Polskie Radio
Section05
czas wolny

Zajęcia techniki w szkołach – teoria czy praktyka?

Zajęcia techniki różnią się w zależności od szkoły, w której są prowadzone. W wielu placówkach stałym punktem programu zajęć z techniki, które prowadzone są tylko do szóstej klasy jest przygotowanie do egzaminu na kartę rowerową, szycie czy materiałoznawstwo. W wielu przypadkach większy nacisk kładziony jest na zajęcia teoretyczne, a zamiast w pełni wyposażonej pracowni technicznej, uczniowie mają do dyspozycji ławki i zeszyty. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica czas wolny zdolności technika

Uniwersytet Młodego Badacza

Młodzi badacze! W sobotę (19.XI.22) zaprosiliśmy na zajęcia z dr Romaną Rupiewicz: "Jak zbudować przyjazne miasto". Podczas spotkania można było dowiedzieć się, kim jest urbanista i co to jest przestrzeń publiczna. Jak zaprojektować miasto życzliwe wszystkim mieszkańcom? Dlaczego zabytkowe części miasta są ważne i co tworzy tożsamość miejsca? Czy wiecie że, miasta mają swoje rytmy, kształty a nawet zapachy! Wszystko zależy od parków, skwerów i waszej wyobraźni. Zaprojektujemy wymarzone przestrzenie i place zabaw. Patronem medialnym projektu Uniwersytet Młodego Badacza jest Polskie Radio Dzieciom. W wybranych audycjach stacji można otrzymać bilety na to wydarzenie.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla rodziców radio bez reklam edukacja czas wolny

Nudzi mi się! Czy istnieją praktyczne podpowiedzi dla dzieci?

Prawdopodobnie każdy rodzic doświadczył takiej sytuacji: dziecko otoczone zewsząd zabawkami i elektronicznymi gadżetami albo chadzające na niezliczoną ilość zajęć dodatkowych w pewnym momencie staje na środku domu i mówi, że się nudzi. Gdy mija nasze pierwsze zaskoczenie, zaczynamy kombinować, zachęcać, ale czy dobrze robimy? A może warto pozwolić dziecku na ponudzenie się, żeby samo znalazło dla siebie najlepsze rozwiązanie? Czy nuda jest stanem, którego trzeba unikać? Skąd się ona bierze i jak sobie z nią radzić? Gdzie szukać leku na nudę i jak znaleźć go w domu? Jak przerobić nudę na szansę spotkania i zbudowania relacji?
Zobacz więcej na temat:  czas wolny rozwój dziecka rodzicielstwo zabawa z dzieckiem Marcin Perfuński radio bez reklam radio dla rodziców

Jesienna InteGracja, czyli nowa gra karciana dla całej rodziny i nie tylko!

Jesień na dobre rozgościła się za naszymi oknami. Ta pora roku to czas, który częściej spędzamy w domowym zaciszu. Jak dobrze go wykorzystać w gronie najbliższych? Odpowiedź na to pytanie zna autorka gier, Anna Sulej, która gościła na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Gra rodzinna Pytaki i opcja dla par, czyli Gra Wstępna to pozycje, które funkcjonują na rynku od dłuższego czasu. Teraz przyszedł czas na całkowicie nową propozycję, InteGRAcję, o której opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" jej autorka. 
Zobacz więcej na temat:  czas wolny Strefa Rodzica radio dla rodziców

Ojcowski wyjazd z dzieckiem. Bezcenne chwile sam na sam

W wychowaniu dziecka oboje rodzice pełnią równie ważną rolę, a coraz większa świadomość ojców na temat ich znaczenia w rodzinie napędza ich do bycia blisko ze swoimi dziećmi. Szansą na spędzenie czasu razem są m.in. wspólne wyjazdy, które budują i zacieśniają więzi. Niemniej jednak wycieczka z maluchami, podczas której jest się ich jedynym opiekunem może być wymagająca. Jak zatem ojcowie mogą przygotować się do spędzania czasu sam na sam z dzieckiem? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Michałem Alickim, twórcą bloga "Tata Szef".
Zobacz więcej na temat:  wakacje rodzicielstwo ojcostwo rozwój dziecka czas wolny radio dla rodziców radio dla dzieci

Polskie Radio Kierowców ponownie w bolidzie F1!

Miłośnicy motorsportu w Polsce mają szansę poczuć się jak kierowcy Formuły 1. Na torze Silesia Ring w Kamieniu Śląskim można przejechać się aż 3 typami bolidów – dwusiedzeniowym BMW Sauberem 06 X2, Renault 2000 i w końcu Mod Williamsem FW29, tym samym, którym w sezonie 2007 jeździł Nico Rosberg! Na lipcowej odsłonie wydarzenia „Formula Drive - Poprowadź Bolid F1” nie zabrakło także dziennikarek PRK.
Zobacz więcej na temat:  Formuła 1 Moto sport sporty motorowe SPORT Radio kierowców Polskie Radio Kierowców kierowca kierowcy TOR zabawa prezenty społeczeństwo czas wolny

Lato w mieście. Jakie atrakcje czekają w Warszawie?

Wakacje w mieście można spędzić ciekawie różnorodnie i "kulturalnie", co udowadnia Muzeum Warszawy. W jego placówkach oraz przestrzeni miejskiej dużo się będzie działo. - Mamy wiele warsztatów, wystaw, wydarzeń i aktywności dla dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów a także całych rodzin - mówi Monika Michałek z Muzeum Warszawy. - Program jest bardzo bogaty.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA Marta Zinkiewicz Warszawa lato rozrywka czas wolny

Wakacje u dziadków. Jak je zorganizować?

Wakacje dwupokoleniowe z pokoleniem dziadków powinny być z jednej strony interesujące i atrakcyjne dla wnucząt, z drugiej - nie mogą zbyt męczyć dziadków. Jak zorganizować takie wakacje dwupokoleniowe? Jak tych wakacji nie zmarnować i co zrobić, żeby obie strony mogły z nich czerpać? O tym mówiła w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Beata Borucka, znana wszystkim jako Mądra Babcia.
Zobacz więcej na temat:  wakacje 2022 radio dla dzieci radio dla rodziców czas wolny dziadek babcia wychowanie

Dzień Ojca z Polskim Radiem Dzieciom!

Polskie Radio Dzieciom zaprosiło do wspólnego celebrowania Dnia Ojca. Stacja zaprosiła wszystkie dzieci do udziału w całodniowej zabawie, związanej z tym wyjątkowym dniem. Najmłodsi słuchacze mogli składać życzenia swoim tatusiom oraz dedykować im wyjątkowe piosenki. Wystarczyło zadzwonić na skrzynkę głosową i zostawiać życzenia, które zostały wyemitowane na antenie stacji.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio bez reklam Podcast Strefa rodzica ojcostwo macierzyństwo czas wolny

Wakacje tuż-tuż! Jak pomóc dziecku w samodzielności

Nie da się zrobić wakacji od rodzicielstwa i wychowywania pociech. Wspólny wyjazd to czas, w którym oczekiwania mogą mijać się z rzeczywistością. I mowa tu o oczekiwaniach obu stron. Z pomocą przychodzą zasady. Każdy moment na wdrożenie pozytywnej dyscypliny jest doby. O niej, w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiła trenerka pozytywnej dyscypliny, Agnieszka Białecka-Rutkowska. 
Zobacz więcej na temat:  wakacje 2022 rodzicielstwo wychowanie czas wolny Strefa Rodzica

Gdzie zobaczyć Szekspira w Warszawie? Wybierz się do parku

Rusza kolejna odsłona projektu "Szekspir w parku". Tym razem na scenie plenerowej w parku na warszawskim Wilanowie zostanie wystawiony spektakl "Sen nocy letniej". - Scena jest umowna, jesteśmy na lekkim podniesieniu, ale bez dachu, co oznacza, że totalnie zacieramy granicę pomiędzy nami a publicznością - mówi aktor Łukasz Kurczewski. - Chcemy, żeby publiczność była jak najbliżej nas.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo William Szekspir TEATR czas wolny spektakl