Polskie Radio
Section05

Polskie Radio Dzieciom

Kiedy dziecko rodzi się za wcześnie...

Wcześniactwo jest obarczone ogromnym ryzykiem powikłań. Wcześniak urodzony przed 34. tygodniem ciąży nie ma odruchu ssania, dlatego musi pozostać w inkubatorze i być karmiony przez sondę. Rozwój przedwcześnie urodzonego dziecka zależy od tego, w którym tygodniu ciąży i w jakim stanie się urodziło. Jakie wyzwania mogą czekać na rodziców i mamy wcześniaków?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica noworodek macierzyństwo radio dla rodziców radio bez reklam

"Jak to jest być mamą?" Rozmowa z autorką książki

Mimo stresu, strachu i nerwów z jakimi wiąże się rodzicielstwo, dla większości kobiet bycie mamą to jedno z najpiękniejszych doświadczeń życiowych. Czy można się jednak do niego przygotować? Co prawda, kobieta może przypuszczać, jak odnajdzie się w roli mamy, jednak rzeczywistość nie zawsze jest taka, jak nasze oczekiwania. O byciu mamą opowiedziała w "Strefie Rodzica" Iwona Kilińska, autorka kampanii społecznej #Stop Krytyce Mam, blogów parentingowych oraz przewodnika "Jak to jest być mamą", którego pierwsza część ukaże się już niedługo.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam rodzicielstwo macierzyństwo

Jak żyje się w Wielkiej Brytanii? W audycji "Łowcy dziecięcych przygód" w PRD opowiedzieli Leon i Albert

Wielka Brytania to państwo, które położone jest na wyspie. Jego pełna nazwa to Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, na które składa się Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Północna. W "Łowcach Dziecięcych Przygód" o swoim życiu za granicą opowiedzieli dwaj braci, 7-letni Leon i 10-letni Albert wraz z mamą. To audycja w której mogą wziąć udział dzieci mieszkające poza granicami Polski, które chciałyby podzielić się swoimi doświadczenia i ciekawostkami na temat kraju, w którym mieszkają.
Zobacz więcej na temat:  radio bez reklam radio dla dzieci

Jak uniknąć chemii w żywności? Czy to dziś możliwe?

Chociaż zdrowe odżywianie jest ważne, nie zawsze wiemy, co ono dokładnie oznacza. Okazuje się bowiem, że sprawdzanie składu produktów nie wystarczy. Co więcej, żywność przetworzona negatywnie wpływa na nasz organizm i chociaż dorośli odczuwają jej skutki po dłuższym czasie, u dzieci mogą występować one szybciej. O jedzeniu bez chemii opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Julita Bator, autorka książek o zdrowym stylu życia, w tym książki "Zamień chemię na jedzenie".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam zdrowe odżywianie

Premiera spektaklu "Kapelusz za sto tysięcy" w Teatrze Groteska w Krakowie [POSŁUCHAJ]

"Kapelusz za sto tysięcy", pierwsza premiera sezonu w Teatrze Groteska, zabierze Was do nadmorskiego kurortu, gdzie rozegra się pełna zwrotów akcji i niezwykłych wydarzeń intryga. Nad Bałtykiem, jak to nad Bałtykiem bywa – ciągle pada deszcz. A gdy pada… młodzi bohaterowie wcale się nie nudzą, bo do rozwiązania mają fascynującą kryminalną zagadkę. Relację z premiery w Teatrze Groteska w Krakowie usłyszeć można było w niedzielnej audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci kultura dla dzieci

PR24 "Gwiazdkopisanie". Działa na wyobraźnię i łączy pokolenia

- Myśląc o "Gwiazdkopisaniu" od razu przywołuje święta u mojej babci, lepienie pierogów, przygotowywanie karpia, pieczenie ciast. Proszę sobie te smaki wyobrazić i przywołać, to jest właśnie taki konkurs, który bardzo mocno działa na naszą wyobraźnię, ale też łączy pokolenia - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 jurorka konkursu Martyna Chuderska. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska konkurs Gwiazdkopisanie 2021 Polskie Radio 24 Boże Narodzenie komiks opowiadanie wiersze list KULTURA Polskie Radio W POLSKIM RADIU SZTUKA

Jak mądrze połączyć naukę z zabawą?

Czasami zamiast się uczyć, wolelibyśmy spędzić ten czas na zabawie. Jest to naturalne, zwłaszcza dla dzieci, którym zdarza się bawić na lekcjach lub być rozkojarzonym. Dla dorosłych może stanowić to kłopot, jednak, jak się okazało w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem", czas spędzony na bawieniu się, a nawet nauka poprzez zabawę ma swoje zalety, o czym mówił filozof, Wiktor Piotrowski.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam DAB+ Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Integracja sensoryczna. Czy moje dziecko ma z nią problem?

Kiedyś zburzenia integracji sensorycznej były diagnozowane w wieku szkolnym, natomiast obecnie dzieje się to już dużo wcześniej. Wynika to m.in. ze wzrostu świadomości na temat tego rodzaju zaburzeń oraz zwracania większej uwagi w przedszkolach czy żłobkach na pewne zachowania mogące o nich świadczyć. Z uwagi na fakt, że z zaburzeń integracji sensorycznej się nie wyrasta, jeśli dziecko nie przejdzie odpowiedniej terapii, trudności będą występowały także w dorosłym życiu. O zaburzeniach integracji sensorycznej opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Ola Charęzińska, terapeutka integracji sensorycznej oraz autorka zajęć sensorycznych.
Zobacz więcej na temat:  integracja sensoryczna radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam DAB+ rozwój dziecka terapia

Muzyka ludowa w sercach gra. Rozmowa z Pauliną Kinaszewską - jurorką konkursu "Nasze Muzyczne Źródełko"

"Pstro, kokoska, pstro…". Dzieci  małe i te  zupełnie duże - wszystkich, którzy lubią  muzykę ludową, a wspólne muzykowanie przynosi im radość, zapraszamy do udziału w naszym konkursie!. Radiowe Centrum Kultury Ludowej oraz Polskie Radio Dzieciom już po raz drugi ogłosiło "Nasze Muzyczne Źródełko" - konkurs muzyczny skierowany do wszystkich dzieci do 15. roku życia, do muzykujących rodzin, oraz do zespołów amatorskich. Poprosiliśmy, żeby młodzi wykonawcy zagrali i zaśpiewali nam pięknie na ludową nutę!
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci

"Odnalezione słońce" czyli o dylematach tłumaczy. Rozmowa z Natalią Mętrak-Rudą

Dawno, dawno temu ludzie mieszkali w drewnianych chatach stojących w lesie. Co wieczór na szczycie gór rozpalali ogniska. W ten sposób oddawali słońcu cześć i wskazywali mu, gdzie dokładnie powinno wzejść następnego ranka. Dziś mieszkają w domach z cegły, a słońce zasnuła smogowa mgła.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca radio dla dzieci Martyna Chuderska patronat Polskiego Radia Dzieciom