Polskie Radio
Section05
Rembrandt

"Wycena kolekcji Czartoryskich jest niemożliwa"

W Warszawie zostanie po południu podpisana umowa między Ministerstwem Kultury a Fundacją Książąt Czartoryskich finalizująca zakup przez państwo kolekcji muzealiów, obrazów i zbiorów bibliotecznych należących do Fundacji. Na rzecz Skarbu Państwa ma przejść całość kolekcji wraz z budynkami muzeum. – Wycena tej kolekcji jest w zasadzie niemożliwa, ceny rynkowe nie wchodzą w grę – mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Starmach, marszand i kolekcjoner sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Warszawa Leonardo da Vinci Rembrandt historia Polski

"Każde poważne państwo dba o dziedzictwo kulturowe"

W czwartek ministerstwo kultury podpisze umowę z księciem Adamem Karolem Czartoryskim o sprzedaży zbiorów. Na rzecz Skarbu Państwa ma przejść całość kolekcji, wraz z budynkami muzeum. – Każde poważne państwo dba o to, by mieć w swoich zasobach dziedzictwo kulturowe – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Jarosław Sellin, wiceminister kultury.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Sellin Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Leonardo da Vinci Rembrandt POLSKA

Obrazy Rembrandta i Leonarda da Vinci to kopie? (galeria)

- Okazuje się, że Durer, Tycjan czy Dawid kopiowali jedynie to, co wcześniej stworzyli wybitni acz anonimowi twórcy. Mistrzowie umieszczali na obrazach ludzi w miejsce pierwotnie namalowanych zwierząt, którym chcieli odebrać jakże ważne miejsce w historii malarstwa - mówi Michał Nogaś zachęcając do lektury "Wielkiej księgi portretów zwierząt".
Zobacz więcej na temat:  Leonardo da Vinci literatura malarstwo Michał Nogaś Rembrandt