Polskie Radio
Section05
Rembrandt

18 lat w Unii Europejskiej i Rembrandt w Łazienkach Królewskich

W Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie trwa szereg wydarzeń inaugurujących maj. Z okazji osiemnastej rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w ogrodach trwa Piknik Europejski. To jednak nie koniec atrakcji. Muzeum zadbało o wydarzenia związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz Dniem Flagi. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek KULTURA SZTUKA malarstwo holenderskie Rembrandt Łazienki Królewskie

Rembrandt i "Lekcja anatomii dr. Tulpa". Przepustka do malarskiej sławy

Obraz "Lekcja anatomii doktora Tulpa" namalował Rembrandt w 1632 roku, jest to jego pierwszy zbiorowy portret. Malarz miał wówczas 26 lat, właśnie przeniósł się z Lejdy do Amsterdamu i rozpoczynał wielką karierę. Tworząc oficjalny wizerunek miejskich chirurgów, znakomicie wywiązał się z zadania i stał się najmodniejszym malarzem protretów w mieście.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo dzieła sztuki Rembrandt Grażyna Bastek Michał Montowski Dwójka

"Portret Anny Austriaczki". Sztuka jako narzędzie propagandowe

- Bohaterka tego obrazu już od swoich narodzin miała zaplanowane życie. Na tym portrecie spojrzenie królowej jest bardzo szczególne. Z jednej strony - majestat władzy, a z drugiej - szczerość. Ten wzrok czujemy, kiedy patrzymy na obraz, to spojrzenie podąża za nami - mówiła Alicja Jakubowska, kuratorka pokazu płótna Petera Paula Rubensa "Portret Anny Austriaczki" na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Peter Paul Rubens Jakub Kukla malarstwo Dwójka Rembrandt

Dzieło Siemiradzkiego symbolem otwarcia Muzeum Narodowego w Krakowie

142 lata temu, 7 października 1879 roku, Henryk Siemiradzki uroczyście ofiarował jeden z najsłynniejszych swoich obrazów, "Pochodnie Nerona", otwieranemu właśnie Muzeum Narodowemu w Krakowie. Muzeum to, utworzone przez Radę Miasta Krakowa podczas sesji specjalną uchwałą, uznane zostało za pierwszą na ziemiach polskich narodową instytucję muzealną Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie Stanisław Wyspiański Jan Matejko Leonardo da Vinci Rembrandt Józef Ignacy Kraszewski Władysław Podkowiński malarstwo rzeźba grafika

Złoty wiek Holandii. Dlaczego przypadał na siedemnaste stulecie?

Słynne wiatraki, kanały i luksusowe domy to symbole czasów złotego wieku w Holandii, który przypadał na siedemnaste stulecie. Rozwijały się wtedy nauka i kultura, a kraj stał się potęgą gospodarczą dzięki rozwojowi handlu i żeglugi - Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. To również okres, który zaznaczył się w sztuce.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Rembrandt Niderlandy Holandia SZTUKA wystawa