Polskie Radio
Section05
Aleksander Ziemiańczyk

Światowy Dzień Walki z Depresją. Depresja to poważna choroba, nie wystarczy powiedzieć: weź się w garść

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Eksperci przewidują, że do 2030 roku stanie się także najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. 
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Ziemiańczyk Daniel Wydrych zdrowie psychologia psychiatria zdrowie psychiczne depresja

Rzeczniczka praw dziecka rozmawia z młodzieżą i dorosłymi o problemach młodych ludzi

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zainaugurowała pierwszy w historii urzędu cykl edukacyjnych spotkań online dla młodzieży i dorosłych. Tematem rozmów, które odbyły się 6 lutego, w Dniu Bezpiecznego Internetu, było bezpieczeństwo w sieci. Kolejne będą poświęcone problemom psychicznym młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dzieci młodzież Monika Horna-Cieślak Rzecznik Praw Dziecka Rzeczniczka Praw Dziecka psychologia dziecięca psychologia samobójstwo Aleksander Ziemiańczyk Piotr Łodej Trójka

Nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Co to oznacza dla pacjenta?

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, który przewiduje m.in. zmianę terminów wdrożenia określonych rozwiązań. KSO ma zapewnić całościową opiekę onkologiczną w kraju, a poszczególne etapy leczenia mają przebiegać według ściśle określonych standardów. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie medycyna onkologia nowotwory Ministerstwo Zdrowia społeczeństwo Aleksander Ziemiańczyk

Stanisław Staszewski: tata Kazika, bard, emigrant, najbardziej znany inżynier z Petrobudowy

Za życia jego twórczość znana była tylko w stosunkowo wąskim kręgu znajomych. Po śmierci zyskał trwałe miejsce w polskiej kulturze i muzyce dzięki swojemu synowi, który zaaranżował i ponownie nagrał jego piosenki. Dzisiaj "Celina", "Baranek" czy "Bal u kreślarzy" należą już do klasyki. 51 lat temu w Paryżu zmarł Stanisław Staszewski.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Stanisław Staszewski Kazik Staszewski Płock Aleksander Ziemiańczyk Tomasz Miara Trójka

Wrażliwy człowiek, introwertyk i artysta - wspomnienie Czesława Niemena

Śpiewał, pisał teksty, komponował, grał na wielu instrumentach. "Sen o Warszawie", "Dziwny jest ten świat", "Czy mnie jeszcze pamiętasz", "Płonie stodoła", "Pod papugami", "Mimozami jesień się zaczyna" - to utwory zapisane złotymi zgłoskami w historii polskiej muzyki. W Trójce wspominaliśmy postać Czesława Niemena.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Czesław Niemen Trójka Aleksander Ziemiańczyk Tomasz Miara

Koncerty w 2024 roku. Na którą z muzycznych gwiazd fani czekają najbardziej?

 W tym roku w Polsce odbędzie się wiele godnych uwagi koncertów i festiwali muzycznych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Organizatorzy zapowiadają, że przygotowują kolejne niespodzianki, bo kalendarz koncertowy jeszcze do końca nie jest wypełniony. Już wiemy, że w 2024 roku w Polsce wystąpią m.in.: Depeche Mode, Ed Sheeran, Lenny Kravitz i Taylor Swift. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara MUZYKA Aleksander Ziemiańczyk koncerty

Zobacz Królową w najlepszej formie! Zremasterowany cyfrowo koncert Queen w kinach

To niezwykła gratka dla wielbicieli klasycznego rocka, a legendarnej grupy Queen w szczególności: w drugiej połowie stycznia będzie można obejrzeć w kinie zapis koncertu "Queen Rock Montreal" z roku 1981. Dźwięk i obraz został cyfrowo zremasterowany: w efekcie uzyskano 12-kanałowy dźwięk przestrzenny i krystaliczny obraz, którego geometria została dopasowana do ekranów kinowych. Są jednak i minusy: możliwe to będzie tylko w kinach IMAX i tylko przez cztery dni.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Queen Brian May Adam Lambert John Deacon koncert kino Aleksander Ziemiańczyk Tomasz Miara Trójka