Polskie Radio
Section05
Oliwia Krettek

Rekonstrukcje historyczne. Skąd bierze się ta pasja?

Powodów, dla których trafiają do grup rekonstrukcyjnych, jest wiele: rodzinne tradycje, inspiracja losami członków rodziny. - Myślę jednak, że to zainteresowanie historią jest wspólnym mianownikiem wszystkich rekonstruktorów. I zapał, który pozwala przejść z książek, filmów i dokumentów do działania - opowiada Hubert Wawer ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka hobby historia Polski rekonstrukcja STYL ŻYCIA wojsko Oliwia Krettek

Rolnictwo wczoraj, dziś i jutro. "Wchodzimy w erę 5.0"

- Dzisiaj mamy rolnictwo 4.0, czyli rolnictwo precyzyjne, ale coraz bliżej nam do nowej ery -  rolnictwa 5.0, w którym pewna decyzyjność nie będzie już pozostawiona człowiekowi, tylko systemom algorytmów, o którym mówi się „sztuczna inteligencja” - przekonuje prof. Marcin Gołębiewski z SGGW w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA rolnictwo rolnicy nowe technologie sztuczna inteligencja Oliwia Krettek

Kawa z Mlekiem. "Piosenka jazzowo-folkowa, inspirowana wszystkim"

- Lubimy śmiać się z siebie i ze świata, więc w naszej twórczości teksty są najważniejsze. Ale lubimy też, gdy nasza muzyka daje radość odbiorcom. Na koncertach staramy się tworzyć domową atmosferę, by wszyscy widzowie dobrze się tam czuli - mówiły Julia Ciszewska i Karolina Hozer, które współtworzą Kawę z Mlekiem.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka muzyka rozrywkowa Jazz Weronika Puszkar Oliwia Krettek folk folklor Kawa z Mlekiem

Czy da się przewidzieć upały? "To możliwe z dużym prawdopodobieństwem"

- Jesteśmy w stanie z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć upały z wyprzedzeniem nawet do kilku dni, bo rozpoznajemy takie typowe sytuacje synoptyczne. Na dłużej niż tydzień, dwa będziemy mogli opierać się wyłącznie na orientacyjnych prognozach długoterminowych i tam posługujemy się odchyleniami od normy - tłumaczyła Anna Woźniak, synoptyk, meteorolog, ekspert IMGW.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka pogoda Oliwia Krettek zdrowie