Polskie Radio
Section05
Andrzej Dąbrowski

"W Tonacji urodzin" Trójki. Andrzej Dąbrowski na start

Od utworu "Parę pytań" z 1972 roku rozpoczęła się pierwsza od kilku lat audycja Agnieszki Szydłowskiej w Trójce. –  Postanowiłam sięgnąć po akurat ten przepiękny utwór Andrzeja Dąbrowskiego z tekstem Agnieszki Osieckiej, dlatego że dzisiaj przez cały dzień w naszym Trójkowym studiu im. Agnieszki Osieckiej ma miejsce tak wiele atrakcji – tłumaczyła dyrektorka Programu 3 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Szydłowska Andrzej Dąbrowski Trójka MUZYKA urodziny Trójki 2024

Andrzej Dąbrowski: w piosence musi być tekst, który mnie po prostu powala

"Zielono mi", "Do zakochania jeden krok", "Przygoda z Marią" - to szlagiery nucone przez pokolenia. Ich autorem jest człowiek orkiestra, pionier polskiej, nowoczesnej perkusji jazzowej i wokalista. Do tego dziennikarz, fotografik i kierowca rajdowy. W audycji "Czas pogody" gościł Andrzej Dąbrowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski kabaret piosenka Andrzej Dąbrowski

Jazz, hip-hop i wielkie głosy. Albo Inaczej na scenie Trójki

Hiphopowe teksty, jazzowe aranżacje, a do tego czołówka polskich wokalistów – tak w pigułce wygląda Albo Inaczej, jeden z najoryginalniejszych projektów, jakie pojawiły się na rodzimej scenie muzycznej w ostatniej dekadzie. We wtorkowej odsłonie cyklu "Z Osieckiej" przypomnieliśmy koncert tego barwnego kolektywu z 2018 roku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Justyna Grabarz Mariusz Obijalski Koncerty w Trójce Andrzej Dąbrowski

Andrzej Dąbrowski i jego zespół na zakończenie sezonu "Jazz.PL" [ZOBACZ WIDEO]

Andrzej Dąbrowski wystąpił w piątek (23 czerwca) w cyklu "Jazz.PL" w Studiu im. Witolda Lutosławskiego. Mistrzowi towarzyszył zespół gwiazd: Robert Majewski, Andrzej Jagodziński, Marcin Jahr, Adam Cegielski, Łukasz Poprawski i Grzegorz Nagórski. Koncert transmitowaliśmy na antenie Dwójki, stronie internetowej, Facebooku i kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Jazz Andrzej Dąbrowski Dwójka pr poleca

Andrzej Dąbrowski - człowiek wielu talentów [POSŁUCHAJ]

Od 19 do 23 czerwca bohaterem cyklu "Zapiski ze współczesności" był Andrzej Dąbrowski - pionier polskiej nowoczesnej perkusji jazzowej. Grał ze wszystkimi: z Krzysztofem Komedą, Andrzejem Kurylewiczem, Janem "Ptaszynem" Wróblewskim czy Zbigniewem Namysłowskim. Jako perkusista debiutował w latach 50., a już w kolejnej dekadzie objawił się również jako wokalista. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Dąbrowski Dwójka Andrzej Zieliński

"Jazz.PL". Andrzej Dąbrowski: w zespole miałem dodatkowy etat kierowcy

- Gdy z Polish Jazz Quartet pracowaliśmy przez wiele miesięcy w Niemczech i we Francji, jeździłem takim autobusikiem. Potem zresztą z zespołem Novi Singers mieliśmy piękne tournée w Skandynawii i też byłem kierowcą. Ja to lubię, najlepiej czuję się w samochodzie - mówił w Dwójce Andrzej Dąbrowski, legendarny perkusista i wokalista jazzowy, ale również fotograf, dziennikarz i kierowca rajdowy. W piątek (23.06) artysta wystąpi wraz ze swoim zespołem w cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Dąbrowski Dwójka Andrzej Zieliński MUZYKA

Andrzej Dąbrowski: miałem być pianistą, a nie perkusistą [ZOBACZ WIDEO]

- Podobno miałem dobre ręce do fortepianu, moja mama widziała we mnie pianistę. Trochę grałem i dlatego zostałem przyjęty do liceum muzycznego, nowo otwieranego wtedy w Krakowie. W czasie egzaminu wstępnego mój przyszły profesor stwierdził, że mam wyjątkowe poczucie rytmu, którym się zachwycił. Zaproponował moim rodzicom, żebym z fortepianu przeszedł na główną perkusję - opowiadał Andrzej Dąbrowski w rozmowie z Robertem Mazurkiem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Robert Mazurek Josephine Baker Wojciech Karolak Zbigniew Namysłowski Andrzej Kurylewicz Agnieszka Osiecka perkusja muzyka rozrywkowa piosenka Andrzej Dąbrowski

Flirt z jazzem, rapem i wspomnieniami

– Zapraszam na wspólny czas z polską muzyką, tę flirtującą zarówno z jazzem, jak i z rapem, hip hopem oraz wspomnieniami, które mogą pojawić się w pierwszej części naszego spotkania. Do godz. 13.00 wybrzmią także nowości wydawnicze i muzyka z 2022 roku – tymi słowami Michał Margański zapowiedział czwartkową "Naszą tonację". W programie usłyszelismy utwory m.in. od 15 Minut Projekt, P.Unity i Andrzeja Dąbrowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Andrzej Dąbrowski Andrzej Korzyński Michał Urbaniak Jazz rap sokół Michał Margański

Andrzej Dąbrowski & All Stars

O tym albumie opowiada sam Andrzej Dąbrowski. Trochę niezręcznie pisać samemu o sobie, prezentować i oceniać własną muzykę. Jeszcze gorzej oceniać przyjaciół, z którymi się koncertuje. Postanowiłem jednak sam wprowadzić Państwa na widownię Amfiteatru Bemowo, gdzie w ciepły, słoneczny wieczór 2 czerwca 2018, miał miejsce jazzowy koncert Andrzej Dąbrowski & All Stars. Zanim więc nabiję tempo pierwszego utworu... powrócę na moment do historii. Tak, do historii! Przecież moją muzyczną przygodę życia rozpocząłem jako dyplomowany perkusista.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Dąbrowski

Andrzej Dąbrowski gra jazzowe standardy w doborowym składzie

- To zapis koncertu sprzed trzech lat. Dużo czasu zabrała procedura, żeby wydać płytę, ale wytwórnia For Tune pokonała te trudności i pięknie to wydała. Jest to jazzowa płyta na żywo, zagrana przez fantastycznych muzyków, absolutnie światowy poziom - mówił w "Muzycznej Jedynce" Andrzej Dąbrowski o płycie "Live", którą nagrał z największymi wirtuozami polskiej sceny jazzowej.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Dąbrowski płyta koncert Jazz Maria Szabłowska

"Nie sądziłem, że takie coś mi się przydarzy". Andrzej Dąbrowski o nowej piosence

- Tekst piękny, piosenka znana, spopularyzowana na całym świecie. Dodatkowo Piotr Baron powiedział, że jego kwintet jazzowy i orkiestra Sinfonia Iuventus będą do mojej dyspozycji. Niesamowite, nie sądziłem, że takie coś mi się w życiu przydarzy - opowiadał w Polskim Radiu 24 piosenkarz Andrzej Dąbrowski. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Dąbrowski Maja Kluczyńska MUZYKA muzyka rozrywkowa W POLSKIM RADIU Agencja Muzyczna