Polskie Radio
Section05
Frontex

"Porażka w uszanowaniu praw imigrantów". Niemieckie SPD chce dymisji szefa Frontexu

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) zażądała, żeby, w związku z doniesieniami o naruszeniach na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej, dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex, Fabrice Leggeri ustąpił ze stanowiska - donosi "Spiegel". Frontex - zdaniem SPD - jest uwikłany w zawracanie imigrantów na Morzu Egejskim we współpracy z grecką strażą przybrzeżną.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska SPD Frontex Niemcy imigranci w Europie Europa

TYLKO U NAS Bruksela zapowiada nową politykę migracyjną. Polska chce zwalczać problem u podstaw i bronić granic UE

Pożary obozów na greckich wyspach przypomniały o znaczeniu kwestii uchodźców i migrantów znajdujących się wewnątrz UE ale i u jej progu. W obliczu narastających napięć z Turcją zmiana podejścia jest konieczna. 
Zobacz więcej na temat:  migracja uchodźcy Grecja Turcja Unia Europejska kryzys migracyjny Ursula von der Leyen Komisja Europejska Syria Morze Śródziemne Cypr Włochy Recep Tayyip Erdogan Ministerstwo Spraw Zagranicznych ŚWIAT Francja Emmanuel Macron Frontex Europa Bliski Wschód Azja

"Mieszkańcy Grecji czują się opuszczeni przez Europę". Jarosław Bittel o problemie migracyjnym

- Problem dzieci bez opieki jest bardzo poważny, ostatnio został wystosowany apel przez Caritas i inne organizacje, które zwróciły się do rządów europejskich, aby dokonać relokacji ok. trzech tysięcy dzieci, które bez opieki znajdują się w Grecji. Ich opiekunowie albo zginęli albo gdzieś się zagubili - mówił o sytuacji w greckich obozach dla uchodźców Jarosław Bittel, zastępca dyrektora Caritas Polska.
Zobacz więcej na temat:  kryzys migracyjny Frontex Grecja Caritas Polska Syria ŚWIAT

Małgorzata Bonikowska: Unia Europejska nie ma spójnej polityki migracyjnej

Przywódcom UE na nieformalnym szczycie w Salzburgu nie udało się ostatecznie porozumieć ws. rozszerzenia Frontexu. Jak powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk, istnieją rozbieżności w tej sprawie dotyczące suwerenności, dlatego potrzebne będą dalsze rozmowy. O wzmacnianiu europejskich granic mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Bonikowska, Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Frontex kryzys migracyjny Europa

Unijni przywódcy bez porozumienia w sprawie Frontexu

– Różnice miedzy państwami członkowskimi są głównym powodem tego, że Unii Europejskiej trudno poradzić sobie z kryzysem migracyjnym – powiedział prof. Tomasz Grzegorz Grosse. W czwartek w Salzburgu zakończył się nieformalny szczyt przywódców państw członkowskich Unii. Jednym z głównych tematów był problem migracji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Salzburg Unia Europejska migracja imigracja imigranci w Europie kryzys migracyjny Brexit Frontex Europa