK Marian Banaś prowadzi polityczną wojnę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński NIK Najwyższa Izba Kontroli Marian Banaś

FELIETON Koszt wyborów to cena naszej wolności. Felieton Miłosza Manasterskiego

Tragicznie zmarły pod Smoleńskiem prezydent Lech Kaczyński 29 lat temu został prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Doprowadził do odbudowy wiarygodności tej instytucji i odzyskania zaufania społecznego do niej. Obecny szef Izby wydaje się postępować tą drogą, ale w odwrotnym kierunku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka felieton miłosz manasterski Najwyższa Izba Kontroli wybory prezydenckie 2020

Odbiór społeczny raportu NIK. Prof. Domański: pada pytanie, czy mamy do czynienia z intencją osobistą

- Wszyscy, którzy interesują się polityką, wiedzą, że jest coś, co można określić konfliktem osobistym między prezesem Banasiem a obozem rządzącym. Zadawane jest więc pytanie, czy nie mamy do czynienia z intencją osobistą - powiedział w Polskim Radiu 24 o odbiorze społecznym raportu NIK i sprawy wyborów korespondencyjnych prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Najwyższa Izba Kontroli Marian Banaś prawo wybory prezydenckie Prawo i Sprawiedliwość POLSKA polityka Polskie Radio 24

Cywiński o raporcie NIK ws. wyborów korespondencyjnych: Banaś przywdział szaty opozycji

- Trudno zaliczyć pana Banasia do reprezentanta opozycji, ale stało się tak, że takie szaty na siebie przywdział. Po jego kłopotach okazało się, że istotną sprawą stały się wybory storpedowane z powodów politycznych. Ma więc to wszystko charakter polityczny - powiedział Piotr Cywiński z tygodnika "Sieci". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Sławomir Jastrzębowski oraz Dawid Wildstein. 
Zobacz więcej na temat:  Najwyższa Izba Kontroli Marian Banaś wybory prezydenckie prawo raport opozycja pandemia Polskie Radio 24 POLSKA polityka

"Zapędził się w deklaracjach". Marcin Horała o działaniach szefa NIK

- Widać, że szef NIK Marian Banaś zatrzymał się, sam dostrzegł słabość swojej pozycji, nie sformułował żadnych zarzutów wobec rządu, wiedząc, że chyba się trochę zapędził we wcześniejszych deklaracjach medialnych - powiedział w piątek wiceminister infrastruktury Marcin Horała, odnosząc się do raportu NIK.
Zobacz więcej na temat:  Najwyższa Izba Kontroli wybory prezydenckie Mateusz Morawiecki kancelaria premiera prawo POLSKA polityka Marian Banaś wybory w Polsce Marcin Horała

Rafał Woś o wyborach korespondencyjnych: to była próba utrzymania konstytucyjnego porządku

- Uważam, że w przypadku wyborów majowych nie mieliśmy do czynienia z szałem Jarosława Kaczyńskiego, który wymyślił sobie ich przeprowadzenie, ale to była próba utrzymania konstytucyjnego porządku, o które opozycja tak mocno się starała - powiedział Rafał Woś z "Krytyki Politycznej". Gośćmi "Debaty poranka" byli także Wojciech Wybranowski i Jacek Gądek.
Zobacz więcej na temat:  Marian Banaś Najwyższa Izba Kontroli wybory prezydenckie prawo Prawo i Sprawiedliwość rząd opozycja POLSKA polityka Polskie Radio 24

Soboń o wyborach korespondencyjnych: pan Banaś ma swoją kalkulację polityczną

- Pan prezes Banaś ma niestety swoją kalkulację. Jest to kalkulacja polityczna. Taką ma też opozycja, która jest stabilna, jeżeli chodzi o atakowanie rządu czy obozu rządzącego - powiedział o raporcie NIK i jej prezesie Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.
Zobacz więcej na temat:  Marian Banaś wybory prezydenckie Najwyższa Izba Kontroli prawo rząd premier pandemia POLSKA polityka Polskie Radio 24