Polskie Radio
Section05
Frontex

Funkcjonariusze Straży Granicznej uczestniczą w operacji Fronteksu w Finlandii

Funkcjonariusze Straży Granicznej uczestniczą w operacji Fronteksu w Finlandii. Ze względu na porę roku i warunki pogodowe granicę fińsko-rosyjską patrolują przede wszystkim na skuterach śnieżnych oraz nartach. - To trudna służba pod względem fizycznym, ale funkcjonariusze Straży Granicznej są dobrze przygotowani - napisano w mediach społecznościowych SG.
Zobacz więcej na temat:  Rosja straż graniczna Finlandia zagrożenia wojna hybrydowa Frontex

Szefowa fińskiego MSZ: możemy otworzyć przejścia graniczne, jeśli Rosja zechce powrotu do normalności

- Finlandia jest gotowa stopniowo otwierać przejścia na wschodniej granicy, jeśli Rosja wykaże "wolę powrotu do normalności - oświadczyła w poniedziałek fińska minister spraw zagranicznych Elina Valtonen.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Finlandia granica kryzys na granicy migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 służby i bezpieczeństwo wojna hybrydowa Frontex Rosja

Estonia stawia płot na granicy z Rosją. Władze: zostanie ukończony do końca 2025 roku

Infrastruktura lądowa na wschodniej granicy Estonii zostanie ukończona do końca 2025 roku i do tego czasu jej część powinna zostać wyposażona w sprzęt monitorujący. Przy wystarczającym finansowaniu całość umocnień na granicy z Rosją może zostać ukończona do 2027 r. - powiedział Janek Magi, szef departamentu ds. polityki migracyjnej Zarządu Policji i Straży Granicznej Estonii (PPA), cytowany we wtorek przez telewizję ERR.
Zobacz więcej na temat:  Estonia Ukraina wojna na Ukrainie Rosja granica Unia Europejska Frontex imigranci w Europie wojna hybrydowa

Atak hybrydowy Putina. SG: dwóch polskich funkcjonariuszy rozpoczyna służbę na granicy fińsko-rosyjskiej

Dwóch funkcjonariuszy Straży Granicznej - z placówek Warmińsko-Mazurskiej oraz Bieszczadzkiej - rozpoczyna służbę na granicy fińsko-rosyjskiej w ramach operacji Frontexu. W przyszłym tygodniu planowany jest wyjazd kolejnych dwóch funkcjonariuszy SG, tym razem w ramach misji doradczej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Finlandia straż graniczna służby i bezpieczeństwo migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 Frontex granica wojna hybrydowa Rosja

OPINIA Polacy chcą muru z Białorusią. Brednie totalsów i dezinformacja Holland tego nie zmienią

Totalna opozycja nadal przekonuje, że nie ma sensu pytać Polaków w referendum o to, czy zapora na granicy z Białorusią jest potrzebna, czy też nie. Dzieje się tak, chociaż do niedawna zapora była celem nieustannych ataków przedstawicieli opozycji i zaprzyjaźnionych z nimi mediów. Atak ten trwa nadal, chociaż prowadzony jest innymi środkami. Jego celem jest zaś podważanie polityki bezpieczeństwa PiS, a także chęć przypodobania się zachodnim ośrodkom politycznym. Działania te wpisują się w dezinformację płynącą ze Wschodu i osłabiają pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś migracja imigracja Aleksander Łukaszenka Unia Europejska Frontex imigranci w Europie służby i bezpieczeństwo

Rośnie presja migracyjna na Europę. Jakie będzie miała konsekwencje?

Sytuacja w Nigrze niepokoi kraje Europy Zachodniej, które od dawna mierzą się z falą migrantów m.in. z krajów afrykańskich. W wielu miastach Szwecji, Niemiec czy Francji nastąpił drastyczny wzrost przestępczości. W związku z narastającą presją migracyjną do Europy i propozycjami UE dotyczącymi rozwiązania tego problemu premier Mateusz Morawiecki przedstawił trzecie referendalne pytanie dot. nielegalnych migrantów. - Wynik referendum w sprawie polityki migracyjnej "zwiąże ręce" każdemu rządowi - tłumaczył w lipcu Jarosław Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie bezpieczeństwo Frontex Unia Europejska Afryka ŚWIAT Europa

PR24 "Demonstracja na krawędzi konfliktu zbrojnego". Paweł Soloch o incydencie nad Morzem Czarnym

- Rosjanie mają zdolność do demonstrowania determinacji na krawędzi bezpośredniego konfliktu wojskowego, w tym są mistrzami, z tym musimy się liczyć, na to uważać. To sytuacje, które w określonych okolicznościach mogą się wymknąć spod kontroli i prowadzić do zbrojnej konfrontacji - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Soloch, były szef BBN, doradca prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojna na Ukrainie Morze Czarne Frontex Magdalena Złotnicka Paweł Soloch

Patrole polskiego samolotu nad Morzem Czarnym zawieszone do odwołania

Patrole polskiego samolotu nad Morzem Czarnym zostały zawieszone do odwołania. To reakcja Frontexu na przechwycenie przez rosyjski myśliwiec maszyny polskiej Straży Granicznej uczestniczącej w misji ochrony zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. W oświadczeniu dla Polskiego Radia agencja UE wyraziła zaniepokojenie piątkowym incydentem. "Wraz z władzami rumuńskimi oceniamy nasze plany patrolowe, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym załogom. Bezpieczeństwo osób biorących udział w naszych działaniach jest najważniejsze" - przekazał Frontex w odpowiedzi.
Zobacz więcej na temat:  Frontex Morze Czarne Rosja Rumunia

"Takie działania będą się nasilały". Waldemar Andzel o rosyjskiej prowokacji wobec polskiego samolotu

- Nasza reakcja powinna być bardzo ostra, łącznie z wydaleniem rosyjskiego ambasadora z Polski. Tak powinno się postępować z Rosjanami, którzy robią to świadomie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Andzel, przewodniczący sejmowej komisji do spraw służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Waldemar Andzel Krzysztof Świątek wojna na Ukrainie Morze Czarne Frontex

TYLKO U NAS Incydent na Morzu Czarnym z udziałem samolotu SG. Znamy oficjalne stanowisko Frontexu

O stanowisko w sprawie incydentu nad Morzem Czarnym zapytaliśmy Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex). "Razem z władzami rumuńskimi oceniamy nasze plany dotyczące dalszych patroli (...). Patrole polskiego samolotu zostały zawieszone do odwołania" - zaznaczono w przesłanym do nas komunikacie. Sprawę, w rozmowie z naszym dziennikarzem, skomentowała też rzecznik Straży Granicznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA straż graniczna granica Rumunia Frontex Rosja służby i bezpieczeństwo