Polskie Radio
Section05
Uzbekistan

Kilkadziesiąt osób ewakuowanych z Afganistanu polskim samolotem jest już w Uzbekistanie. Wiceszef MSZ: sytuacja jest dynamiczna

- Blisko 50 osób ewakuowanych wojskowym samolotem jest pod opieką konsula w Uzbekistanie, a do Polski zabierze ich samolot cywilny. Wśród ewakuowanych jest obywatelka Polski - poinformował wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Przydacz MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Afganistan pomoc samolot Bliski Wschód Uzbekistan Kabul polityka premier Mateusz Morawiecki

Tłumy na pasie startowym na lotnisku w Kabulu. Samoloty z Holandii i Niemiec nie wylądowały

Wojskowy samolot ewakuacyjny, który wyleciał w nocy z Holandii do Afganistanu, nie może wylądować w Kabulu - poinformowało holenderskie ministerstwo obrony. W stolicy Afganistanu nie mógł wylądować także niemiecki samolot Bundeswehry, który miał ewakuować Niemców i ich lokalnych pomocników. Maszyna została przekierowana na lotnisko w stolicy Uzbekistanu, Taszkencie - przekazał niemiecki generał Markus Laubenthal.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Afganistan Uzbekistan Europa Niemcy Holandia talibowie

Odwilż w Uzbekistanie. "Zachód jest zachwycony"

Dwa lata minęły od śmierci wieloletniego przywódcy Uzbekistanu prezydenta Islama Karimowa i objęcia władzy przez Szawkata Mirzijojewa. Spektakularnym efektem zmiany są m.in. oznaki liberalizacji autorytarnego systemu władzy. - Te przemiany określane są mianem odwilży i demokratyzacji. Najważnijszym elementem jest amnestia. Wypuszczono m.in wieloletnich więźniów politycznych - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mariusz Marszewski z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Uzbekistan ŚWIAT Azja Centralna

„Polska pierwszy raz bierze odpowiedzialność za repatriację”

W tym roku do Polski przyjechało 260 repatriantów.  - poinformowała przewodnicząca Rady ds. Repatriacji Aleksandra Ślusarek. To osoby polskiego pochodzenia, które przybyły z Kazachstanu, Rosji, Uzbekistanu i Ukrainy. Powroty do Polski ma ułatwić grudniowa nowelizacja ustawy o repatriacji. O zmianach w ustawie i sposobach na zwiększenie liczby powrotów Polaków mówiła w audycji Syberia-Polska: Operacja Powrót, Aleksandra Ślusarek, prezes Związku Repatriantów RP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kazachstan Uzbekistan repatriacje Rosja

Repatrianci wracają do Polski

W Piotrkowie Trybunalskim powitano pierwszą repatriantkę, która dzięki rządowemu programowi mogła powrócić do kraju swoich przodków. Eugenia Orłowa, emerytowana dziennikarka, przybyła do Polski z Taszkientu w Uzbekistanie. Niebawem dołączy do niej jej mąż, emerytowany pilot. Do końca wakacji Piotrków przyjmie jeszcze sześć rodzin ze Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Piotrków Trybunalski repatriacje Kazachstan Syberia ustawa repatriacyjna Uzbekistan

Katastrofa ekologiczna. Jezioro Aralskie zanika

Jeszcze w latach 60. XX wieku Jezioro Aralskie było jednym z największych na świecie. W ciągu tylko kilkudziesięciu lat jego powierzchnia zmniejszyła się jednak o około 80 procent. W audycji Czas na Naukę o przyczynach, skutkach, a także możliwościach rozwiązania problemu mówiła dr Monika Mętrak z Instytutu Botaniki Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, uczestniczka wypraw naukowych nad Jezioro Aralskie.  
Zobacz więcej na temat:  ekologia Uzbekistan Turkmenistan Kazachstan rzeka środowisko NAUKA