Polskie Radio
Section05
gaz ziemny

Polska odzyskuje gazową suwerenność

Już za cztery lata Polska ma szanse na pożegnanie z Gazpromem, jeszcze dekadę temu najważniejszym dostawcą gazu do Polski. Jeżeli do 2023 roku zostanie ukończony gazociąg Baltic Pipe, który da nam rocznie 10 mld m sześc. gazu, gazoport LNG w Świnoujściu da 7,5 mld m sześc., a produkcja krajowa gazu wyniesie 4,5 mld m sześc.,  to import surowca z Rosji nie będzie już właściwie potrzebny.
Zobacz więcej na temat:  gaz ziemny Gazprom LNG Świnoujście energetyka

Piotr Naimski: chcemy uniezależnić się od dyktatu Rosji

- Gazociąg Baltic Pipe to element długoterminowej strategii uniezależnienia sprowadzania gazu do naszego kraju od monopolistycznego dostawcy, którym jest rosyjski Gazprom - powiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. - Baltic Pipe i terminal w Świnoujściu spowodują, że będziemy suwerenni i niezależni pod względem dostaw gazu - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 energetyka Piotr Naimski Gazprom gaz ziemny gaz polityka bezpieczeństwo energetyczne Baltic Pipe Ministerstwo Energii

W 2023 r. rosyjski gaz nie będzie już Polsce potrzebny?

Czy już za cztery lata Polska pożegna się z Gazpromem? Zdaniem pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimskiego, jeżeli do 2023 roku zostanie ukończony gazociąg Baltic Pipe, który da nam rocznie 10 mld m sześc. gazu, gazoport w Świnoujściu da 7,5 mld m sześc., a produkcja krajowa gazu wyniesie 4,5 mld m sześc., "to razem będzie się bilansowało z zapotrzebowaniem Polski".
Zobacz więcej na temat:  gaz ziemny Gazprom energetyka Baltic Pipe

Ekspert: Polsce zależy na opóźnieniu Nord Stream 2

- Są informacje, że Niemcy chcą obejść trzeciego zapisu energetycznego przez stworzenie nowej spółki celowej tylko do zarządzania niemieckim odcinkiem Nord Stream 2 na terytorium swojego kraju. Wydłuży to jednak czas realizacji tego projektu, zwiększy także koszty ponoszone przez podmioty kredytujące przedsięwzięcie – mówił w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Sawicki z portalu biznesalert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Rosja Nord Stream 2 gaz ziemny Komisja Europejska dyrektywa UE

Nord Stream 2 kością niezgody w relacjach transatlantyckich

– Nie ma wątpliwości, że w obszarze polityki energetycznej współpraca niemiecko-rosyjska trwa w najlepsze – ocenił Paweł Musiałek, dyrektor Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. W Polskim Radiu 24 rozmowa o budowie gazociągu Nord Stream 2 i postawie, jaką prezentują w tej kwestii Niemcy, Rosja oraz Stany Zjednoczone.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nord Stream 2 gaz ziemny gaz Rosja Niemcy USA energetyka gazociąg północny bezpieczeństwo energetyczne Europa