Polskie Radio
Section05
Stany Zjednoczone

Pomoc humanitarna dla Gazy. Pływający pomost działa

Stany Zjednoczone rozpoczęły dostawy pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków poprzez zbudowany przez amerykańskie wojsko pływający pomost u wybrzeża Strefy Gazy. Konstrukcję pomostu ogłosił w marcu tego roku prezydent Joe Biden. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy pomoc humanitarna Stany Zjednoczone USA Marek Wałkuski Palestyna Autonomia Palestyńska

Sankcje USA wobec Rosji. Chodzi o import broni z Korei Płn.

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na pięć rosyjskich podmiotów i osób fizycznych zaangażowanych w transfer sprzętu wojskowego i komponentów między Koreą Północną a Federacją Rosyjską. Decyzja jest uzasadniana złamaniem embarga na broń z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, które nałożyła ONZ.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Korea Północna Rosja sankcje USA wojna na Ukrainie wojna 2024

Dramat w Strefie Gazy. To przyniesie pomoc mieszkańcom

Amerykańskie wojsko zakończyło budowę pływającego pomostu dla Strefy Gazy. Pentagon poinformował, że pomost jest gotowy do rozpoczęcia dostaw pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków poszkodowanych w wyniku wojny Izraela z Hamasem. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Marek Wałkuski Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Stany Zjednoczone USA Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) ONZ Palestyna

Oscary obchodzą 95. urodziny. Jak wyglądały początki tego wielkiego święta kina?

16 maja 1929 roku odbyła się pierwsza ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Znacząco różniła się od znanych nam współczesnych gali - trwała zaledwie kilkanaście minut, uczestniczyło w niej tylko kilkuset gości, a zwycięzcy poznali wyniki na długo przed wydarzeniem. Uroczystość nie była też transmitowana ani przez radio, ani przez telewizję. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino aktor aktorzy reżyser KULTURA Stany Zjednoczone Los Angeles Oscary

Liberace - król amerykańskiego blichtru

105 lat temu, 16 maja 1919 roku, w West Allis w amerykańskim stanie Wisconsin urodził się Liberace. Od lat 50. do 70. był jednym z najpopularniejszych artystów estradowych w Stanach Zjednoczonych. Zasłynął nie tylko swoimi wystawnymi strojami, widowiskowymi występami scenicznymi, ale również programem telewizyjnym "Liberace Show". 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA HISTORIA fortepian lata 50 lata 60 Las Vegas POLSKA Stany Zjednoczone Muppety Matt Damon Michael Douglas Elvis Presley

Katharine Hepburn. Aktorka, która przez życie szła jak burza

12 maja 1907 roku w Hartford w amerykańskim stanie Connecticut urodziła się Katharine Houghton Hepburn. Była kobietą o silnym charakterze, która wiedziała, co chce i robiła wszystko, aby to dostać - zaczynając od ról filmowych, a kończąc na mężczyznach. Hepburn znana jest z takich produkcji, jak "Małe kobietki", "Drapieżne maleństwo" i "Filadelfijska opowieść". Jest uznawana za jedną z najlepszych aktorek wszechczasów. 
Zobacz więcej na temat:  Hollywood Stany Zjednoczone aktorzy aktorstwo kino FILM HISTORIA