Polskie Radio
Section05
Wojsko Polskie

Według PO przemysł zbrojeniowy jest w zapaści. Błaszczak: przychody PGZ są niemal 3-krotnie wyższe niż w 2015 r.

Politycy PO przez lata kłamali, że polski przemysł zbrojeniowy jest w zapaści; tymczasem szacunkowe przychody Polskiej Grupy Zbrojeniowej w 2023 roku są niemal 3-krotnie wyższe niż w 2015 roku. Produkty polskiej zbrojeniówki są zawsze pierwszym wyborem dla Wojska Polskiego - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Błaszczak POLSKA MON Wojsko Polskie inwestycje służby i bezpieczeństwo

Wojska Ochrony Cyberprzestrzeni pomogły wykryć lukę w systemach Microsoftu. Wykorzystywali ją rosyjscy hakerzy

Polskie Wojska Obrony Cyberprzestrzeni we współpracy z firmą Microsoft zidentyfikowały technikę pozwalającą na odczytywanie zawartości cudzych skrzynek pocztowych Microsoft Exchange, wykorzystywaną na dużą skalę przez rosyjskich hakerów, oraz opracowały narzędzia do weryfikacji i zabezpieczenia luki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA haker cyberprzestępczość internet społeczeństwo microsoft cyberbezpieczeństwo Rosja Wojsko Polskie

Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Gen. Władysław Sikorski rozpoczął odtwarzanie armii

Po klęsce kampanii wrześniowej 1939 roku żołnierze polscy kontynuowali walkę z Niemcami. We Francji powstał rząd polski. Jego premierem został gen. Władysław Sikorski, który podjął decyzję o odtworzeniu polskich sił zbrojnych na wychodźstwie. Wiosną 1940 roku to było już 80 tysięcy ludzi. Szlak bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie wiódł przez wiele krajów, przyniósł krwawe wyniszczające boje, ale i zwycięstwa.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wojsko Polskie Władysław Sikorski Dorota Truszczak Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie

Zawarto kolejną umowę na pozyskanie haubic samobieżnych K9A1. Szef MON: wyciągamy wnioski z wojny na Ukrainie

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że w piątek zawarto kolejną umowę wykonawczą na pozyskanie sześciu haubic samobieżnych K9A1 oraz 146 w wersji K9PL wraz z pakietem szkoleniowym, logistycznym i zapasem amunicji. Umowa przewiduje także transfer technologii do polskiego przemysłu, który będzie serwisował ten nowoczesny sprzęt.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie broń rakieta MON POLSKA służby i bezpieczeństwo

ANALIZA Wspólna europejska armia z militarnym prymatem Niemiec. Rosnące ambicje UE zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski

Wspólna europejska armia z prymatem militarnym Niemiec finansowana przez wszystkie państwa UE. Takie są zamierzenia związane z powstaniem unijnego superpaństwa. Problemem jest to, że Berlin i Paryż, zmuszając inne państwa do tego projektu, nie mają ani wydajnych linii produkcyjnych np. czołgów, ani nie spełniają wymogu NATO rocznych wydatków na armię na poziomie 2 procent PKB. Dla krajów wschodniej flanki zastąpienie NATO i USA "europejską armią" to zachęta dla Moskwy do agresji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT wojsko Unia Europejska Wojsko Polskie Francja Niemcy broń USA

TYLKO U NAS UE superpaństwem? Prof. Szeremietiew ostrzega: to może zatrzymać rozwój polskiego przemysłu obronnego

- Obawiam się, że gdyby doszło do przekształcenia UE w postulowane przez Berlin "superpaństwo", kontrakty, które podpisała Polska w Korei Południowej i w USA, mogą być anulowane. Może także zostać zatrzymany rozwój polskiego przemysłu obronnego - ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Romuald Szeremietiew, były szef MON.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojsko Polskie zakupy Romuald Szeremietiew USA Abrams służby i bezpieczeństwo Unia Europejska Korea Południowa bezpieczeństwo