Polskie Radio
Section05
Uzbekistan

Katastrofa ekologiczna. Jezioro Aralskie zanika

Jeszcze w latach 60. XX wieku Jezioro Aralskie było jednym z największych na świecie. W ciągu tylko kilkudziesięciu lat jego powierzchnia zmniejszyła się jednak o około 80 procent. W audycji Czas na Naukę o przyczynach, skutkach, a także możliwościach rozwiązania problemu mówiła dr Monika Mętrak z Instytutu Botaniki Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, uczestniczka wypraw naukowych nad Jezioro Aralskie.  
Zobacz więcej na temat:  ekologia Uzbekistan Turkmenistan Kazachstan rzeka środowisko NAUKA

Między Rosją, Chinami a muzułmańskim południem

Kazachstan, Kirgistan, Uzbekistan, Tadżykistan i Turkmenistan. To państwa, które uzyskały niepodległość po rozpadzie Związku Radzieckiego. W jakim położeniu znajdują się one po 25 latach suwerenności? O tym w Światowej Szachownicy mówił Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Azja Kazachstan Kirgistan Polskie Radio 24 Rosja Tadżykistan Turkmenistan Uzbekistan Światowa Szachownica - archiwalne

SYLWETKA "Islam Karimow był satrapą i zręcznym dyplomatą"

Islam Karimow nie żyje - podaje Reuters. Prezydent Uzbekistanu był autorytarnym władcą. Dzięki zręcznej dyplomatycznej grze uniknął zupełnej izolacji, utrzymał relacje z Rosją, Chinami i Zachodem. Skutecznie walczył z terroryzmem islamskim - ocenia agencja Reutera. Oskarżany był o łamanie praw człowieka, duszenie mediów, opozycji, w kraju praktykowane były tortury.
Zobacz więcej na temat:  Azja Centralna Chiny Islam Karimow Kazachstan taszkient Uzbekistan ZSRR