Polskie Radio
Section05
Strefa Schengen

Piotr Kaleta: priorytetem rządu Zjednoczonej Prawicy jest bezpieczeństwo Polaków

- Ludzie, którzy koczują na granicy polsko-białoruskiej, są prawdopodobnie wynajęci przez Aleksandra Łukaszenkę, by pokazać, że nie jesteśmy humanitarni - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta z PiS. Gościem audycji był też Zdzisław Wolski z Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 granica Białoruś Strefa Schengen bezpieczeństwo straż graniczna Aleksander Łukaszenka migracja służby i bezpieczeństwo

Michał Moskal: priorytetem rządu Zjednoczonej Prawicy jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom Polski

- Sytuacja koczujących po stronie białoruskiej ludzi nie ma nic wspólnego z brakiem humanitaryzmu, o którym mówi opozycja. My strzeżemy granicy Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Moskal, szef gabinetu politycznego Jarosława Kaczyńskiego i szef młodzieżówki PiS. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 granica migracja Aleksander Łukaszenka straż graniczna Strefa Schengen służby i bezpieczeństwo Białoruś

Premier: Polska, Litwa, Łotwa i Estonia będą chronić swoje granice przed nielegalnymi działaniami Mińska

Premierzy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii omówili podczas wideokonferencji sytuację na granicach tych państw wobec działań władz białoruskich. Rozmowa odbyła się na zaproszenie szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego. Estońska premier uczestniczyła w wideokonferencji także jako aktualny członek Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Strefa Schengen Białoruś migracja imigranci w Europie imigracja Litwa Łotwa Estonia

"To Polska, a nie Białoruś będzie musiała zająć się sprawą". Ewa Marciniak o osobach koczujących na granicy

- Sytuacja z koczującymi przy polskiej granicy z Białorusią musi zostać rozwiązana w miarę szybko, póki nie zmienią się warunki pogodowe - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Ewa Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 granica Strefa Schengen Białoruś Aleksander Łukaszenka migracja uchodźcy służby i bezpieczeństwo

Kożuszek: podstawą działania dobrze funkcjonującego państwa jest bezpieczna granica

- Opozycja powinna się zastanowić nad tym, czy rząd wiedząc o prowokacji Aleksandra Łukaszenki przy granicy z Polską, zrobił wszystko żeby nas zabezpieczyć - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej Codziennie". Gościem programu był też Krzysztof Bałękowski z "Super Expressu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 granica Strefa Schengen Aleksander Łukaszenka migracja uchodźcy reżim

Wiceminister zdrowia: przywracamy kwarantannę dla osób przyjeżdżających spoza strefy Schengen

Od północy będzie obowiązywać 10-dniowa kwarantanna dla powracających z krajów znajdujących się poza strefą Schengen. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreślił, że mamy do czynienia z dynamiczną sytuacją związaną z pojawianiem się nowych mutacji koronawirusa, a przywrócenie kwarantanny ma uchronić Polaków przed rozprzestrzenianiem się ich. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce COVID-19 podróże społeczeństwo Strefa Schengen

"Musimy być ostrożni". Niemcy nie wykluczają przywrócenia kontroli granicznych

- W obliczu ryzyka rozprzestrzenienia się nowych mutacji koronawirusa Niemcy nie wykluczają przywrócenia kontroli na swych granicach z krajami Unii Europejskiej - ostrzegła we wtorek późnym wieczorem kanclerz Angela Merkel. Wcześniej szefowa niemieckiego rządu federalnego przedłużyła o dwa tygodnie i zaostrzyła obowiązujący lockdown. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Angela Merkel Europa koronawirus COVID-19 Strefa Schengen

Terroryzm we Francji: zaostrzenie kursu

Ostatnie ataki terrorystyczne we Francji i w Austrii bardzo mocno wpłynęły na politykę nad Sekwaną. Obcięcie głowy podparyskiemu nauczycielowi za pokazywanie uczniom karykatur Mahometa oraz równie brutalne morderstwo trzech osób w bazylice Notre-Dame w Nicei spowodowały, że politycy francuscy zaczęli mówić o terrorystycznym zagrożeniu.
Zobacz więcej na temat:  Michał Żakowski Francja Strefa Schengen terroryzm społeczeństwo Emmanuel Macron islam kryzys Trójka

Dr Bonikowska: zasadnym jest skoordynowane otwieranie zewnętrznych granic Schengen

Według rekomendacji Komisji Europejskiej państwa członkowskie Strefy Schengen powinny w lipcu otworzyć swoje granice zewnętrzne wobec obywateli 15 państw uznanych za "epidemicznie bezpieczne". Ale najpierw Węgry, a teraz Belgia, uważają, że to przedwczesne i zapowiadają, że granic nie otworzą. Również Grecja postanowiła nie wdrażać otwarcia granic wobec obywateli państw z oficjalnej unijnej listy. Jak obecnie wygląda unijna rekomendacja otwierania granic? 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Niemcy Angela Merkel Strefa Schengen Parlament Europejski WHO USA