Polskie Radio
Section05

Polskie Radio Dzieciom

Dieta na płodność. Czego nie może zabraknąć w jadłospisie przyszłego rodzica?

O zmianie nawyków żywieniowych myślimy zwykle dopiero wówczas gdy spodziewamy się dziecka albo po urodzeniu – gdy karmimy piersią lub chcemy zregenerować organizm po ciąży. Temat żywienia w kontekście płodności i starań o dziecko jest jednak często bagatelizowany. Problemy z płodnością dotyczą około 1,5 miliona polskich par. W sytuacji problemów z zajściem w ciążę pary częściej decydują się na środki farmakologiczne, pomijając dietę, ponieważ oczekują szybkich efektów. Na efekty stosowania konkretnej diety trzeba poczekać nieco dłużej.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie i dieta ciąża rodzice zdrowe odżywianie DAB+

Ryby pływające w wodach świata

Czy wiecie, że najmniejsza ryba morska na świecie ma około 1 cm długości a największa, czyli rekin wielorybi ma aż 16 metrów? W Polsce najmniejszą rybą jest ciernik a największą sum. 21 listopada przypada Światowy Dzień Rybołówstwa. Dlatego w Polskim Radiu Dzieciom nie zabraknie ciekawostek na temat ryb. Dzieci lubiące rysować zapraszamy do wspólnego narysowania ryby. Po szczegóły zapraszamy niżej!
Zobacz więcej na temat:  ryba radio dla dzieci edukacja przyrodnicza

Ciekawostki o Mundialu. Polskie Radio Dzieciom na sportowo!

Od 20 listopada do 18 grudnia cały świat skieruje swoją uwagę na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, które odbędą się w Katarze. Będzie to pierwszy mundial rozegrany jesienią z udziałem 32 drużyn. Na antenach Polskiego Radia, które jako jedyne będą relacjonować wszystkie mecze z MŚ słuchacze znajdą transmisje i relacje, zapowiedzi, komentarze oraz ciekawostki związane z wydarzeniem. Portal PolskieRadio.pl przygotował unikatowy serwis pełen zdjęć, dźwięków i filmów, na którym będzie można śledzić wszystkie wydarzenia związane z mundialem. Wiele mundialowych ciekawostek przygotowało także Polskie Radio Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Rodzinny W-F Katar 2022

Tomasz Gregorczyk gościem w "Gwiazdozbiorze" PRD

W Gwiazdozbiorze słuchamy o nowinkach w świecie muzyki, kina oraz wsłuchujemy się w utwór, który ostatnio przekroczył 200 mln wyświetleń, czyli "Mucha w mucholocie" Aidy Nikolaychuk w aranżacji Szymona Wysockiego. Gwiazdą tygodnia jest Tomash, czyli Tomasz Gregorczyk - młody wokalista stawiający swoje pierwsze kroki w dorosłej, solowej karierze, szerszej publiczności znany jako jeden z członków zespołu 4Dreamers. Muzyka i śpiew były w jego życiu od zawsze, jednak dopiero po udziale w "The Voice Kids" pojawiła się myśl, że mógłby wiązać przyszłość ze swoją pasją.  
Zobacz więcej na temat:  Gwiazdozbiór w PRD radio dla dzieci radio dla rodziców Marta Powałowska

Zawody przyszłości – jak się do nich przygotować już dzisiaj?

Czy zastanawiacie się czasem, kim chcielibyście zostać, jak dorośniecie? Dzięki pracy zawodowej będziecie mogli zarobić pieniądze w przyszłości, jednak warto myśleć o tym już teraz. W Skarbonce przyjrzeliśmy się historii różnych zawodów. Analizując to, jak konkretne zajęcia ewoluowały na przestrzeni lat, możemy spróbować przewidzieć, jakie zawody, a przede wszystkim, jakie kompetencje będą ważne w przyszłości.
Zobacz więcej na temat:  Ekonomia dla dzieci zawody przyszłości radio dla dzieci

Jakie są wyzwania współczesnych nastolatków. Rozmowa w "Strefie rodizica"

Dzisiejsi nastolatkowie mają przed sobą inne wyzwania niż te, przed jakimi staliśmy my, ich rodzice. Przepaść ta jest tym wyraźniejsza, że współczesna młodzież funkcjonuje w świecie przepełnionym technologią. W związku ze zbliżającą się 19 listopada „Konferencją o nastolatkach”, która odbędzie się w Warszawie w Strefie Rodzica pojawili się organizatorzy konferencji o współczesnych problemach, przed jakimi stoją nastolatki - Patrycja Frania, która jest terapeutką młodzieży i rodziców oraz wiceprezeską fundacji Wychowanie w szacunku, a także Anna Mazek - psycholożka i psychoterapeutka, która pracuje z młodzieżą w fundacji FFC. 
Zobacz więcej na temat:  młodzież radio dla rodziców wychowanie rodzicielstwo Mikołaj Foks

Jak wygląda nauka polskich dzieci poza granicami kraju?

Jak wygląda nauka polskich uczniów pozostających poza granicami kraju, zwłaszcza nauka języka polskiego i historii? W audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedziały o tym Justyna Kralisz, która pełni stanowisko dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji Polskiej za granicą oraz Gabriela Sierocińska-Dec - kierowniczka Działu Edukacyjnego Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkoła emigracja radio dla dzieci radio dla rodziców

Kieszonkowe dla dziecka. Jak uczyć zarządzania małym budżetem?

Żeby rozmawiać z dziećmi o pieniądzach, trzeba umieć rozmawiać w ogóle. Dzieci uczą się przez obserwację. Swój subiektywny świat przekonań, chociażby na temat finansów, który będzie im  towarzyszył w dorosłości, tworzą poprzez obserwację zachowań i podejścia rodzica do tych kwestii. Kieszonkowe z założenia ma nauczyć dziecko gospodarowania pieniędzmi i planowania własnych  wydatków.
Zobacz więcej na temat:  Ekonomia dla dzieci wychowanie rodzicielstwo radio dla rodziców Aleksandra Jasińska

Nasza teraźniejszość a historie rodowe. Psychoterapeutka o ustawieniach systemowych

Dużą rolę w kształtowaniu osobowości odgrywa wychowanie. Nie dziwi więc, że dziadkowie i babcie mogą mieć wpływ na życie swoich wnucząt. Co jednak w sytuacji, kiedy nie znamy naszych dalszych przodków, a mimo to ich losy rezonują w nas? Według Berta Hellingera przeszłość przodków ma duży wpływ na naszą teraźniejszość, a nieprzepracowany może wpływać także na przyszłe pokolenia.
Zobacz więcej na temat:  terapia rozwój osobisty psychologia Strefa Rodzica Aleksandra Jasińska

Co dzieci otrzymują od rodziców w genach?

Gen to, w dużym uproszczeniu, kawałek DNA, w którym jest zapisana informacja o jakimś białku. Każdy z nas ma w sobie 20 tysięcy genów kodujących białka, jednak wiele z tych genów koduje więcej niż jedno białko. Geny określają nasz wygląd i w pewnym stopniu nasz charakter. Co dzieci otrzymują od rodziców w genach? Czy choroby, na jakie zachoruje dziecko, również zależą od genów? Jaki wpływ na życie i zdrowie człowieka mają geny? Co można wyczytać z DNA? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji "Strefa rodzica" prof. Ewa Bartnik – biolog, genetyk, popularyzatorka nauki specjalizująca się w chorobach spowodowanych zmianami w DNA mitochondrialnym.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie dziecka dziedziczność rodzice zdrowie radio dla rodziców

Wegetarianizm i inne diety eliminacyjne u dzieci

Dieta wegetariańska, szczególnie w okresie ciąży powinna być dobrze zbilansowana i urozmaicona. Ograniczenie danej grupy produktów wymaga uzupełnienia z innego źródła. Do suplementów, które przyjmujemy w trakcie ciąży, w przypadku diety wegetariańskiej należy włączyć witaminę B12. Bardziej zaawansowaną dietą pod względem restrykcji od diety wegetariańskiej jest dieta wegańska. Nie są to jednak jedyne diety eliminacyjne. Więcej o nich powiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dietetyczka, Małgorzata Krukowska.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowe odżywianie zdrowie dziecka wegetarianizm radio dla rodziców radio bez reklam Joanna Ficińska