Polskie Radio
Section05
akcyza

Eksperci: przedwyborcze obietnice typu dobrowolny ZUS są oderwane od ekonomicznych realiów

Przedwyborcze deklaracje polityczne partii opozycyjnych, takie jak dobrowolny ZUS czy większe wydatki z NFZ, przy zmniejszeniu składek zdrowotnych, nie wyliczają finansowych i społecznych skutków takich pomysłów. Chyba, że dodatkowe środki na ten cel mają pochodzić z podwyżki VAT i akcyzy pomimo wcześniejszych deklaracji, że tych podwyżek nie planują - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA vat akcyza składka zus podatki emerytura

Projekt zmian w CIT. Wiceminister Soboń: to odpowiedź na oczekiwania rynku

- Projekt zmian w CIT jest odpowiedzią na oczekiwania rynku i na sytuację geopolityczną i gospodarczą, w jakiej dzisiaj się znajdujemy - powiedział w Sejmie wiceminister finansów Artur Soboń. W projekcie zawarte zostały m.in. zapisy mające na celu wydłużenie działania Tarczy Antyinflacyjnej do 31 grudnia 2022 r. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA legislacja podatki Podatki 2022 cit Artur Soboń firma firmy przedsiębiorca przedsiębiorstwo Ministerstwo Finansów POLSKA akcyza polityka

Odnawialne źródła energii. Uproszczenia w podatku akcyzowym dla firm i samorządów

Będą uproszczenia w podatku akcyzowym dla firm i samorządów korzystających z OZE - wynika z projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Projekt zakłada także wprowadzenie uproszczeń dla podmiotów produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW i ją zużywających.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów podatek akcyza OZE energia elektryczna firma