Polskie Radio
Section05
folklor

Woda jest kobietą

„Nie starczy ust do wymówienia przelotnych imion Twoich, wodo” – W. Szymborska. W dniach 19-22 października już po raz siódmy odbędzie się Kongres Kultury Regionów. Tym razem za motto wydarzenia organizatorzy obrali hasło „Woda jest Kobietą”. Między innymi o analogii między żywiołami wody i kobiecości, roli kobiety w kulturze tradycyjnej dawniej i dziś opowiadali dyrektor Instytutu Europa Karpat – Małgorzata Broda oraz prof. Józef Kąś – językoznawca i dialektolog Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa

Wszystko, co chcielibyśmy wiedzieć o mazurkach, ale boimy się zapytać

Czym różni się mazurek od oberka? Dlaczego mazurki się śpiewa? Jak je wykonywać, by były dobre? Tym razem w audycji "Chopin na ludowo" rozbrzmiewały wyłącznie nagrania muzyków ludowych i folkowych, a także ich opowieści o różnych rodzajach mazurków. Adam Tarnowski, Piotr Bińkowski oraz Marian Lipiec z Domaniowa podzielili się wiedzą o tajnikach grania mazurków, zwracając uwagę, jak ważne w zrozumieniu ludowych melodii są śpiew i taniec.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna chopin Kuba Borysiak

Odpowiedzi na felieton pt.: Skandal na Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu

W związku z poruszeniem, które wywołał felieton Andrzeja Bieńkowskiego dotyczący Ogólnopolskiego Festiwalu kapel i Śpiewaków Ludowych, publikujemy odpowiedzi Waldemara Majchera - prezesa Zarządu Głównego STL, organizatora Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu oraz Ryszarda Rabeszki i Grzegorza Gordata - twórców ludowych, reprezentujących STL.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton wieś Andrzej Bieńkowski Kazimierz Dolny

Pożegnanie Krystyny Ciesielskiej

W niedzielnej audycji żegnaliśmy zmarłą 4.10 br. Krystynę Ciesielską, śpiewaczkę ludową z Brogowej na Radomszczyźnie. Urodziła się w 1945 roku w bardzo muzykalnej rodzinie.  Muzyka Mireckich znana była na całą okolicę. Jak sama Krystyna Ciesielska mówiła, przejęła talent po mamie i tacie, a w domu Mireckich nie brakowało okazji do wspólnego śpiewania.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Kuba Borysiak Radomskie muzyka ludowa śpiew

Chopiniada

Jaki jest największy, najwspanialszy polski kompozytor? Na to pytanie każdy zna odpowiedź! Fryderyk Chopin to nasze dobro narodowe, dziedzictwo, o którym uczą się już dzieci w szkole podstawowej. Jest też naszą narodową marką, wabikiem marketingowym, wizualnym znakiem, towarem eksportowym. Zapytałam kiedyś na zajęciach z antropologii muzyki studentów, czy mamy jakieś wspólne muzyczne dziedzictwo – bez namysłu podali nazwisko Chopina. Kiedy jednak tydzień później zrobiłam im muzyczny quiz, nikt nie potrafił rozpoznać Chopinowskiego preludium.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton Maria Małanicz-Przybylska historia Polski KULTURA Japonia Chiny chopin konkurs chopinowski