Polskie Radio
Section05
Remigiusz Mazur-Hanaj

Remigiusz Mazur-Hanaj. Jak fascynacja poezją doprowadziła go do buntu

Fascynacja poezją doprowadziła go w końcu do... buntu. Współtwórca ruchu domów tańca w Polsce, etnograf, animator życia kulturalnego, muzyk folkowy i awangardowy Remigiusz Mazur-Hanaj opowiedział w cyklu "Zapiski ze współczesności" w Programie 2 Polskiego Radia o swoich domach rodzinnych, początkach fascynacji poezją i pierwszych spotkaniach z muzyką ludową.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka poezja muzyka ludowa Hanna Szczęśniak KULTURA MUZYKA

Słuchanie między nutami i improwizacją. Co inspiruje do tworzenia na podstawie muzyki ludowej?

Pomiędzy tanecznością oberka a powagą rytualnej pieśni leży głęboki namysł nad brzmieniami polskiej wsi. Tam spotykają się Nagrania Terenowe Snów i Lumpeks - dwie grupy nieobawiające się eksperymentu, z ciekawością badające to, co przypadkowe, improwizowane i przekraczające, na pograniczu dawnej muzyki ludowej i szeroko pojętej współczesności. W audycji "Filharmonia Dwójki" Remigiusz Mazur-Hanaj, Olga Koziel i Sebastien Beliah opowiedzieli o swoich projektach i inspiracjach.
Zobacz więcej na temat:  koncert Dwójka śpiew Hanna Szczęśniak Nowa Tradycja Lumpeks Nagrania Terenowe Snów

87. urodziny radiowej Dwójki

Recitale Erica Guo z Żelazowej Woli i Filharmonii Narodowej, koncert Lilianny Stawarz i Marcina Zdunika w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, koncert jazzowy Marcin Wasilewski Trio ze Studia S-3, premierowe słuchowisko to kilka z szeregu propozycji, które Program 2 Polskiego Radia przygotował z okazji 87. urodzin, które wypadają 1 marca.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Agata Kwiecińska Piotr Matwiejczuk Roch Siciński Andrzej Zieliński Paweł Siwek Katarzyna Dąbrowska Andrzej Sułek Żelazowa Wola koncert Róża Światczyńska Przemysław Psikuta Maria Baliszewska Aleksandra Faryńska Andrzej Brzoska Adam Suprynowicz Lilianna Stawarz Marcin Zdunik Piotr Metz Dariusz Błaszczyk Krzysztof Gosztyła Krzysztof Dracz Sławomir Orzechowski

Reżyser dźwięku Andrzej Brzoska: mój zawód to spełnienie marzenia

- Gdy byłem w średniej szkole muzycznej, to wiedziałem, że moim miejscem pracy będzie studio. Byłem zafascynowany nagraniami, słuchałem ich bardzo dużo. W czasie studiów byłem na praktyce u Andrzeja Trzaskowskiego, w jego orkiestrze jazzowej i w Teatrze Polskiego Radia. Potem pojawiła się oferta współpracy, na co oczywiście bardzo chętnie przystałem - mówił w Dwójce Andrzej Brzoska, reżyser dźwięku, laureat wielu prestiżowych, również zagranicznych, nagród w dziedzinie słuchowisk radiowych.
Zobacz więcej na temat:  historia radiofonii Andrzej Brzoska Dwójka jubileusz reżyseria dźwięku Andrzej Solczak Andrzej Sasin Aleksandra Nagórko Teatr Polskiego Radia

Jarosław Marek Rymkiewicz i jego twórczość w szerokim ujęciu

- Szczególnie przy pierwszej edycji festiwalu chcemy postać i twórczość Jarosława Marka Rymkiewicza pokazać jak najszerzej. Tego jest tak dużo, że oczywiście musieliśmy się ograniczyć. Jako temat przewodni wybraliśmy śmierć, a tegoroczne hasło to "Dziady, upiory, przodkowie" - mówiła w Dwójce Izabela Michalska, dyrektor Festiwalu Rymkiewiczowskiego, który rusza 2 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz romantyzm Zaduszki Paweł Siwek KULTURA Dwójka