Polskie Radio
Section05

Władimir Putin

"Rosjanie złośliwie nie oddają wraku i czarnych skrzynek"

Wstęp na miejsce katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem jest zabroniony. Według informacji podanych przez reportera Polsat News Tomasza Kułakowskiego. Ze zdjęć opublikowanych przez dziennikarza wynika, że teren jest ogrodzony, a zawieszone tablice ostrzegawcze informują, że prowadzone są na nim prace poszukiwawczo-konstrukcyjno-montażowe związane z budową magistrali gazociągowej. O działaniach Rosjan mówili w audycji Debata Poranka publicysta Marek Król, Wojciech Korkuć i Sebastian Gajewski z Cetrum i. Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Smoleńsk katastrofa w Smoleńsku Rosja katastrofa smoleńska Marek Król

Prezydent Niemiec w Moskwie apeluje o zbliżenie z Rosją

Frank-Walter Steinmeier opowiedział się w środę podczas swej pierwszej wizyty w Moskwie za ponownym - po latach oddalania się - zbliżeniem z Rosją. Steinmeier jest pierwszym od siedmiu lat prezydentem Niemiec, który składa wizytę w Rosji. O polityce zagranicznej Niemiec mówił w audycji Świat w Powiększeniu prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Rosja Frank-Walter Steinmeier

"Spirala negatywu niesie ryzyko". Prezydent Niemiec w Rosji

Prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier rozpoczął wizytę w Moskwie. Po południu spotka się z prezydentem Władimirem Putinem. Wizyta ma związek m.in. ze zwrotem moskiewskiej świątyni Piotra i Pawła rosyjskiemu kościołowi ewangelicko - luterańskiemu. Prezydent Niemiec deklaruje, że będzie rozmawiał z Putinem o przyszłości relacji z Unią Europejską i o sprawie Ukrainy i Krymu.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Rosja ŚWIAT Frank-Walter Steinmeier

Prezydent Niemiec z wizytą w Moskwie

Niemiecki prezydent Frank-Walter Steinmeier przebywa z wizytą w Moskwie. Powodem jest zwrot Kościołowi ewangelicko-luterańskiemu w Rosji katedry Piotra i Pawła, o co Steinmeier przez lata zabiegał. O wizycie niemieckiego prezydenta w Rosji i relacjach niemiecko-rosyjskich mówiła w Polskim Radiu 24 dr Aleksandra Gasztold z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Frank-Walter Steinmeier Rosja Niemcy Michaił Gorbaczow

„Rosyjska wojna hybrydowa - wpływy rosyjskiej propagandy"

- Mamy świetnie zidentyfikowane źródła i cele rosyjskiej polityki zagranicznej wobec nas i rosyjskiej propagandy i dezinformacji. Możemy skutecznie, choć nie całkowicie, starać się minimalizować te wpływy w naszym kraju, ale musimy zwiększać świadomość społeczeństwa polskiego (...) – tłumaczyła Marta Kowalska podczas transmitowanej przez Polskie Radio debaty „Rosyjska Wojna hybrydowa - wpływy rosyjskiej propagandy”. Uczestniczyli w niej także Katarzyna Chimiak (Za wolną Rosję) oraz Piotr Pogorzelski (Polskie Radio).
Zobacz więcej na temat:  Kreml Rosja propaganda wojna hybrydowa Ministerstwo Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski Polskie Radio 24

„Rosji zależy na podsycaniu kryzysu migracyjnego”

- Federacji Rosyjskiej zależy na niepokoju w Europie i na tym, by podsycać kryzys migracyjny, by Europa była zajęta sobą i nie patrzyła w stronę wschodniej flanki NATO – powiedział w audycji 24 Pytania szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła z PiS. Gość mówił także m.in. o wydaleniu z Polski na wniosek ABW Rosjanina Dmitryia K.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Zapad 2017 ABW Marek Opioła Prawo i Sprawiedliwość Kreml

Od cara do "cara". Rosja żyje "trzecim Rzymem"

- Współczesna polityka historyczna Rosji paradoksalnie niewiele różni się od tej z okresu sowieckiego. Pewne wątki i zachowania są na tyle typowe, że można mówić o ciągłości tej polityki, od cara Iwana III Srogiego do "cara" Władimira Putina – powiedział w audycji 7 Dni Wschód prof. Wojciech Materski z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, autor książki „Od cara, do »cara «”.
Zobacz więcej na temat:  Rosja polityka historyczna ZSRR