Polskie Radio
Section05
czas wolny

Prezenty dla nauczycieli. Jak podziękować na koniec roku szkolnego? 

Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami, a oprócz odbioru świadectw i oficjalnego powitania wakacji, podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego jest też czas na podziękowania dla nauczycieli, a w szczególności wychowawców. Jak podziękować nauczycielom za trud włożony w edukację i wychowanie? Czy istnieje podarunek idealny? O tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  rok szkolny nauczyciel prezenty Strefa Rodzica wakacje czas wolny Katarzyna Hagmajer-Kwiatek DAB+

Historia roweru i ciekawostki na jego temat [SŁUCHAJ TERAZ]

Prototyp pierwszego roweru powstał w 1790 roku. Konstrukcja umożliwiała jazdę w jednym kierunku, a skręcanie nie było możliwe. Pierwszy rower pojawił się w 1817 roku i został nazwany rowerem do biegania - nie bez powodu, ponieważ początkowo rowery nie miały pedałów, więc pojazdy napędzane był stopami użytkujących. Dziś w Poranku PRD rozmawiamy o rowerach! 
Zobacz więcej na temat:  rower Poranek Polskiego Radia Dzieciom zabawa z dzieckiem czas wolny

Znamy laureatów konkursu "Fredro w obrazku"

Ogłaszamy wyniki konkursu plastycznego "Fredro w obrazku". Konkurs skierowany był do dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej inspirowanej wierszem lub bajką Aleksandra Fredry. Nagrodą jest prezentacja prac na wystawie plenerowej podczas tegorocznego festiwalu "Dwa Teatry". Zamość 2023. Więcej szczegółów w serwisie specjalnym www.fredrowobrazku.polskieradio.pl
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro dzieci czas wolny wystawa rozwój dziecka Dwa Teatry 2023

Czas na grilla z Misiem Michasiem

Aby było zdrowo, nie należy spieszyć się z przygotowywaniem jedzenia ani w trakcie spożywania posiłku. Fast food nieco temu przeczy, bo z założenia jest to jedzenie, na które nie trzeba długo czekać i można się nim szybko najeść, bo zwykle ma w sobie dużą dawkę tłuszczu i cukru. Jego przeciwieństwem jest slow food, czyli żywność mało przetworzona, przygotowywana w sposób tradycyjny, którą można się delektować.  
Zobacz więcej na temat:  Miś Michaś grill czas wolny

Maj miesiącem pikników. Tradycję zapoczątkowali królowie

- Królowie sascy wyjeżdżali między innymi na Saską Kępę, stąd właśnie przecież to określenie. Wypady króla Stanisława Augusta na Bielany to z kolei było coś, co co zapoczątkowało wyjazdy warszawiaków w tamtą okolicę. Kiedy robiło się ciepło, orszaki królewskie i magnackie wyruszały w tamtym kierunku - mówi Adrian Sobieszczański, historyk, varsavianista i przewodnik turystyczny.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska jedzenie wiosna czas wolny

Zwierzęta na flagach świata - co symbolizują?

Każde państwo ma swoją flagę, a każda z tych flag ma swoje znaczenie. Kolory, jakie widnieją na flagach nie są przypadkowe. Niekiedy pojawiają się na nich także symbole. Z okazji Dnia Flagi, który obchodzimy w Polsce 2 maja, w "Poranku" na antenie Polskiego Radia Dzieciom rozmawialiśmy o flagach, na których widnieją zwierzęta. Po więcej zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców flaga czas wolny

Pomysł na city break. Finlandia - kraj Muminków i sauny

W cotygodniowym cyklu "City break" zapraszamy na trip do Finlandii. - Za jednym zamachem możemy znaleźć się w bajkowym świecie Muminków, skorzystać z prawdziwej fińskiej sauny i podziwiać niezwykłą architekturę, która umiejętnie przenika się z przyrodą - mówi podróżniczka Jessika Kaczmarczyk.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka podróże hobby Podróże z Czwórką Kamil Jasieński Oliwia Krettek czas wolny turystyka Helsinki Finlandia Muminki

Górskie wyprawy z dzieckiem. Jak wybrać miejsca i trasy?

Które górskie trasy są najciekawsze dla rodzin z dziećmi? Jak przygotować się do górskich wędrówek i sprawić, żeby dzieci chętnie wracały w góry? Odpowiedzi na te pytania znają Hasające Zające, czyli podlasko-krakowskie małżeństwo rozkochane w górach i podróżach, które nie zrezygnowało z pasji, kiedy pojawiło się dziecko. Na górskie wyprawy chodzą teraz w powiększonym składzie.  
Zobacz więcej na temat:  czas wolny góry dzieci wycieczka rodzicielstwo radio dla rodziców Aleksandra Jasińska