Polskie Radio
Section05
czas wolny

"Ferie z gwiazdami". W Polskim Radiu Dzieciom Katarzyna Łaska

Trwa drugi tydzień akcji "Ferie z Gwiazdami w Polskim Radiu Dzieciom". To propozycja na czas wolny od zajęć szkolnych. Jak gwiazdy spędzają ferie? Jak je wspominają? Co jest ich zawodową inspiracją? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała dziś Katarzyna Łaska, aktorka dubbingowa i musicalowa, wokalistka, głos znany z "Krainy lodu". Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe czas wolny Katarzyna Łaska Kasia Łaska

"Siedzenie albo zdrowie. Porady z gabinetu fizjoterapeuty". Rozmowa z autorem książki

Trwanie w jednej pozycji przez długi czas nie działa na naszą korzyść. Nasze ciała ewolucyjnie nie są przystosowane do siedzenia, a działanie wbrew naturze może przyczyniać się do licznych chorób, w tym chorób cywilizacyjnych. Często nasze przekonania na temat przyczyn dolegliwości, takich jakich jak ból pleców, mogą okazać się błędne. O tym, jakie zmiany należy wprowadzić do codziennego rozkładu, by poczuć się lepiej we własnym ciele, opowiedział w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Sebastian Król, fizjoterapeuta i autor książki "Siedzenie albo zdrowie". 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców zdrowie ćwiczenia czas wolny

Trwają "Ferie z Gwiazdami w PR Dzieciom". Zaprasza Kuba Szmajkowski

Na czas ferii zimowych dla województw: mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego i zachodniopomorskiego Polskie Radio Dzieciom przygotowało akcję "Ferie z Gwiazdami". To cykl 10 spotkań z ulubieńcami najmłodszych słuchaczy PR Dzieciom podczas których opowiadają o swoich pomysłach na ten czas, o swoich życiowych inspiracjach, prezentują ulubione książki i przybliżają swoją twórczość . Za nami spotkania w towarzystwie m.in. Neli Małej Reporterki, Idy Nowakowskiej czy Natalii Sisik. Dziś gościem akcji jest uczestnik polskich preselekcji do Eurowizji 2022 Kuba Szmajkowski. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe czas wolny radio dla dzieci radio bez reklam

Ferie z czasów dzieciństwa Natalii Sisik. Zapraszamy na "Ferie z Gwiazdami w PR Dzieciom"

"Ferie z gwiazdami" to propozycja Polskiego Radia Dzieciom na czas wolny od zajęć szkolnych. Jak gwiazdy spędzają ferie? Jak je wspominają? Co jest ich zawodową inspiracją? Na te i wiele innych pytań odpowiadają Sara James, Nela Mała Reporterka, Ida Nowakowska, Katarzyna Łaska oraz Natalia Sisik, z którą spotkanie już dziś! Rozmowy z ulubieńcami najmłodszych słuchaczy można usłyszeć na antenie stacji oraz oglądać video wywiady w mediach społecznościowych. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe czas wolny radio dla dzieci piosenki dla dzieci

Olek Klembalski w Polskim Radiu Dzieciom. "Ferie z Gwiazdami"

Od wczoraj przez najbliższe 2 tygodnie ulubieńcy słuchaczy PR Dzieciom: Sara James, Nela Mała Reporterka, Ida Nowakowska czy Katarzyna Łaska umilają najmłodszym czas w okresie ferii zimowych. Opowiadają o swoich pomysłach na ten czas, o swoich życiowych inspiracjach, prezentują ulubione książki i przybliżają swoją twórczość. Dziś zapraszamy na spotkania z Olkiem Klembalskim - finalistą "The Voice Kids".
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe radio dla dzieci radio dla rodziców czas wolny

Nela Mała Reporterka w Polskim Radiu Dzieciom. "Ferie z Gwiazdami"

Sara James, Nela Mała Reporterka, Ida Nowakowska, Olek Klembalski, Natalia Sisik, Kuba Szmajkowski, Katarzyna Łaska, Karolina Olszewska, Natan Grzybowski, Tomasz Gregorczyk i Lena Pachuc to osoby, które można usłyszeć na antenie Polskiego Radia Dzieciom w ramach akcji "Ferie z Gwiazdami". Wywiady dostępne są także na Facebooku stacji i stronie internetowej. Zabawę zaczęliśmy z Nelą Małą Reporterką. Zapraszamy do słuchania audycji i oglądania wywiadów video.
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe radio dla dzieci czas wolny Strefa Rodzica

Dlaczego w Internecie wolimy oszukiwać samych siebie?

Obraz kobiety w kulturze masowej uległ drastycznej zmianie. Za dobrze zobrazowany przykład możemy uznać wygląd bohaterek popularnego w latach osiemdziesiątych serialu "Golden Girls" zestawiony z postaciami z kontynuacji kultowego serialu "And just like that". W obu przypadkach mamy do czynienia z kobietami w wieku 50+. Jak podkreśla gość piątkowej "Strefy Rodzica", Jakub Andrzejczak - obie wizje są przerysowane.  
Zobacz więcej na temat:  smartfony wychowanie radio dla dzieci radio dla rodziców czas wolny

Ferie zimowe – jak dobrze je spędzić?

Ferie zimowe to czas, na który czeka wielu uczniów. Czy przerwa od szkoły oznacza, że przez dwa tygodnie nie powinno się zaglądać do książek? A może dobrze byłoby powtórzyć materiał przed powrotem do zajęć? Lepiej odpoczywać w domu, czy spędzić wolny czas w sposób aktywny, decydując się na rozwijanie umiejętności sportowych?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców Ferie zimowe czas wolny

Siła oddechu - czy doceniasz ją na co dzień?

Oddech towarzyszy nam od urodzenia. Jest z nami każdego dnia, w każdej minucie i sekundzie. Na co dzień nie zwracamy na niego uwagi - jednak oddech ma olbrzymi wpływ na jakość naszego życia. Czy wiemy, jak oddychać prawidłowo? To można sprawdzić podczas II Festiwalu Oddechu, który odbywa się w ten weekend w warszawskiej Elektrowni Powiśle.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zdrowie STYL ŻYCIA aktywność relaks czas wolny Szymon Jaworski

Literatura od najmłodszych lat. Podcast Idy Nowakowskiej

Nigdy nie jest na to za wcześnie, żeby zacząć czytać dziecku. Można to robić od momentu jego narodzin, ale też dużo wcześniej. Czytanie dziecku w okresie prenatalnym sprawia, że oswaja się ono z głosem matki i buduje się między nimi silna więź. Jaką literaturę dziecięcą wybrać dla dzieci w różnym wieku, jak ważna w wychowaniu dziecka jest obecność literatury i jak zaszczepić w dziecku zainteresowanie literaturą od najmłodszych lat? O tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Ida Nowakowska rozmawiała z Gabrielą Dul z Instytutu Książki. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia: podcasty.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica Ida Nowakowska radio dla rodziców radio bez reklam czytanie bajek książki dla dzieci literatura dziecięca książki czas wolny rozwój dziecka rodzicielstwo wychowanie

Slow down, czyli jak zmniejszyć tempo życia i dobrze wykorzystać czas

W przyrodzie występuje wiele niezwykłych zjawisk, o których nie myślimy na co dzień. Książka "Slow down. Zwolnij i popatrz składa się z opowieści przybliżających tajemnice świata natury – te bardziej i mniej widoczne. Więcej na temat dostrzegania i doceniania piękna tego, co jest wokół nas opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" Magdalena Kilian-Antoine z wydawnictwa Znak.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci czas wolny rodzina radio dla rodziców

Jak mądrze wychować dziecko ze spektrum zaburzeń autystycznych?

Życie dziecka w spektrum autyzmu znacznie różni się od tego, jakie prowadzi osoba neurotypowa. Jak pogodzić te dwa światy i osiągać obopólne korzyści? O książce Camilli Pang, a także o tym, jak z bliska wygląda świat osób w spektrum autyzmu opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Izabela Kindziuk Machnica z fundacji Ale Klasa, której podstawowym celem jest pomoc dzieciom z autyzmem oraz wsparcie ich rodzin. Książka "Explaining Humans" autorstwa dr Camilli Pang została nagrodzona prestiżową nagrodą Royal Society dla najlepszej książki popularnonaukowej.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam autyzm adhd zaburzenia rozwoju matematyka szkoła wychowanie czas wolny

Plan na zdrową rodzinę, czyli recepta na dobre samopoczucie dzieci i rodziców

Do wychowania dzieci potrzeba całej wioski - mówi stare afrykańskie powiedzenie. Taka metaforyczna wioska może istnieć także w miejskiej dżungli. Nie trzeba leśnej okolicy, by zapoznać się z lokalną społecznością. Osiedla i place zabaw to doskonale miejsca na integrację. Budowanie sąsiedztwa jest świetnym sposobem na znalezienie swojego miejsca.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie dziecka zdrowie rodzicielstwo wychowanie radio dla dzieci radio dla rodziców czas wolny psychologia

Zima w pełni. Na lodowisko czas start!

Łyżwiarstwo śmiało można nazwać sportem narodowym Holandii. Kraj ten przecinają tysiące kilometrów kanałów, które powstały, by chronić okolice przed powodziami. To właśnie w Holandii po raz pierwszy rozegrały się zawody w łyżwiarstwie szybkim. Obecnie z miejskich ślizgawek korzystają również mieszkańcy Niderlandów.
Zobacz więcej na temat:  łyżwiarstwo czas wolny radio dla dzieci radio cyfrowe łyżwiarstwo figurowe radio dla rodziców Smok Adaś

Uważaj, Mikołaj patrzy! Rozmowa o wychowywaniu w strachu

Mikołajki i Boże Narodzenie to wyczekiwane przez dzieci święta. Każdy malec liczy na spełnienie swoich próśb. Dzieci piszą listy z nadzieją, że święty Mikołaj przyniesie im to, o czym marzą. Jest jednak warunek – muszą być grzeczne. W przeciwnym razie zamiast prezentu dostaną rózgę. Co się kryje za takim komunikatem? Czy to słuszny tok rozumowania? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Dorotą Lubas.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie czas wolny prezenty rodzicielstwo Marcin Perfuński