Polskie Radio
Section05

Brexit

Szczyt UE bez przełomu w sprawie Brexitu

Unia Europejska zgodzi się na wydłużony okres przejściowy po Brexicie, jeśli zechce tego Wielka Brytania - tak deklarowali szefowie unijnych instytucji na zakończenie szczytu w Brukseli. - Stawka jest wysoka, bo parlament brytyjski może zagłosować przeciwko umowie o wyjściu i deklaracji do niej dołączonej – mówiła w "Magazynie europejskim” Agata Gostyńska-Jakubowska, ekspertka z Centre for European Reform w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Theresa May Unia Europejska Wielka Brytania

Bruksela. Bez postępu rozmów ws. Brexitu

Zakończył się pierwszy dzień szczytu UE w Brukseli. Według źródeł przywódcy w trakcie trzygodzinnych rozmów nie zdecydowali, czy zwołają dodatkowy szczyt unijny w listopadzie. Uzależnili tę decyzję od postępów w rozmowach. W Polskim Radiu 24 przebieg rozmów komentował dr Grzegorz Gil, ekspert ds. międzynarodowych, Uniwersytet im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Theresa May Unia Europejska Wielka Brytania

Szczyt UE w sprawie Brexitu

Europejscy przywódcy rozmawiają na szczycie w Brukseli o sposobach przełamania impasu w sprawie negocjacji brexitowych. Sporną kwestią jest przyszła granica irlandzka po brexicie. Chodzi o to, by do czasu wynegocjowania unijno-brytyjskiej umowy handlowej Irlandia Północna, należącą do Zjednoczonego Królestwa, otrzymała specjalny status. Sprawę komentował w audycji Świat w Powiększeniu Krzysztof Winkler z grupy Brittanica.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Unia Europejska

Dr Przemysław Biskup: brak porozumienia ws. Brexitu to chaos

W Brukseli pierwszy dzień unijnego szczytu poświęcony Brexitowi. Wieczorem przywódcy najpierw mają wysłuchać premier Wielkiej Brytanii Theresy May, a następnie spotkają się w gronie 27 państw, by podczas roboczej kolacji rozmawiać o stanie negocjacji. W Polskim Radiu 24 negocjacje komentował dr Przemysław Biskup, główny analityk do spraw Brexitu w ramach programu PISM "Unia Europejska" oraz Dr Paweł Kowalski z Uniwersytetu SWPS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielka Brytania Unia Europejska Donald Tusk ŚWIAT