Polskie Radio
Section05
Pułtusk

Wiceprezes "Wspólnoty Polskiej" o działalności polonijnej

- Wspieramy naszych rodaków rozsianych po całym świecie. W 2018 roku po raz pierwszy od 2007 roku polska kwota przeznaczana na wsparcie Polonii wzrosła z 75 do 100 milionów złotych. Jest szansa, że dofinansowanie jeszcze wzrośnie - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Krzysztof Łachmański, wiceprezes stowarzyszenia "Wspólnota Polska".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Polonia język polski ojczyzna emigracja KULTURA Pułtusk Polacy za granicą

"Polska husaria była niezwyciężona"

- Znaczna część naszego społeczeństwa nadal jest wychowywana na powieściach Sienkiewicza. To wciąż jest ważny element budowania narodowej tożsamości - mówił podczas V Dnia Tradycji Rzeczypospolitej w Pułtusku, dr hab. Radosław Lolo z akademii humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora. - Trzeba wracać do czasów naszej największej chwały i świetności, którą uosabia husaria - dodał w rozmowie z PolskimRadiem24.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Pułtusk Jan III Sobieski

Drogi Pułtuska do Niepodległości

– Miasto było wolne 11 listopada 1918 roku, w południe – mówił w audycji Słowem Niepodległa prof. Radosław Lolo, historyk z Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora. W Polskim Radiu 24 historię drogi do niepodległości w Pułtusku przybliżała również Monika Żebrowska z Muzeum Regionalnego w Pułtusku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Pułtusk odzyskanie niepodległości Legiony Polskie Słowem Niepodległa historia Polski niepodległość