Polskie Radio
Section05
euro

Czy w Polsce będzie euro? PiS jednoznacznie przeciw, opozycja niekoniecznie

Kwestia ewentualnego wprowadzenia euro w Polsce jest jednym z tematów kampanii wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Politycy Prawa i Sprawiedliwości od początku jednoznacznie opowiadali się przeciwko dołączeniu do wspólnej strefy walutowej, argumentując to pogorszeniem się sytuacji gospodarczej w krajach członkowskich, które niedawno przyjęły euro. Opozycja zaś, w przeważającej większości, postuluje odejście od złotówki na rzecz wspólnej waluty, która miałaby być dla Polski "korzystna i opłacalna".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 waluty euro

Euro w Polsce raczej nieprędko. Eksperci o wspólnej walucie

Zgodnie z deklaracją szefa NBP Adama Glapińskiego, do końca jego kadencji, czyli do 2022 roku, Polska na pewno nie wejdzie do strefy euro. Prezes banku centralnego w czasie debaty na ten temat mówił o argumentach "za" utrzymaniem złotego, m.in. o tym, że pozwoli to na elastyczniejszą politykę pieniężną. O tym, czy wprowadzenie euro w Polsce ma sens, dyskutowali eksperci, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  euro

Czy Polsce opłaca się wprowadzić euro? Ekspert wyjaśnia

- Jest wiele argumentów za tym, żeby nie wprowadzać euro w Polsce. To m.in. niestabilność strefy euro czy wzrost cen wielu produktów, ale także kwestia psychologiczna. Po wprowadzeniu euro jeszcze bardziej odczuwalibyśmy to, ile mniej zarabiamy niż mieszkańcy innych krajów eurozony - powiedział Polskiemu Radiu 24 Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ekonomia strefa euro waluty euro Europejski Kongres Gospodarczy 2019

Premier: nasza polityka pozwala rozwijać się polskim firmom

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rozwój gospodarczy Polski nie jest możliwy bez kontynuowania dotychczasowej polityki rządu. Podczas debaty "Zwrotnice modernizacji", organizowanej przez pismo "Wszystko co najważniejsze", zwrócił uwagę, że - wbrew przewidywaniom oponentów - w ostatnich latach spadł deficyt budżetowy oraz zmalał dług publiczny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki euro strefa euro firmy

Jakub Kulesza: wśród scenariuszy jest wyjście Polski z UE

- Za to że możemy swobodnie podróżować po Europie odpowiada strefa Schengen, zaś za swobodny przepływ kapitału, towarów i usług Europejski Obszar Gospodarczy. Mówienie, że musimy być w Unii Europejskiej żeby korzystać z tych dobrodziejstw, mija się z prawdą – stwierdził Jakub Kulesza (partia KORWiN), który potwierdził także, że jego ugrupowanie chce wyjścia z Unii Europejskiej przy jednoczesnym pozostaniu w tych dwóch organizacjach. W dyskusji wziął również udział Paweł Pudłowski (Nowoczesna).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa wybory do Parlamentu Europejskiego euro Parlament Europejski Unia Europejska